سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قطع و سربرداری 50 درخت در همدان

تسنیم | استان‌ها | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 14:30
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان، گفت: بر اساس بررسی ها مشخص شد که در یکی از مراکز آموزشی فرهنگی و تفریحی شهر همدان 50 اصله درخت قطع یا سربرداری شده است.
سبز،فضاي،همدان،شهر،ماده،كميسيون،درخت،حفظ،شهري،موضوع،باغ،قطع، ...

علی‌اکبر نظری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار‌ داشت: بعد از اطلاع از موضوع در محل برای بررسی و رسیدگی حاضر شدیم که عوامل مجموعه آموزشی و فرهنگی و تفریحی، مانع ورود شدند، اما بعد از هماهنگی محل بررسی کردیم که موضوع قطع و سربرداری درختان مثمر و غیرمثمر تایید شد.
وی درباره اقدام شورای شهر در این ‌باره تصریح کرد: طبق قانون همه موارد تخلف که شامل قطع 15 درخت خشک و نیمه خشک، قطع 30 درخت و سربرداری 5 درخت بود با تشکیل پرونده برای متخلفان به دستگاه قضایی ارجاع شده است که دستگاه قضایی نیز متناسب با تخلف رای را صادر خواهد کرد.
نظری که عضو کمیسیون ماده 7 است، تاکید کرد: اما جرایم در نظر‌ گرفته شده برای پیشگیری از وقوع این جرم‌ها کافی نیست و باید جرایم در حدی باشد که افراد خاطی جرات اجرای چنین تخلفی نداشته باشند یعنی بین جرم انجام شده و جریمه تناسبی باشد که بر مبنای آن مجرم نتواند چنین جرمی را مرتکب شود و پس انتظار افزایش جریمه‌های مرتبط با این موارد است.
عضو شورای شهراسلامی شهر همدان درباره چرایی وقوع چنین جرم‌هایی و روند نظارت و پیشگیری شورا و شهرداری بر آن، گفت: افزایش قیمت چوب دلیل اصلی وقوع چنین جرایمی در شهر، فضای سبز و باغ‌های مجاور شهر است که شورا و شهرداری بر این موضوع در حد توان نظارت دارند.
وی درباره حفظ فضای سبز شهری تصریح کرد: انتظار ما استاندار همدان این است که تذکر و تاکید بر آّبیاری فضای سبز اداره‌ها را مورد توجه قرار دهد، غالبا مشاهده شده است که اداره‌های داخل شهر که فضای سبز دارند هیچ توجهی به نگهداری از فضای سبز مجموعه خود ندارند در حالی که درخت به عنوان یک موجود زنده باید حفظ و نگهداری شود و این در قانون و دین اسلام هم و تاکید شده است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان، گفت: در قوانین آمده است که اگر افرادی که باغ دارد در حفظ و نگهداری باغ خود سهل‌انگاری کند دادستان می‌تواند با ورود به موضوع باغ را خلع ید کند و به دیگری بسپارد برخی تصور می‌کنند می‌توانند به راحتی فضای سبز را نابود یا تغیر دهند در حالی که قانون این موارد را جرم تلقی کرده است و شهروندان باید در این موراد از کمیسون ماده 7 مجوز بگیرند.
وی با اشاره بر این‌که با روش‌های مختلفی از این تخلف‌ها مطلع ‌شدیم اظهار داشت: سامانه 137 شهرداری نیز یکی از روش‌های مرسوم است که مردم همدان می‌توانند همه تخلف‌های مرتبط با اطلاع دهند تا بررسی و رسیدگی شود.
به گزارش تسنیم، شهر همدان 20 هزار هکتار حریم و 7 هزار هکتار محدوده شهری دارد که بخش عمده‌ای از آن توسط فضای سبز باغ‌ها احاطه شده است و از گذشته تاکنون همدان به عنوان باغ‌شهر شناخته اما عده‌ای سود‌جو فقط برای حفظ منافع خود با دور‌زدن قانون به روش‌های مختلف، درصدد نابودی فضای سبز شهری هستند تا به جای فضای سبز ساختمان‌هایی از بلوک و سیمان بکارند.
کمیسیون ماده 7 شهرداری‌ها نیز یکی از ابزار‌های قانونی حفظ و حراست از فضای سبز شهری است.
کمیسیون ماده 7، بر اساس آیین نامه اجرایی مکلف است تا برای تشخیص باغ بودن یا نبودن و ضرورت قلع درختان، به درخواست مالک و ذی‌نفع با توجه به سوابق و مدارک موجود رسیدگی کند و نظر خود را حداکثر ظرف مدت یک ماه صادر و به ذی‌نفع یا ذی‌نفعان ابلاغ خواهد کرد.
اگر شهروندی به هر دیل قصد قطع درخت در ملک شخصی خود را دارد باید قصد خود را همراه با ادله و دلایل موجود، برای دریافت مجوز به کمیسیون ماده 7 ارائه کند.
بعد از آن، کمیسیون ماده 7 موضوع را بررسی و نظر خود را اعلام خواهد کرد.
انتهای پیام/