سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سخاوت ایرانی‌ها در اهدای خون مثال‌زدنی است

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 16:41
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: سخاوت و سلامت اهداکنندگان ایران مثال زدنی و مظهر وفاق و ایثار این مردم است.
خون،نجات،اهداكنندگان،اهداي،اهدا،انتقال،دنيا،ايثار،سلامت،جان، ...

مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون در پیامی، از ایثار و سخاوت اهداکنندگان خون کشورمان که همواره با اهدای خون خود، نجات، همدلی و سلامت را اولویت زندگی خویش قرار داده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.
در این پیام آمده است:
اهداکنندگان خون را سرداران گمنام سلامت می‌دانم زیرا سخاوت، نجات، همدلی و انسانیت را نه یک بار که برای همیشه و بی آنکه کسی آن ها را بشناسد، در برنامه زندگی خویش قرار داده‌اند و نگاهی به کارنامه هریک از آنان که پس از گذشت دهه‌ها، اکنون در آستانه بازنشستگی از اهدا قرار می‌گیرند، نشان دهنده نجات جان صدها انسان است.
در قرآن کریم نیز به این نکته اشاره شده که هرکس جان انسانی را نجات دهد، گویی جان تمامی انسان ها را نجات داده است و از این منظر این عزیزان، فرشته‌های نجات زمینی در میان ما هستند که بی آنکه ادعایی داشته باشند برای سلامت هم وطنان خود هر سه یا چهار ماه یک بار، خون اهدا می‌کنند و در واقع جان انسان ها را نجات می دهند.
چنین انسان‌هایی مهمترین حلقه از زنجیره مسئولیت پذیری هستند که تا پای ایثار جسم خود به پاسداشت زندگی بر می‌خیزند و با اهدای خون، شکرانه سلامتی خود را پیوسته و پیوسته به درگاه حق نثار می‌کنند.
بی تردید جامعه نیازمند شناختن چنین الگو‌های اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی است و بیهوده نیست که چهره فاخر اهدای خون و فرهنگ اهدا در ایران از جمله مواردی است که بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال الگوسازی آن هستند.
امسال ۲۵ خرداد مصادف با ۱۴ ژوئن «روز جهانی اهدا کنندگان خون» را در حالی گرامی داشته‌ایم که ۲۰ سال از این مناسبت تقویمی در دنیا می‌گذرد و ایران نیز در آستانه ورود به پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون است.
این روز را به تمامی اهداکنندگان خون در دنیا، به ویژه اهداکنندگان شریف کشورمان تبریک گفته و با افتخار اعلام می‌کنم که اگر انتقال خون ایران اکنون واجد بالاترین شاخص‌های جهانی اهدای خون است و در بسیاری از شاخص‌ها کشور برتر منطقه است و نیز از پیشگامان اهدای صد درصد داوطلبانه در دنیا به شمار می‌رود، تمامی این موفقیت‌ها را مرهون و مدیون ایثار و از خودگذشتگی این سرداران گمنام سلامت است.
سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار واحد خون اهدا شد و تمامی درخواست‌های بیمارستانی تامین گردید، آرزوی ۲۰ ساله آزمایش مولکولی (NAT) به تحقق پیوست و آزمایش غربالگری آنتی‌بادی برای گروه‌های خونی فرعی در استان‌های کشور استقرار یافت و سازمان انتقال خون کشور خدمات تخصصی و نوین خود از جمله اتوماسیون غربالگری و گروه بندی خون را در چارچوب عدالت اسلامی به تمامی استان‌های کشور گسترش داد و دقت، بهره‌وری و کیفیت خون و فرآورده را ارتقا بخشید و این روند بهره‌وری و افزایش کیفیت و کمیت نباید متوقف شود، زیرا باید بهترین امانت‌دار برای بهترین هدیه دنیا باشیم که آن را از سخاوتمندترین انسان‌ها دریافت می‌کنیم.
من از طرف خود، جامعه بزرگ خدمت‌گیرندگان و مصرف کنندگان خون و فرآورده و تمامی کارکنان زحمت‌کش سازمان انتقال خون، این روز را به تمامی اهداکنندگان خون تبریک می‌گویم و از سخاوت و ایثار این عزیزان قدرشناسانه تشکر می‌کنم.