خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 25 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تحقق 35 همت مولدسازی سازمان ملی زمین و مسکن

تسنیم | اقتصادی | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 13:54
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به مخالفت با تخصیص 31هزار هکتار زمین نهضت ملی مسکن، گفت:مراحل تصویب 60 شهرک مسکونی طی شده است.
زمين،مسكن،هكتار،برنامه،شهرك،همت،ملي،دولت،تامين،قرار،سازمان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ارسلان مالکی در نشست خبری با یادآوری اینکه در گذشته دولت‌ها برنامه حدی برای بخش مسکن نداشتند و اولویت مسکن و برنامه های این حوزه نبود، اظهار کرد: این در حالی است که در دولت سیزدهم تاکنون 153 هزار هکتار زمین تسهیل شده که البته این میزان فقط برای مسکن سازی نبوده است.
وی افزود:این عملکرد در مقایسه با متوسط 10 سال اخیر حدود 300 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی با یادآوری اینکه 110 هزار هکتار زمین برای مسکن مورد مطالعه قرار گرفته که تاکنون 48 هزار هکتار در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته است، اضافه کرد: در همین حال با 31 هزار هکتار زمین مخالفت شده است ما هر زمینی را برای ساخت مسکن نیاورده ایم.
وی دلیل این مخالفت را گسل، فرونشست زمین، نبود آب، مسائل زیست محیطی، نزدیکی به صنایع و...
عنوان کرد و با اشاره به اینکه 18 هزار هکتار زمین در مرحله بررسی قرار دارد، تصریح کرد: برای برنامه شهرک سازی 100 نقطه در کشور شناسایی شده که مراحل تصویب 60 شهرک تصویب شده و 11 شهرک وارد مرحله اجرایی شده است.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: زمین این شهرک ها 15 هزار و 509 هکتار با ظرفیت مسکن سازی حدود 376 هزار واحد است.
به گفته وی، تاکنون شهرک های مسکونی در قم، یزد، البرز، تهران، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، خوزستان، کردستان، کرمان، مازندران و...
مصوب شده است.
مالکی در ادامه با بیان اینکه در صورت عدم ساخت و ساز در زمین‌های واگذار شده در موعد مقرر، قرارداد واگذاری فسخ می شود به برنامه مولدسازی در سازمان ملی زمین و مسکن اشاره کرد و افزود: مولدسازی سازمان در سال 1400 و 1401 بالغ بر 2 همت بود که در برنامه اجرایی محقق نشد.
برنامه امسال 98 همت است که تا کنون 60 همت شناسایی منابع داشتیم و 35 همت محقق شد.
وی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه چه میزان زمین برای طرح اقدام ملی دولت دوازدهم تامین شد، یادآور شد: آمار این طرح را ندارم، اما دولت قبل 100 هزار ثبت نام را انجام داده و برای آنها تامین زمین نکرده بود که دولت سیزدهم زمین این تعداد را نیز تامین کرد.
انتهای پیام/