خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 31 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مردم، مجری واقعی و برگزار کننده انتخابات هستند

تسنیم | استان‌ها | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 16:12
رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: طبق قانون، مردم مجری واقعی انتخابات هستند و دولت نقش پشتیبان را دارد.
تخلفات،دقيق،عوامل،نظارت،انتخابات،معتقد،هيات،نظام،گزارش،وَ،تقو ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، حجت الاسلام حسن طهماسبی در جلسه شورای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی، گفت: روح قانون، مردم را مجری انتخابات می‌داند و از این رو تأکید دارد فرمانداران از بین معتمدین محلات و افراد داری حُسن شهرت، بیست نفر را به هیات نظارت معرفی کنند تا پس از تأیید هیات نظارت این افراد از بین خودشان 7 نفر را به عنوان اعضا هیات اجرایی انتخاب کنند.
وی بر استفاده از ظرفیت افراد معتقد به نظام اسلامی در انجام امور تأکید کرد و افزود: طبیعتاً اگر از افراد ولایت مدار و معتقد به نظام اسلامی در اجرای امور استفاده شود، این افراد در انجام رسالت خود اهتمام داشته و به هیچ وجه منافع حزبی و گروهی را بر منافع نظام و مردم ترجیح نمی دهند؛ لذا شائبه جریان‌گرایی هم ایجاد نمی‌شود.
این مقام قضایی، رأی مردم را حق الناس ذکر کرد و بیان داشت: برای پاسداشت آراء مردم، استفاده از ظرفیت افراد معتقد و معتمد ضروری است.
وی نظارت دقیق و مستمر بر عوامل دخیل در انتخابات را خواستار شد و گفت:‌ همه عوامل اجرایی، نظارتی و پشتیبان در انتخابات ابتدای امر بر نیروها و عوامل خود نظارت دقیق و مستمر داشته باشند تا با دوری از هرگونه حاشیه و شائبه، انتخاباتی آرام توأم با شور و شکوه برگزار گردد.
رئیس کل دادگستری استان یزد، در ابتدای سخنان خود با تأسی به آیه شریفه" «وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ...» تصریح کرد: تقوا راه برون رفت از همه مشکلات است و اگر هر کس در هر منصب که دخیل است تقوا پیشه کند هرگز مشکلی پیش نمی آید بلکه خداوند راهکارهای آسان و در عین حال پر برکت را روزی او می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: عمده مشکلات پیش آمده در برخی از انتخابات گذشته نظیر سال88 نشأت گرفته از بی‌تقوایی و عدم اهتمام به قانون بوده است.
حجت الاسلام طهماسبی، مستند‌سازی دقیق تخلفات احتمالی و گزارش به موقع آن به مبادی مرتبط را مهم و ضروری برشمرد و گفت:‌ عدم مستند‌سازی دقیق تخلفات، دست مقام قضایی را برای برخورد قاطع و قانونی می‌بندد و این موضوع می‌تواند منجر به تجری برخی از عوامل نسبت به تکرار تخلفات شود.
وی ابراز داشت: مستندسازی دقیق، گزارش به موقع و برخورد قاطع می تواند پیشگیری از وقوع جرم را محقق و از استمرار و تکرار آن تخلفات در دروه های آتی بکاهد.
انتهای پیام/781