سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ماجرای فرش‌های افغان‌باف در بازار ایران چیست؟

آفتاب | اقتصادی | پنجشنبه، 24 خرداد 1403 - 14:01
مرتضی میری گفت: میزان صادرات فرش دستباف ایرانی در سال ۱۴۰۲ باز هم کاهش یافت.
فرش،دستباف،ايران،بازار،پشم،غيرقانوني،واردات،صادرات،ايراني،اف ...

ماجرای فرش‌های افغان‌باف در بازار ایران چیست؟
رئیس کمیسیون فرش، صنایع دستی و هنر اتاق ایران در نشستی خبری تاکید کرد: حجم صادرات فرش دستباف ایرانی در سال گذشته کاهشی ۱۲ میلیون دلاری داشت و به ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید.
وی با اشاره به اینکه در زمان ریاست جمهوری ترامپ صادرات فرش دستباف ایرانی نصف شد و با کاهشی دویست میلیون دلاری روبرو گردید، تاکید کرد: تعهد بازگشت ارز صادرات فرش دستباف به رغم تمامی مشکلات موجود و توضیحاتی که دادیم، همچنان پابرجاست و در بهمن و اسفند سال گذشته پس از تلاش‌ها مقرر شد این تعهد در محدوده بیست درصد و تنها مرتبط با مواد اولیه باشد، اما مجددا در بودجه ۱۴۰۳ ین موضوع حذف شده که سبب بروز مشکلات متعدد خواهد شد.
وی خواستار تشکیل سازمان فرش و صنایع دستی زیر نظر رییس‌جمهوری شد و گفت: دو میلیون نفر به طور مستقیم در صنعت فرش دستباف شاغلند و تداوم بحران، می‌تواند به بیکاری، مهاجرت گسترده روستاییان به شهر‌ها و از دست رفتن فرصت منجر شود.
همچنین در این نشست نائب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف در پاسخ به سئوال خبرانلاین در خصوص دلایل افزایش شمار فرش‌های افغان‎باق در بازار ایران گفت: متاسفانه از مرز‌های قانونی ومبادی رسمی کشور شاهد واردات غیرقانونی فرش دستباف افغانی به ایران هستیم.
حامد چمن‌رخ افزود: تعداد نیروی کار افغانستانی در حوزه‌ی تولید فرش دستباف اندک است.
بخش مهمی از این افراد در خراسان رضوی و جنوبی حضور دارند و با موج مهاجرت ایجاد شده تعدادشان در حال افزایش است، اما شمار این افراد به قدری نیست که بتوانند تاثیری در بازار بگذارند.
او در جواب این سئوال خبرانلاین که دلیل افزایش تعداد فرش‌های دستباف افغان‌بافت در ایران چیست؟
گفت: فرش‌های افغان‌باف در بازار ایران فرش‌هایی نیست که در ایران حضور دارند بلکه این فرش‌ها در افغانستان بافته می‌شوند و با تریلی وارد کشور می‌شوند و علنی در بازار عرضه می‌شوند.
کار به جایی رسیده که قرارداد می‌بندند و سفارش می‌گیرند و بعد فرش را تحویل می‌دهند.
او در خصوص میزان واردات غیرقانونی فرش دستباف نیز گفت: اگر از گمرک استعلام کنید رقم صفر را می‌گویند، چون واردات فرش دستباف ممنوع است، اما به صورت غیرقانونی شاهد ورود فرش هستیم.
او درباره‌ی کیفیت و طرح این فرش‌ها گفت: فرش‌های افغانی با طرح‌های مینیمال وارد بازار ایران شده‌اند.
رنگ قرمز قشنگی را انتخاب کرده‌اند که مشابه فرش بلوچ است.
با توجه به قیمت این فرش برای فروشنده‌ی ما عرضه‎ی آن مقرون به صرفه است، اما باید توجه داشت که فرش بلوچ از بهترین پشم ایرانی یعنی پشم زابل استفاده می‌کند، اما فرش‌های افغان از پشم دباغی اصفهان، بعد از رنگرزی بهره می‌گیرند.
او گفت: استهلاک این فرش‌های افغان بسیار بالاست و ما بار‌ها در نامه نگاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواستار برخورد جدی با این موضوع شده‌ایم، اما هنوز توفیقی به دست نیامده است.