خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 31 تیر 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سردی معده را چگونه درمان کنیم؟

آفتاب | سلامت و پزشکی | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:12
مصرف غذا‌های دیرهضم، درهم خوری، مصرف آب یخ و غذا‌های با طبع سرد هم موجب سوء هاضمه و سردی معده می‌شود.
معده،آب،سرد،سردي،طينت،عسل،طب،سوء،متخصص،غذا،خوش،مصرف،هاضمه،مز ...

سردی معده را چگونه درمان کنیم؟
مصرف غذا‌های دیرهضم، درهم خوری، مصرف آب یخ و غذا‌های با طبع سرد هم موجب سوء هاضمه و سردی معده می‌شود.
ودود خوش طینت، متخصص طب ایرانی و تغذیه، در پاسخ به این پرسش که «نشانه‌های سردی معده چیست؟»، گفت: برای هضم مناسب و کامل غذا در معده نیاز به حرارت کافی غریزی داریم.
وی ادامه داد: اگر به دلایل مختلف این حرارات کاهش پیدا کند که عمده دلایل آن سوء مزاج سرد معده است واکنش‌های لازم در معده برای هضم غذا انجام نشده و معده ضعیف می‌شود و موجب افزایش اشتها و به تبع آن چاقی خواهد شد.
دلیل این امر، سبک زندگی ناسالم و پرخوری و بدخوری و بی تحرکی و مصرف زیاد سردی‌هاست که موجب ایجاد بلغم و سودا در معده می‌شود.
این متخصص طب ایرانی گفت: اگر غلبه بلغم در معده ایجاد شود تمایل به خوردن شیرینی، حالت تهوع، آروغ ترش، نفخ شکم، افزایش آب دهان به ویژه در زمان خواب، سفیدی زبان و رنگ صورت، سستی و بی حالی، سفیدی ادرار و عدم تشنگی و تندی نبض در فرد ایجاد می‌شود.
خوش طینت اضافه کرد: اگر غلبه سودا در معده اتفاق بیفتد اشتهای زیاد و کاذب، ضعف هضم، سوزش معده به ویژه سر معده، ترشی دهان، بزرگی طحال، افکار و خیالات منفی و وسواس و گاهی یبوست برای فرد رخ می‌دهد.
وی علل غذایی سوء هاضمه را تندخوردن و نجویدن به مقدار کافی غذا مطرح کرد و گفت: در این حالت فرد سعی می‌کند غذا را با خوردن آب و مایعاتی دیگر مثل نوشابه قورت دهد.
عمده مشکلات ما در هنگام غذاخوردن همین مسئله است.
این متخصص طب سنتی تأکید کرد: مصرف غذا‌های دیرهضم، درهم خوری، مصرف آب یخ و غذا‌های با طبع سرد هم موجب سوء هاضمه و سردی معده می‌شود.
خوش طینت با تاکید بر اینکه در فصل تابستان بدن به مایعات بیشتر نیاز دارد، گفت: مایعات نباید خیلی خنک باشد و دمای آن باید به اندازه آب شیر باشد.
در تابستان می‌توان به آب، مقداری آب لیمو و عسل اضافه کرد و در چند مرحله آن را در طول روز نوشید.
وی ابراز داشت: مایعات باید در ظروف دهان گشاد باشد.
نباید مایعات را با نی بنوشیم.
هرچقدر دهانه ظرف گشادتر باشد و در هنگام نوشیدن لب‌ها‌تر شود و چشم ما آب را ببیند تشنگی زودتر برطرف می‌شود.
این متخصص طب ایرانی با اشاره به اینکه سردی غذا‌ها دو حالت بالقوه و بالفعل دارد، گفت: بستنی و آب سرد بالفعل سرد هستند و ظاهر سرد هم دارند، اما لبنیات، گوجه و خیار، ترشی و سرکه، گوشت گوساله و گاو، انواع ماکارونی و پاستا، فست فودها، غذا‌های یخ زده و مانده عمدتا بالقوه سرد هستند.
خوش طینت اظهار داشت: اصلیترین راهکار برای جلوگیری از سردی معده اصلاح مزاج است.
خوردن آب و عسل به صورت ناشتا بسیار مفید است.
عسل را می‌توان در آب جوش هم حل کرد.
هر فردی مزاج خاص خود را دارد و باید در خوردن غذاها، تعدیل مزاج رعایت شود.
وی متذکر شد: شربت جوشانده زیره کرمان، گل قند با بذر انیسون، شربت زنیان، دمنوش بابونه یا آویشن به همراه نبات یا لیموترش به درمان کمک می‌کند.
نعناع به صورت برگ و عرق و چای به همراه عسل توصیه می‌شود؛ چون نعناع طبعی سرد دارد.
این متخصص طب ایرانی تصریح کرد: ترکیب یک قسمت سیاهدانه نیم کوب شده و سه برابر عسل هر ۱۲ ساعت یکبار به مقدار یک قاشق مرباخوری توصیه می‌شود.
روغن مالی شکم و معده با روغن بابونه، زیتون، کنجد و سیاهدانه نیز مفید است.
خوش طینت یادآور شد: بادکش گرم شکم و پرهیز از غذا‌های سنگین و دیرهضم مثل تخم مرغ سفت، گوشت گاو و گوساله، کله پاچه و حلیم هم توصیه می‌شود.
بهترین غذا برای افراد دچار سوء هاضمه نخود آب یا همان آبگوشت خودمان بدون رب به همراه دارچین است.