خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 31 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سازمان ملل: دسترسی افغان‌ها به برق خورشیدی افزایش یافته است - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 13:54
برنامه توسعه سازمان ملل از افزایش انرژی برق خورشیدی در افغانستان و دسترسی بیش از یک میلیون نفر به این انرژی پاک و مقرون به صرفه خبر داد.
برق،انرژي،خورشيدي،دسترسي،افغانستان،ملل،سازمان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، برنامه توسعه‌ سازمان ملل (UNDP) در شبکه «ایکس» نوشت دسترسی افغان‌ها به انرژی برق خورشیدی افزایش یافته است و اکنون یک میلیون و 133 هزار و 400 نفر در افغانستان به این انرژی پاک و مقرون به صرفه دسترسی پیدا کرده‌اند.
این نهاد بین‌المللی همچنین اذعان داشت تولید برق خورشیدی در تأسیسات مراکز بهداشتی- درمانی، آموزشی، اجتماعی و ایستگاه های پمپاژ آب شهری توانسته است به خانواده‌های فقیر در افغانستان کمک کند.
براساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل در اوایل سال جاری میلادی تنها 40 درصد خانواده‌ها در افغانستان به برق دسترسی دارند و بیش از 75 درصد برق مورد نیاز از کشورهای همسایه به ویژه از آسیای مرکزی وارد می‌شود.
با این حال، برنامه توسعه سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از دسترسی محدود مناطق روستایی افغانستان به انرژی برق اظهار داشت چنین چالشی تأثیرات منفی بر ارائه خدمات ضروری مانند امکانات بهداشتی، آموزشی، کمک‌های بشردوستانه، توسعه و بهبود اقتصادی در این کشور دارد.
سازمان ملل در سال 2023 با اجرای طرح انرژی خورشیدی برای 30 مرکز بهداشت و درمان و 15 مدرسه در ولایات کابل و کاپیسا سیستم‌ انرژی برق خورشیدی را فعال کرده است.
انتهای پیام/.