سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

لزوم آموزش فعالان اقتصادی با حقوق تجارت جهانی

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 17:12
رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی گفت: باید فعالان اقتصادی به ویژه در مرز با حقوق بین الملل و حقوق تجارت و بازرگانی بین المللی آشنا شوند.
اقتصادي،منطقه،خراسان،جنوبي،مرز،مناطق،عبداللهي،تخليه،مرزي،ساي ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدجعفر عبداللهی امروز در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با بیان اینکه هدف از تشکیل مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد توسعه صادرات افزایش تجارت و ایجاد اشتغال است، اظهار داشت: این امر به وجود خود بخشی از اموری است که می‌تواند به رونق مناطق بیافزاید، اما اولین شرط مناطق ویژه اقتصادی ارائه خدمت به بهترین نحو است.
وی با بیان اینکه باید در گام نخست مناطق ویژه اقتصادی زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند، افزود: زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، گاز و مخابرات فناوری امری بسیار ضروری برای فعالان اقتصادی است که خوشبختانه این موارد در منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر زیرساخت‌های اولیه فراهم نباشد امکان حضور سرمایه‌گذار هم نخواهد بود، ادامه داد: یکی از ابزارهای توسعه استفاده از نیروی بومی هر منطقه است نیرویی که با منطقه و محیط خود آشنا باشد در غیر این صورت در خدمت، توفیق حاصل نخواهد شد.
عبداللهی با بیان اینکه شاید یکی از تفاوت‌هایی که وجود دارد این است که منطقه ویژه اقتصادی استان دسترسی به منابع آبی دریاها را ندارد، اما با توجه به سرمایه گذاری‌ها و زیرساخت‌هایی که ایجاد کرده باز هم می‌تواند با وجود عدم دسترسی به مناطق آبی رونق بهتری را ایجاد کند.
وی با اشاره به لزوم ایجاد صنایع وابسته که نیاز منطقه است، افزود: اگر قرار باشد نیازهای خود را از استان‌های دیگر تأمین کنیم و هر نیاز از یک نقطه تأمین شود گیرودار کش و قوس خواهیم بود و توفیقی حاصل نخواهد شد.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی بر برقراری ارتباط مؤثر با بخش خصوصی تأکید کرد و افزود: خدا رو شکر با تلاش‌هایی که انجام شده در مرز ماهیرود زیرساخت‌های خوبی فراهم شده است، اما آنچه مطرح است اینکه استفاده و به‌کارگیری نیروی بومی باید بیشتر لحاظ شود تا از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری شود.
عبداللهی با تأکید بر اینکه باید در کنار کارگر افغان، از کارگر ایرانی هم برای خدمات موقتی به‌کارگیری شود افزود: باید فعالان اقتصادی را با حقوق بین‌الملل و حقوق تجارت و بازرگانی بین‌المللی آشنا کنید.
وی با اشاره به رانندگانی که در مرز تخلیه بارگیری انجام می‌دهند اشاره کرد و افزود: باید کلاس توجیهی برای رانندگانی که در مرز، تخلیه بارگیری دارند برگزار شود تا وسایل و باری که از ماشینشان خالی می‌شود را رها نکنند و به عبارتی دیگر به هنگام تخلیه سر ماشین خود باشند چرا که بارها حوادثی را داشتیم که راننده هنگام تخلیه بار کنار ماشین خود نبوده و افراد دیگر موادمخدر در ماشین جاساز می‌کردند و در اثر عدم آشنایی رانندگان گرفتار می‌شوند و در دادگاه هم توان دفاعی از خود ندارند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه کار اقتصادی کار بسیار مهمی است باید مراوده‌هایی که با آن سوی مرز انجام می‌شود، در چهارچوب موازین باشد.
عبداللهی با اشاره به اینکه در بخش معدن و بخش‌های مختلف اقتصادی، در سال گذشته درآمدهای کلانی حاصل شده که اگر تدابیری اندیشیده شود تا هرکجایی که نیاز است براساس مسئولیت‌های اجتماعی کارهای برزمین مانده عمرانی استان انجام شود بسیار مفید خواهد بود و به عبارتی دیگر مسئولیت‌های اجتماعی متوجه کارهای برزمین مانده عمرانی استان شود.
در مرز ماهیرود و سایت مرزی بهترین انبارهای دپو کالا را ساخته‌ایم
حسین زارعی نیز در این نشست بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی بیرجند به دلیل اینکه تنها 9 سال فعالیت دارد و نوپاست در سال‌های گذشته رتبه‌ای نداشته است و در سال جاری این رتبه را بین 71 منطقه ویژه کشور کسب کرده است.
وی با بیان اینکه بهترین حالت را در بین مناطق ویژه اقتصادی کشور داریم، بیان کرد: زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و سایت مرزی در چند سال اخیر افزایش یافته به گونه‌ای که می‌توانیم حجم سرمایه‌گذاری بیشتری را بدون کمبود زیرساخت‌ها قبول کنیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی بیان کرد: در مرز ماهیرود تلاش کردیم تمام سرمایه‌گذاری‌ها مشارکتی باشد، یعنی 50 درصد توسط سرمایه گذارانی ایران و 50 درصد افغانستان باشد و در مرز ماهیرود و سایت مرزی بهترین انبارهای دپو کالا را ساخته‌ایم.
وی بیان کرد: در راستای احداث واحدهای تولیدی و خدماتی در منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکنون 65 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.
از ابتدای عملیاتی شدن این منطقه تاکنون در 2 سایت مرکزی و مرزی منطقه ویژه اقتصادی 170 نفر به صورت مستقیم 2 هزار و 9 نفر در واحدهای مستقر در این سایت‌ها شاغل شدند.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با بیان اینکه در مجموع 2 هزار و 139 نفر در منطقه ویژه اقتصادی شاغل هستند افزود: سال گذشته در بخش‌های تولید هیدروکربن سبک و سنگین، تولید سیستم‌های تهویه مطبوع، تولید گازوئیل از ضایعات قیر، تولید و مونتاژ بردهای الکترونیکی، ذخیره سازی مشتقات نفتی سنگین فعالیت شده است.
انتهای پیام/254