خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 27 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فعالیت‌های حفاظت محیط زیست اردبیل؛ آهو به دامن مغان بازگشت - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 20:53
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ایجاد مدرسه محیط بانی برای اولین بار در استان، ساخت پاسگاه های محیط بانی، احیای آهو و بازگشت آهو به طبیعت منطقه مغان و تکثیر گوزن زرد ایرانی در سایت فندقلوی نمین از موفقیت های حفاظت محیط زیست استان است.
زيست،محيط،حفاظت،مغان،منطقه،استان،اردبيل،آهو،صيانت،عنوان،آهوي ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، حسن قاسم‌پور عصر دوشنبه در نشست محیط‌بانان در گرامیداشت هفته محیط زیست در اردبیل اظهار داشت: از سال 90 احیای آهوی مغان بر اساس مصوبه شورای حفاظت محیط زیست در زمینی به مساحت 35 هزار هکتار آغاز شده و این فرآیند همچنان ادامه دارد.
وی به دوقلوزایی آهوی مغان اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته محیط زیست دوقلوزایی و زاد و ولد مناسب آهوان مغان سرور و شادی مردم منطقه را به همراه داشته و به صیانت از تنوع زیستی در منطقه کمک کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تصریح کرد: بعد از گذشت 40 سال از انقراض نسل آهو در مغان، در 13 سال اخیر شاهد اقدامات مناسب برای احیای آهوی اصیل مغان هستیم که در منطقه علملوی بران با نگهداری و زاد و ولد چهار رأس آهو، این تعداد هم اکنون به بیش از 19 رأس رسیده که در قالب یک گله در حال حیات هستند.
قاسم‌پور افزود: قشلاق علملوی بران مغان با صاحب شدن این آهوان به منطقه گردشگری تبدیل شده و گردشگران سعی می‌کنند تا از زیبایی‌‌های این منطقه لذت ببرند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در سال 1400 و به دنبال بازدید معاون سازمان حفاظت محیط زیست قرار شد رهاسازی 19 رأس آهو در منطقه انجام شود و همچنان محیط‌بانان پایش، گشت و کنترل را در این منطقه انجام می‌دهند تا آهوی مغان مورد صیانت و حفاظت قرار گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با ابراز خرسندی از بازگشت آهو به دامن مغان اضافه کرد: امیدواریم کشاورزان، عشایر و اهالی این منطقه در کنار مأموران حفاظت محیط زیست نگهبان این گله آهوان باشند تا زمینه صیانت از آهوی مغان و ازدیاد جمعیت آنها فراهم آید.
قاسم‌پور از آب، خاک و هوای سالم به عنوان سرمایه اصلی در تداوم حیات یاد کرد و ادامه داد: 11 درصد مساحت استان اردبیل تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارند.
وی به نامگذاری شعار هفته محیط زیست امسال به عنوان «سهم من در تداوم حیات» اشاره کرد و یادآور شد: ما باید قدر سرمایه‌های خدادادی به ویژه آب، خاک و هوا را بدانیم و در صیانت و حفاظت از این سرمایه‌ها تلاشی جدی انجام دهیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در ادامه سخنان خود تصریح کرد: این سرمایه‌ها میراثی برای نسل‌های آینده هستند و باید موهبت الهی و نعمات ارزشمند خداوند را که به ما ارث رسیده، قدر دانسته و به نسل‌های آینده منتقل کنیم.
قاسم‌پور اصل پنجاهم قانون اساسی را در صیانت از محیط زیست و انتقال آن به نسل‌های آینده به عنوان یک وظیفه عمومی و فراگیر یادآور شد و گفت: فعالیت‌های اقتصادی که همراه با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقابل جبران آن همراه است، ممنوع بوده و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک دستگاه حاکمیتی وظیفه نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات زیست محیطی را دارد.
وی به برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر و دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: ایجاد مدرسه محیط‌بانی برای اولین بار در استان، ساخت پاسگاه‌های محیط‌بانی، احیای آهو و بازگشت آهو به طبیعت منطقه مغان و تکثیر گوزن زرد ایرانی در سایت فندقلوی نمین از موفقیت‌های حفاظت محیط زیست استان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل به راه‌اندازی 38 خانه محیط زیست در استان و گسترش فرهنگ حفاظت از این سرمایه عظیم اشاره کرد و ادامه داد: در دولت سیزدهم یکی از محیط زیستی‌ترین دولت‌های تاریخ کشور اقدامات شایسته‌ای را شاهد بودیم به طوری که با تلاش همکاران مناطق تحت مدیریت از 10 درصد به 11 درصد رسید و 60 نفر از محیط‌بانان به عنوان ضابطان قضایی در 15 پاسگاه محیط‌بانی امر حفاظت و قرق از این عرصه‌ها را بر عهده گرفتند.
قاسم‌پور یکی از مشکلات و معضلات حوزه محیط زیست را مدیریت پسماند و استفاده بی‌رویه از پلاستیک عنوان کرد و یادآور شد: این مشکل با همراهی مردم و برای حفظ صیانت شهروندان مورد توجه قرار گرفته تا با بهره‌گیری از کیسه‌های پارچه‌ای و مدیریت استفاده از پلاستیک بتوان جلوی آلودگی آب و خاک و هوا را گرفت.
انتهای پیام/131