خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 30 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آیین تعزیه‌خوانی بر القای روحیه حماسی در جامعه تاثیرگذار است - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 14:30
نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری، گفت: تعزیه خوانی بر القای روحیه حماسی در جامعه تاثیرگذار است و روحیه حماسه و پیکار در راه حق را در وجود مخاطب زنده می کند.
تعزيه،سوگواره،مجالس،آيين،برگزاري،نمايش،جامعه،عليمرادي،عاشورا

حجت‌الاسلام والمسلمین امان الله علیمرادی در حاشیه دهمین شب سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، اظهار داشت: برگزاری رویداد ملی سوگواره تعزیه که سال‌ها است به همت اهالی و به صورت مردمی در روستای ده‌زیار برگزار می‌شود، یک برنامه بسیار تأثیرگذار در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه به ویژه در بین نسل جوان و نوجوان است.
وی با بیان اینکه برگزاری این آیین تا اندازه زیادی فضای حاکم بر ماجرای روز عاشورا را به تصویر می‌کشد، افزود: سوگواره تعزیه ده‌زیار جلوه‌ای از شهادت طلبی‌ها و رشادت‌های اباعبدالله علیه‌السلام و یاران ایشان در روز عاشورا را به نمایش می‌گذارد.
نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره با اینکه در پای مجالس تعزیه‌خوانی حقیقتاً روحیه حماسه و شجاعت و پیکار در راه حق در وجود مخاطب زنده می‌شود، ادامه داد: بذل جان و همه موجودی و فداکاری در راه حق و حقیقت و ارزش‌های والای دینی و انسانی از دیگر نکات درس‌آموزی است که در این مجالس به آن تاکید می‌شود.
وی با بیان اینکه هر چه محتوای حقیقی حاکم بر ادبیات، فرهنگ و نهضت حسینی فاخرتر به نمایش گذاشته شود با ارزش‌تر است، گفت: کارهای زیادی از جمله سخنرانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی برای زنده نگهداشتن حماسه حسینی انجام می‌شود که هر کدام تاثیر خود را دارد و امروز جامعه به برگزاری چنین مجالس و مراسمی نیاز دارد.
علیمرادی با اشاره به اینکه آیین تعزیه خوانی بیش از دیگر مراسم و برنامه‌ها بر القای روحیه حماسی در جامعه تاثیرگذار است، افزود: در این آیین سنتی و مذهبی، هنرهای مختلفی چون نمایش در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک کار تاثیرگذار را اجرا کنند و عده زیادی از آن بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/511/