خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 04 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خاندوزی: اقتصاد ایران از وضعیت اضطرار خارج شده است

آفتاب | اقتصادی | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:23
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت سیزدهم در تنگنا‌های اقتصادی دولت را تحویل گرفت و توانست در مدت کوتاهی اقتصاد کشور را از حالت اضطرار خارج کند و هم اکنون «متغیر‌های واقعی اقتصاد» بهبود یافته و «متغیر‌های اسمی اقتصادی» نظیر تورم نیز در شیب نزولی قرار گرفته اند.
اقتصادي،اقتصاد،دولت،كشور،سيزدهم،اصفهان،امور،دارايي،خاندوزي،د ...

خاندوزی: اقتصاد ایران از وضعیت اضطرار خارج شده است
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت سیزدهم در تنگنا‌های اقتصادی دولت را تحویل گرفت و توانست در مدت کوتاهی اقتصاد کشور را از حالت اضطرار خارج کند و هم اکنون «متغیر‌های واقعی اقتصاد» بهبود یافته و «متغیر‌های اسمی اقتصادی» نظیر تورم نیز در شیب نزولی قرار گرفته اند.
سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نشست «هم اندیشی وزیر امور اقتصادی و دارایی با اندیشکده حکمرانی دانشگاه اصفهان» در تالار این اندیشکده در دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان افزود: دولت سیزدهم توانست پس از روی کار آمدن در مدت کوتاهی اقتصاد کشور را از حالت اضطرار خارج کند و هم اکنون شرایط اقتصادی کشور برای رشد و توسعه مهیاست.
به اذعان سازمان‌های اقتصادی بین المللی «متغیر‌های واقعی» اقتصاد در سه سال گذشته بهبود یافته اند و این یک ادعای شخصی نیست و براساس گزارش اردیبهشت بانک جهانی، رشد اقتصادی کشورمان در سه سال اخیر تثبیت شده است.
وی ادامه داد: روند مستمر کاهش نرخ بیکاری نیز در سه سال گذشته ادامه داشته و به ترتیب از ۱۰ به ۹ و پس از آن به ۸.۱ درصد و نرخ سرمایه گذاری نیز از صفر درصد در آغاز دولت سیزدهم به ۳.۲ و ۴ درصد در سال‌های بعدی رسید.
وی یادآور شد: کشورمان در سال ۱۴۰۱ موفق به کسب بیشترین درآمد ارزی از طریق صادرات غیرنفتی در طول تاریخ خود شد و حتی در سال ۱۴۰۲ نیز از نظر حجمی، صادرات غیر نفتی ایران رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرد که البته به دلیل کاهش قیمت جهانی برخی اقلام صادراتی نتواتنست از نظر درآمدی، درآمد بیشتری از ۱۴۰۱ برای کشور ایجاد کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گفت: در کنار رشد درآمد‌های غیر نفتی، صادرات نفتی کشور نیز در طول دولت شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی سه برابر شد.
وی تاکید کرد: البته برای بقا و رشد اقتصادی کشور باید مجموعه تلاش‌های دیگری نیز انجام شود و هرچند متغیر‌های اساسی اقتصاد تثبیت و اقتصاد کشور از حالت اضطرار خارج شده است، ولی هنوز کار‌های تمام نشده فراوان و هزار راه نرفته وجود دارد.
وی یادآور شد: دولت سیزدهم وقتی اقتصاد را تحویل گرفت، کشور در فاز صفر اقتصادی بود و حتی در ماه نخست نگرانی‌های زیادی در مورد پرداخت حقوق کارمندان دولت در شهریور ۱۴۰۰ وجود داشت.
وقتی دولت سیزدهم بر روی کار آمد، تمامی ظرفیت استفاده از فروش اوراق در ۶ ماهه نخست سال استفاده شده بود و ظرفیت درآمد‌های مالیاتی نیز در آن سال بسیار محدود بود.
خاندوزی خاطرنشان کرد: البته آن وضعیت تنها مربوط به دولت قبل نبود و از اواخر سال ۹۱ بدلیل تحریم‌ها کشور دچار مشکلات انباشته اقتصادی شده بود و بجز ۲ سال ۹۵ و ۹۶ که تا حدودی فضای تنقس نفتی حاصل از برجام ایجاد شد در کل دهه ۹۰ اقتصاد ایران، تبلور کامل از یک اقتصاد آسیب پذیر بود.
وی تاکید کرد: بهترین سال درآمد ملی، در کل تاریخ کشورمان سال ۱۳۹۰ بود، ولی با شروع تحریم‌ها به فاصله تنها یک سال، بدترین سال درآمدی کشور در طول تاریخ، در سال ۱۳۹۱ رقم خورد و از این رو بود که رهبر معظم انقلاب در همان دور اول فشار‌های تحریمی در بهمن ۱۳۹۲ بر اقتصاد مقاومتی تاکید کردند.
