سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قالیباف: برنامه هفتم دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است - تسنیم

تسنیم | سیاسی | چهارشنبه، 23 خرداد 1403 - 00:29
نامزد چهاردهمین دره انتخابات مجلس گفت: در تصویب برنامه هفتم توسعه سعی شد تمام ضعف ها و مشکلات برنامه های گذشته حل و فصل شود و این برنامه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. یکی از سیاست های مهم برنامه هفتم خانواده بود.
برنامه،هفتم،دولت،توسعه،درصد،كشور،قاليباف،نامزد،رياست،انتخابا ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه امروز سه شنبه (22 خرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری، اظهار داشت: برنامه هفتم از زمان شروع دولت سیزدهم که ابتدا این دولت با انتهای برنامه ششم بود و دولت زمانی برای نوشتن برنامه هفتم نداشت؛ از این رو برنامه ششم به مدت دو سال تمدید شد تا دولت برنامه هفتم را تدوین کند.
وی افزود: در تصویب برنامه هفتم توسعه سعی شد تمام ضعف ها و مشکلات برنامه های گذشته حل و فصل شود و این برنامه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است.
یکی از سیاست های مهم برنامه هفتم خانواده است و سعی شد به این موضوع در برنامه نگاه مهمی شود.
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همچنین در برنامه هفتم مشکلات اقتصادی دیده شده و حل آن نیز هم آورده شده است.
مثلا رشد اقتصادی، توجه به سرمایه گذاری، نظام مالی، سیاست های ارزی پولی و بانکی، توزیع درآمد ها به صورت عادلانه مانند یارانه و مالیات، اشتغال و تسهیل گری در برنامه هفتم به صورت تخصصی دیده شده است.
قالیباف تصریح کرد: موضوع گرانی یا همان تورم یکی از دغدغه های مهم مردم است که توجه ویژه ای در برنامه هفتم برای این موضوع که ریشه در کسری بودجه، ناترازی بانکی، سیاست های پولی و بانکی است دیده شده است.
برنامه هفتم توسعه یک کار مشترک بین دولت و مجلس بوده است.
همچنین نکته مهم در برنامه هفتم نگاه مسئله محوری بود یعنی این برنامه را با آمال و آرزو تدوین نشده است بلکه مسئله محوری تهیه و تنظیم شده است.
وی ادامه داد: ما در مجلس دقت کردیم که قانونی که می‌نویسیم دقیق، روشن و مشخص باشد و قابلیت اجرایی داشته باشد.
این موضوع در بررسی و تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه مورد نظر قرار گرفت.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: همه تلاش ما باید اجرای برنامه هفتم توسعه باشد.
در گذشته و در بررسی و تصویب برنامه‌های پنج ساله کشور به مسئله محوری توجه نمی‌شد و همین باعث شد که 6 برنامه توسعه قبلی کشور نهایتاً 30 درصد اجرایی شود اما در برنامه هفتم توسعه مسئله محوری و ضمانت اجرای آن مورد توجه قرار گرفت.
قالیباف تاکید کرد: در طول دهه 90 نقدینگی کشور به شدت افزایش یافت و دولت در آن زمان معتقد بود که اصلاً نیاز نیست برنامه به مجلس بیاید و برنامه در خود دولت باید تدوین و اجرا شود اما در برنامه هفتم توسعه، دولت و مجلس به خوبی تعامل کردند.
من با برنامه هفتم توسعه زندگی کردم و صدها جلسه برای بررسی آن برگزار کردیم.
برنامه یکی از ضرورت‌های مهم کشور است و امیدواریم با اجرای دقیق آن مشکلات کشور رفع شود.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: ما معتقدیم که بودجه و برنامه برای دولت نیست و قبل از آنکه مسیر کاری دولت‌ها را تعیین کند، روی زندگی مردم اثر دارد.
در برنامه هفتم توسعه تاکید ما آن بود که مخاطب برنامه خانوارها هستند و برنامه هفتم نقشه راه و حرکت ماست.
اگر مردم به ما اعتماد کردند، گام به گام و با قدرت، برنامه هفتم توسعه را اجرایی خواهیم کرد.
قالیباف افزود: بین کارهای تولی گری و تصدی گری در برنامه هفتم توسعه تفاوت قائل شدیم.
در برخی از کشورها که رشد 9 درصدی داشتند در طول یک دهه، 4.5 درصد از این رشد را از طریق بهره وری به دست آوردند که ما هم باید به بهره وری توجه کنیم.
وی ادامه داد: نکته مهم در بهره وری، نحوه مدیریت و مداخلات دولت در این بخش است؛ برای مثال سهم دولت در ایران خودرو حدود 7 درصد است اما دولت با همین 7 درصد، 100 درصد در قیمت گذاری و بخش‌های دیگر خودرو دخالت می‌کند و همین برای دولت بدهی و دیونی را به دنبال داشته است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: درست جایی که دولت باید مداخله کند، در بخش انفال است.
در حوزه انرژی امروز قریب به 50 درصد انرژی ما قبل از آنکه وارد مصرف شود، 50 درصد آن همان ابتدا هدر می‌رود و اتلاف می‌شود؛ بخشی از آن را در گازهای مشعل که می‌سوزانیم و بخشی قاچاق می‌شود.
این مشکل دقیقاً در حوزه معدن و پتروشیمی هم وجود دارد.
قالیباف افزود: باید از فرصت‌های کشور به خوبی استفاده کنیم.
ما قانون جهش تولید مسکن، قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی و قانون ساماندهی اجاره بهای مسکن را تصویب کردیم و باید بهره وری در حوزه مسکن مدنظر باشد.
در حال تکمیل...