خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 24 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رسانه اسرائیلی: فکر حمله به لبنان یک توهم غیرمسئولانه است

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 16:54
یک رسانه صهیونیستی با اشاره به قدرت آتش حزب الله تاکید کرد فکر هرگونه حمله گسترده اسرائیل به لبنان با تصور تحقق اهداف خود، یک توهم غیرمسئولانه و پرهزینه بوده و به معنای دیوانگی است.
اسرائيل،حزب،الله،جنگ،لبنان،غزه،توهم،اسرائيلي،گسترده،هاآرتص،ا ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در سایه تداوم هشدارهای محافل و مسئولان صهیونیست درباره هرگونه گسترش جنگ با حزب الله که عواقب مرگباری برای اسرائیل خواهد داشت، روزنامه عبری هاآرتص در گزارشی، جنگ گسترده با لبنان را یک توهم غیرمسئولانه و پرهزینه برای اسرائیل توصیف و اعلام کرد، از 7 اکتبر که جنگ غزه آغاز شد، نگرانی اصلی آمریکا، وقوع جنگی بزرگ میان حزب الله و ارتش اسرائیل بوده و بارها درباره آن به مقامات اسرائیلی هشدار داده است.
توقف عملیات‌های حزب‌الله مستلزم آتش‌بس در غزه است
این رسانه صهیونیستی با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و غرب جهت آرام کردن جبهه جنوب لبنان و توقف عملیات‌های حزب الله علیه اسرائیل تاکید کرد، جلوگیری از تشدید تنش‌ها در لبنان علیه اسرائیل مستلزم آتش بس در غزه است و تنها در این صورت است که تلاش‌های دیپلماتیک می‌تواند مسائل باقی مانده میان اسرائیل و لبنان را حل کند.
در سایه عدم آتش بس در غزه، صرف نظر از اینکه چه کسی مانع توقف جنگ غزه می‌شود، عملیات‌های حزب‌الله ادامه خواهد داشت که اسرائیل نمی‌تواند آنها را تحمل کند.
هاآرتص ادامه داد، ما در اینجا درباره یک گروه شیعه (حزب الله) صحبت می‌کنیم که به تدریج در حال تبدیل شدن به یک قدرت سیاسی بزرگ است.
از زمان آغاز جنگ غزه، حزب الله، اسرائیل را در لبه یک پرتگاه خطرناک قرار داده است.
حزب الله عملیات‌های خود را برای حمایت از حماس و نوار غزه آغاز کرد و سپس برخی از سلاح‌های پیشرفته خود را مورد استفاده قرار داد، از جمله پهپادهای مسلح دقیق.
در نتیجه این وضعیت، ده‌ها هزار اسرائیلی مجبور شدند شهرک‌های شمالی را ترک کنند و آواره شوند.
در ادامه این مقاله آمده است، حزب الله بازدارندگی اسرائیل را بی‌اثر کرد و توازن قدرت را به هم ریخت.
در حال حاضر نه اسرائیل و نه حزب الله به دنبال جنگ گسترده نیستند.
البته این ارزیابی نهادهای اسرائیلی است؛ همان نهادهای «نابغه‌ای» که عملیات 7 اکتبر را پیش بینی نمی‌کردند و معتقد بودند حماس اقدامی علیه اسرائیل انجام نخواهد داد.
این نهادها درباره حزب الله هم همین نظر را دارند و معتقدند (سید) حسن نصرالله ، دبیرکل حزب الله خطرات را ارزیابی می‌کند و به دنبال جنگ گسترده نیست.
فکر حمله گسترده به لبنان، یک توهم غیرمسئولانه از جانب اسرائیل است
این رسانه عبری تصریح کرد، غرور بیهوده افراطی‌های اسرائیلی موجب شده تا بگویند اسرائیل باید یک بار برای همیشه به حزب‌الله ضربه بزند.
این در حالی است که آنها به اتفاقی که در 7 اکتبر رخ داد توجهی ندارند.
این یک توهم تکراری اسرائیلی است که هر چند سال یکبار یا هر چند دهه یکبار ظاهر می‌شود.
اسرائیل طی همه جنگ‌هایی که با لبنان داشته با همین توهم پیش رفته و تصور می‌کرد که می‌تواند یک نظام سیاسی تابع خود در لبنان روی کار بیاورد، اما این یک خیال پردازی غیر مسئولانه و پرهزینه است.
هاآرتص در پایان یادداشت خود اعلام کرد، در اینجا باید به جمله معروف آلبرت انیشتین اشاره کنیم که می‌گوید: دیوانگی یعنی اینکه بارها یک کار تکراری را انجام دهیم و انتظار نتیجه متفاوت داشته باشیم.
یکی از بزرگترین نواقص این توهم اسرائیل آن است که تصور می‌کند حمله به لبنان صرفاً به معنای جنگ با همین کشور است و ابعاد منطقه‌ای آن را در نظر نمی‌گیرد.
علاوه بر آن همه محافل دفاعی، اطلاعاتی و برنامه‌ریزی آمریکا بر این نکته اتفاق نظر دارند که اسرائیل نمی‌تواند اقدام تحریک آمیزی علیه حزب الله انجام دهد و انتظار داشته باشد که این حزب سکوت و از ورود به جنگ گسترده خودداری کند.
انتهای پیام/