متاسفانه پس از دور اول افزایش فشار‌های تحریمی، اصلاح ساختار اقتصادی را نیاموختیم و در سال ۱۳۹۷ به دنبال دور دوم تحریم ها، دچار رکود تورمی دیگری شدیم که به قفل شدگی در ساختار اداره اقتصادی کشور منجر شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم تاکید کرد: اقتصاد ایران از دهه ۹۰ درس‌های پرهزینه‌ای آموخت و تاوان اقتصاد نفتی شکننده، تمرکز گرا و متمرکز در پایتخت را پرداخت کرد.
برای حل ناترازی‌های مالی و حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند یک طرح اصلی و رسیدن به یک فهم مشخص اقتصادی هستم و هرچند در علوم اقتصادی و اجتماعی نحله‌های فکری متفاوتی وجود دارد، ولی می‌توان با استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها به انتخاب رویکرد منتخبی که سیاست گذار بتواند آن را در دستور کار قرار دهد، رسید.
اکنون بهترین زمان برای اتخاد و تعیین رویکرد منتخب اقتصادی کشور در آستانه تشکیل دولت چهاردهم، مجلس جدید و در آغاز شروع برنامه هفتم توسعه است و پژوهشکده‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور می‌توانند در این زمینه نقش آفرین باشند.
خاندوزی اضافه کرد: همه کم و بیش در مورد مقصد و اهداف اقتصادی کشور اشتراک و اتفاق نظر دارند، ولی آن چه مهمتر است تاکید بر روش‌ها و الگو‌هایی است که روش رسیدن به این اهداف را مشخص می‌کند و این که با چه روشی قرار است این اهداف مشخص شود و باید پیش از شروع اصلاحات اقتصاد این روش‌ها تعیین شود.
باید از ظرفیت کم‌نظیر دانشگاه اصفهان و اندیشکده حکمرانی دانشکده اقتصاد این دانشگاه بهره بیشتری برده شود تا سال‌های آینده شاهد تشکیل یک نظام تصمیم گیری منسجم مرتبط با مراکز علمی و اندیشکده‌های مطرح در حوزه اقتصاد باشیم و این وزارت خانه به مدیران کل در سطح استان و وزارتخانه برای تعامل بیشتر با دانشگاه اصفهان رهنمود داده است.
خاندوزی تصریح کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی بدنبال استفاده از تمامی ظرفیت‌های علمی کشور در حوزه اقتصاد است و بدنه پژوهشی این وزارتخانه حتی در خصوص نگاه‌های غیر متعارف گزارش‌های پژوهشی تهیه و منتشر می‌کند.بدنه‌های پژوهشی دولت در لایه تربیت سیاستمداران جوان نیز، جوانان نخبه را در «مدرسه سیاست گذاری» جذب می‌کند که در مردادماه امسال آخرین دوره این نهاد در دولت سیزدهم با حضور جمعی از دانشجویان نخبه تحصیلات تکمیلی سراسر کشور برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هدف از تربیت سیاستمداران جوان این است که هم با قیود و محدودیت‌های تصمیم گیری آشنا شوند و هم از مشکلات و مسایل روزی میز دستگاه‌ها برای اداره امور کشور آشنا شوند.
در دولت سیزدهم برای نخستین بار صورت‌های مالی افزون بر ۲ هزار شرکت دولتی و یا تحت مدیریت عمومی برای نخستین بار منتشر شد که اقدامی بی سابقه بود.
وزارت امور اقتصادی و دارایی اهرم‌هایی برای معرفی افراد به سازمان حسابرسی داشت، ولی در دولت سیزدهم امضا طلایی وزیر برای احراز رتبه در سازمان حسابرسی حذف شد که نقش مهمی در قاعده‌مند کردن فعالیت‌های این بخش داشت.
وی خاطرنشان کرد: شورای رقابت در ابتدای تشکیل دولت سیزدهم بسیار تضعیف شده بود، ولی دولت مردمی هم این شورا و هم بازو‌های پژوهشی آن را تقویت کرد و امسال نیز بودجه خوبی به این شورا تخصیص داده شده تا بتواند وظایف قانونی خود را انجام دهد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه‌ای یک روزه به اصفهان سفر کرده است.
بازدید از کارخانه فولاد مبارکه و جلسه با فعالین اقتصادی استان اصفهان از دیگر برنامه‌های سفر خاندوزی به اصفهان است.
دانشگاه اصفهان حدود ۱۷ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیات علمی دارد و نزدیک به یکهزار و ۴۰۰ دانشجوی خارجی در آن مشغول تحصیل هستند.