خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 27 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نظامیان ارتش اسرائیل: دولت نتانیاهو از پشت به ما خنجر زد

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 23 خرداد 1403 - 02:31
تعدادی از نظامیان ذخیره ارتش اشغالگر اسرائیل در واکنش به تصویب طرح معافیت حریدی ها از خدمت سربازی، این قانون را یک «رسوایی» توصیف کردند.
ارتش،نظاميان،خدمت،اسرائيل،جنگ،قانون،حريدي،اشغالگر،سربازي

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه یدیعوت احارانوت در گزارشی به نقل از نظامیان ذخیره ارتش اسرائیل نوشت: «دولت با قانونی که تندروها را از خدمت اجباری معاف می‌کند از پشت به ما خنجر زد».
این نظامیان قانون معافیت خدمت سربازی یهودیان حریدی را یک «رسوایی» خوانده و گفتند: «دولت به جای بسیج عمومی برای یک جنگ دشوار، برای بقای سیاسی خود بسیج می‌شود و احساس می‌کنیم که به ما خیانت کرده است».
آن‌ها همچنین گفتند که از چنین قانونی موجب چند دستگی شده و میان کسانی که بار جنگ را بر دوش می‌کشند و کسانی که از آن فرار می‌کنند، جدایی می‌اندازد.
پارلمان رژیم اسرائیل (کنست) شامگاه دوشنبه لایحه پیشنهادی بنیامین نتانیاهو در خصوص منع اعزام یهودیان حریدی به خدمت سربازی را تصویب کرد که با انتقادات شدیدی از سوی مخالفان همراه شده است؛ گفتنی است که یوآو گالانت وزیر جنگ و هرتزی هالوی رئیس ستاد مشترک ارتش اشغالگر نیز از مخالفان این قانون بودند.
در این راستا روز گذشته صدها نفر از خانواده‌های نظامیان ارتش اسرائیل در نامه‌ای به گالانت و هالوی، قانون مذکور را به باد انتقاد گرفته و گفتند که از فرزندان خود خواهند خواست که جنگ در غزه را رها کرده و به خانه بازگردند.
آن‌ها تأکید کردند در شرایطی که ارتش اسرائیل با کمبود نیرو مواجه است و فشار زیادی بر روی نظامیان این رژیم در غزه وجود دارد، مخالفت با اعزام حریدی‌ها به خدمت سربازی، «خیانت دولت به شهروندان خود» به شمار می‌رود.
این قانون هرچند موجب خوشحالی یهودیان حریدی شده، اما فرماندهان نظامی را نگران کرده است؛ ارتش اشغالگر در غزه به شدت با کمبود نیرو مواجه است؛ به طوریکه که نظامیان به سختی می‌توانند مرخصی بگیرند و در این شرایط معافیت حریدی‌ها از خدمت اجباری، به چند دستگی میان ارتش اشغالگر شدت می‌بخشد.
انتهای پیام/