خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 27 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خواسته اردوغان از علی اف چه بود؟

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 22 خرداد 1403 - 13:13
رئیس جمهور ترکیه از همتای آذربایجانی خود خواست تا از قبرس ترک نشین نیز برای حضور در نشست شوشا دعوت به عمل آورد.
اردوغان،ترك،تركيه،ديدار،قبرس،اف،آذربايجان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان روز دوشنبه به ترکیه رفت تا با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود دیدار کند.
این دیدار به دعوت اردوغان انجام گرفت.
روابط دو جانبه، موضوع غزه، ارمنستان و تحولات در قفقاز از جمله محورهای این دیدار عنوان شده است.
با این وجود نشریه ترکیه اعلام کرد که یکی از محورهای این دیدار، وضعیت قبرس ترک نشین بوده و اردوغان با تشکر از آذربایجان در تشکیل گروه دوستی بین باکو و قبرس ترک نشین، از الهام علی اف خواسته تا در نشست کشورهای ترک زبان در شوشا که ماه جولای برگزار می شود، از "ارسین تاتار" رئیس این منطقه نیز دعوت به عمل آورد، زیرا این موضوع می تواند به قبرس شمالی در پرونده حقوقی بین المللی اش کمک کند.
علی اف نیز به اردوغان گفته است که به عنوان آذربایجان، از پیوستن کامل قبرس شمالی به سازمان کشورهای ترک حمایت می کنیم زیرا از نظر تاریخی، این منطقه بخشی از دنیای ترک است و ساکنان این منطقه برادران ما هستند.
الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان بنا بر دعوت رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای خود روز دوشنبه به این کشور رفت.
نهاد ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه در این خصوص اعلام کرد که در این دیدار همه ابعاد روابط دو جانبه و نیز تحولات منطقه ای مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/