خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 31 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ارمنستان: صلح پایدار با آذربایجان در مراحل نهایی است

مشرق | بین‌الملل | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 23:41
وزیر امور خارجه ارمنستان امروز (سه شنبه) طی یک نشست مشترک با مقامات آمریکایی در ایروان نسبت به صلح پایدار با آذربایجان ابراز امیدواری کرد.
صلح،ارمنستان،امور،منطقه،متقابل،آذربايجان،خارجه

به گزارش مشرق، «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان گفت که برای رسیدن به یک پیش نویس توافقنامه صلح با آذربایجان در مراحل نهایی قرار داریم.
میرزویان طی یک سخنرانی در نشست گفت وگوی راهبردی ارمنستان و آمریکا گفت که مقامات کشورش معتقد هستند برای رسیدن به یک صلح تاریخی زمان کمی مانده است که می‌تواند به یک صلح پایدار در منطقه منتهی شود.
وی در این نشست که با حضور «جیمز اوبراین» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا برگزار شد، با بیان اینکه ارمنستان متعهد به عادی سازی روابط و تعیین مرزهای خود با آذربایجان است، گفت: این تصمیم بستگی به رفتار متقابل در به رسمیت شناختن تمامیت ارضی مطابق با اعلامیه آلماآتا در سال ۱۹۹۱ است.
میرزویان گفت که ارمنستان علاقه‌مند است تمامی موانع مرتبط با ارتباطات منطقه ای را به عنوان بخشی از مذاکرات صلح جاری و چشم انداز توسعه منطقه ای بر اساس احترام کامل به حاکمیت و صلاحیت کشورها و نیز اصول برابری و متقابل رفع کند.
وی گفت که مشارکت تقویت شده بین ایروان و واشنگتن پتانسیلی برای کمک به ایجاد صلح بادوام در قفقاز جنوبی دارد.