خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 31 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هشدار جمهوری خواهان سنا درباره قصد ترامپ برای انتقام‌جویی - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 18:31
گروهی از جمهوری خواهان سنا درباره قصد ترامپ برای انتقام جویی سیاسی پس از انتخابات 2024، هشدار دادند.
دادگاه،جمهوري،سنا،دادگستري،وزارت،سناتور،خواهان،انتخابات،انتق ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، گروهی از جمهوری خواهان سنا درباره قصد ترامپ برای انتقام جویی سیاسی پس از انتخابات 2024، هشدار داده و اظهار کردند که این انتقام جویی کشور را در مسیر بدی قرار خواهد داد.
بر این اساس، تنی چند از رهبران ارشد جمهوری خواهان سنا، میچ مک کانل رهبر جمهوری خواهان سنا و جان تیون یکی از جمهوری خواهان برجسته سنا، هیچ تمایلی برای پذیرفتن درخواست ترامپ برای بازپرسی از مقامات ارشد دولت بایدن یا رقیب دیرینه او هیلاری کلینتون ندارند.
همچنین برخی سناتورهای جمهوری خواه از موضع دیگر همکاران محافظه کار خود برای قطع بودجه وزارت دادگستری یا عدم پرداخت حقوق و دستمزد جک اسمیت بازرس ویژه پرونده ترامپ، عقب نشینی کردند.
سناتور مایک روندز با اشاره به اینکه به عقیده او اقدامات آلوین برگ دادستان منطقه ای نیویورک علیه ترامپ، تنها یک پیگرد قضایی ناعادلانه است، نسبت به وعده بایدن برای انتقام جویی از بازپرسی هایی با انگیزه سیاسی از وزارت دادگستری، در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو، ابراز نگرانی کرد.
وی افزود: این مسیری نیست که ما می خواهیم کشور به سمت آن برود.
من تصور می کنم وقت آن رسیده که بزرگسالان با احترام کنترل سنا را در دست بگیرند.
این در حالی است که دونالد ترامپ چند روز پیش بار دیگر در یک مصاحبه تلویزیونی در این باره گفت: انتقام می تواند امری موجه باشد.
البته این کار زمان می برد و من آن را خواهم گفت و گاهی اوقات انتقام جویی می تواند موجه باشد.
من می خواهم صادق باشم گاهی اوقات باید انتقام گرفت.
سناتور میت رامنی نیز در این باره گفت: از تلاش ها برای قطع بودجه وزارت دادگستری یا قطع حقوق بازرس ویژه، در پاسخ به حکم دادگاه ترامپ درباره پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی، و محکوم شدن او در تمام 34 فقره موارد اتهامی، حمایت نخواهد کرد.
وی تصریح کرد اقدام دادگاه نیویورک توسط وزارت دادگستری هدایت نشد.
و این تنها یک مسیر نادرست بود.
این دادگاه هدف متفاوتی داشت.
پس من از قطع بودجه وزارت دادگستری حمایت نمی کنم.
اف بی آی و وزارت دادگستری باید وظایف خود را انجام دهند.
همچنین سناتور سوزان کالینز نایب رئیس کمیته اعتبارات سنا در این باره گفت: تلاش ها برای مسدودکردن بودجه وزارت دادگستری یا قطع دستمزد دو بازرس ویژه پرونده ترامپ، در کنار دموکرات هایی که کنترل کاخ سفید و سنا را در اختیار دارند، به جایی نمی رسد.
وی خاطرنشان کرد من تصور نمی کنم این دیدگاهی سازنده باشد.
در همین حال سال گذشته سناتور لیندسی گراهام، لفاظی های تحریک کننده دوستان و متحدان ترامپ را غیرمسئولانه خواند.
اندی بیگز نماینده جمهوری خواه کنگره و یکی از طرفداران سرسخت ترامپ، در پستی در شبکه اجتماعی نوشت: ما وارد یک فاز جدید جنگی شده ایم.
وی در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه ترامپ وعده «چشم در برابر چشم» را داد.
براساس این گزارش، در پی محکومیت ترامپ در دادگاه منهتن، سناتور مایک لی با تهیه طرحی، رهبری گروهی از محافظه کاران سنا در مخالفت با افزایش بودجه وزارت دادگستری را برعهده گرفته است.
این طرح تاکنون به امضای 14 سناتور رسیده و آنها اعلام کرده اند که با کمک به کاخ سفید برای از هم گسستن کشور مخالف هستند.
این در حالی است که سه عضو ارشد جمهوری خواه کنگره یعنی مک کانل، تیون و رئیس مجمع جمهوری خواهان سنا جان باراسو تاکنون این طرح را امضا نکرده اند.
برخی جمهوری خواهان سنا از جمله سناتور لیزا مورکوفسکی نیز در تلاش برای کاستن از لفاظی های سنا در پی محکومیت ترامپ در دادگاه نیویورک هستند.
وی تاکید کرد ترامپ فرصت تجدیدنظر را در اختیار دارد.
آنگونه که من دادگاه را مشاهده کردم، دریافتم که فرآیند آن مانند دادگاه های دیگر بوده است.
قاضی مرکان تلا کرده تا روند عمومی دادگاه را مدیریت کرده و تلاش کرده تا تضمین دهد که این نه تنها یک فرآیند منصفانه بوده بلکه شاهد رفتارهای درست در دادگاه نیز باشیم.
من فکر می کنم این موضوعی مهم است.
روز پنچ شنبه 30 ماه مه سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، در نهایت هیئت منصفه دادگاه منهتن نیویورک دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخابات 2024 را در ارتباط با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال 2016 و مخفی نگه داشتن صورت‌حساب‌های مالی آن گناهکار شناخت.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، 12 عضو هیئت منصفه پس از یک روز مشورت، در تمامی 34 مورد جعل سوابق مالی او را مجرم اعلام کرد و قاضی دادگاه نیز قرار است حکم نهایی را در 11 ماه جولای قرائت کند و ممکن است ترامپ به جریمه مالی، حکم تعلیق و یا حتی زندان محکوم شود.
با این حال این حکم قطعی نیست و وکلای ترامپ تلاش خواهند کرد در دادگاه استیناف، حکم را باطل کنند و این پروسه ممکن است ماهها به طول بیانجامد.
دونالد ترامپ ، پس از محکومیت در دادگاه پرداخت حق السکوت، با حالتی خشمگین متعهد به ادامه مبارزه در این مسیر شد و گفت: هیچ اطلاعی در مورد پرداخت این رقم حق السکوت نداشته و 130 هزار دلار به عنوان دستمزد مایکل کوهن بوده است.
در اوایل ماه مارس جو بایدن و دونالد ترامپ موفق به کسب نامزدی دموکرات ها و جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا شدند تا نخستین رویارویی دوباره دو نامزد انتخاباتی در حدود 70 سال اخیر در تاریخ این کشور رقم بخورد.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر سال 2024 برگزار می شود.
در همین حال در جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «جو بایدن»، رئیس‌جمهور مستقر این کشور در 5 ایالت کلیدی از 6 ایالت کلیدی با اندکی اختلاف پایین‌تر از رقیبش از حزب جمهوری‌خواه «دونالد ترامپ» قرار دارد.
انتهای پیام/