سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وزیر خارجه آمریکا: حماس تغییراتی را روی پیشنهاد آتش‌بس درخواست کرده که امکان‌پذیر نیست

آفتاب | بین‌الملل | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:12
وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن امروز چهارشنبه مدعی شد که حماس تغییرات زیادی را برای اعمال بر روی طرح آتش‌بس پیشنهاد کرده که برخی از آن‌ها انجام‌پذیر نیست.
حماس،پيشنهاد،غزه،آمريكا،اشغالگران،قطر،توافق،تغييرات

جنگ غزه و تلاش برای آتش بس
وزیر خارجه آمریکا: حماس تغییراتی را روی پیشنهاد آتش‌بس درخواست کرده که امکان‌پذیر نیست
آنتونی بلینکن امروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر قطر در دوحه مدعی شد که حماس تغییرات زیادی را برای اعمال روی پیشنهاد آتش‌بس پیشنهاد کرده که «برخی از آن‌ها انجام‌پذیر و برخی نیستند».
وی گفت که شب گذشته با همکاران مصری و امروز با نخست‌وزیر قطر درباره این تغییرات گفتگو کرده است.
به ادعای وزیر خارجه آمریکا، توافق پیشنهادی تقریباً همان پیشنهادی است که حماس پیش‌تر پذیرفته بود و اسرائیل هم پیشنهاد جدید را پذیرفته است.
بلینکن سپس با مقصر خواندن حماس، افزود «حماس می‌توانست با یک کلمه بله به آن پاسخ بگوید، اما در عوض، حدود دو هفته صبر کرد و بعد تغییرات بیشتر را پیشنهاد داد که تعدادی از آن‌ها فراتر از مواضعی است که قبلاً اتخاذ و پذیرفته شده است».
بلینکن در ادامه گفت که آمریکا در روز‌های آینده با شرکای خود، قطر و مصر به فشار برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داد و آن را به نفع دو طرف فلسطینی و اسرائیلی، منطقه و جهان خواند.
ادعا‌های وزیر خارجه آمریکا در حالی است که جنبش‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی بامداد چهارشنبه در بیانیه‌ای گفتند پاسخ آن‌ها به توافق آتش‌بس «منافع مردم، توقف تجاوز به غزه و خروج کامل اشغالگران از نوار غزه را در اولویت قرار می‌دهد».
آن‌ها همچنین بر آمادگی برای برخورد مثبت جهت دستیابی به توافقی که به جنگ پایان دهد، تاکید کردند.
یکی از سران جهاد اسلامی گفت «هر ابتکاری باید تضمین‌کننده توقف تجاوز و خروج کامل اشغالگران از نوار غزه باشد.
مشکل واقعی این است که اشغالگران نمی‌خواهند به آتش‌بس واضح پایبند باشند».