سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نحوه تعامل کشورها با حکومت طالبان چگونه است؟

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 13:53
همزمان با اقدامات مسکو برای گسترش روابط با کابل، یک رسانه دولتی روسیه در گزارشی سطح تعامل کشورهای مختلف با طالبان را بررسی کرد.
طالبان،حكومت،كشورهايي،شناختن،تعامل،فهرست،مقامات،افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که تحولات دیپلماتیک اخیر و اظهارات مقامات روسیه حاکی از پیشروی آهسته اما پیوسته به سمت به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان است، «اسپوتنیک» در گزارشی سطح تعامل کشورهای مختلف با طالبان را مورد بررسی قرار داد.
طالبان سال 2003 در فهرست سازمان‌های ممنوعه در روسیه قرار گرفت اما اکنون در حالی که نزدیک به سه سال از به قدرت رسیدن دوباره آنها می‌گذرد، پوتین گزینه حذف هیئت حاکمه افغانستان از فهرست سیاه را بررسی می‌کند؛ اقدامی که کارشناسان آن را گامی مهم و لازم در راستای به رسمیت شناختن حکومت طالبان می‌دانند.
بر اساس این گزارش، چین تنها کشوری است که به طور رسمی سفیر طالبان را پذیرفته و کشورهایی که دیپلمات‌های طالبان را در مقام کاردار پذیرفته‌اند شامل قطر، ایران، پاکستان، ازبکستان، امارات، مالزی و ترکمنستان هستند.
کشورهایی که دیپلمات‌های افغان مستقر در آن با طالبان کار می‌کنند نیز شامل اندونزی، عربستان سعودی، ترکیه، اردن، هند و قزاقستان هستند.
از سوی دیگر، کشورهایی که طالبان از آن بازدید کرده‌اند نیز نروژ، سوئد، بلژیک، هلند، آلمان، گامبیا و تاجیکستان را شامل می‌شوند.
پیش از این نیز بارها مقامات طالبان از جمله «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت کابل تاکید کردند که سیاست حکومت کنونی افغانستان تعامل و روابط مثبت با تمام کشورهای جهان است.
انتهای پیام/.