خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 30 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فعالیت سه هزار و 871 خادمیار قرآنی در سطح کشور

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 16:30
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی گفت: کانون خادمیاران قرآنی از کانون های 19گانه خدمت رضوی است که در حال حاضر سه هزار و 871 خادمیار قرآنی در آن مشغول به خدمت هستند که از این تعداد، هزار و327 خادمیار آقا و دو هزار و 546 خادمیار خانم هستند.
تفسير،قرآني،قرآن،آموزشي،رضوي،برگزار،مركز،دوره،آستان،طرح،قدس، ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام سید مسعود میریان از خادمیاران قرآنی به عنوان بازوان اجرایی طرح‌های مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی یاد کرد و گفت: کانون خادمیان قرآنی همزمان با تأسیس مرکز قرآن آستان قدس رضوی در سال 96 آغاز به کار کرده و پذیرای فعالان و کارشناسان قرآنی است که در عرصه گوناگون فعالیت‌های قرآنی آمادگی خود را برای خدمت اعلام می‌کنند.
خادمیاران قرانی در طول هفته 6 ساعت از زمان و اوقات خود را وقف خدمت در ساحت رضوی و صرف امور قرآنی می‌کنند.
وی افزود: برای خادمیاران قرآنی، مصداق‌های مختلف خدمتی در قالب آموزش مفاهیم قرآنی، برگزاری جلسات و مسابقات قرآنی در محلات مناطق و شهرستان‌های کم بضاعت و‌ محروم، تلاوت مجلسی قرآن کریم در برنامه‌ها و مراسمات، آموزش تواشیح و همخوانی، روایتگری قصه‌های قرآنی، مربیگری مهدالرّضا(ع)، مربی پشتیبان طرح «من قرآن را دوست دارم» و فعالیت‌های ابلاغی ابتکاری عرصه قرآنی انتخاب شده است.
حجت‌الاسلام میریان، برگزاری کرسی‌های تلاوت رضوی و محافل انس با قرآن را از مهم ترین اقدامات خادمیاران قرآنی عنوان کرد و افزود: در هفته گذشته به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد و گرامیداشت شهدای خدمت با همکاری خادمیاران قرآنی و کانون‌های خادمیاری قرآن کرسی‌های تلاوت رضوی در شهرستان درگز، بقعه‌ی متبرکه امامزاده احمد(ع) شیرمرد، شهر کرد، قوچان، روستاهای دوغایی، هفتخانه، تکمار، امامزاده سید حسن بن موسی کاظم در میرآباد از توابع شهرستان خلیل آباد برگزار شد که قرائت آیات دلنشین قرآن، مرثیه سرایی، پرچم گردانی پرچم متبرک رضوی، قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی از جمله برنامه‌های این مراسم‌ها بوده است.
وی یادآور شد: خادمیاران قرآنی افزون بر معرفی طرح‌هایی همچون «شمیم تلاوت رضوی»، «من قرآن را دوست دارم » و دوره‌های آموزشی مهدالرضا، تاکنون موفق شده‌اند با شناسایی، جذب و بکارگیری قاریان و فعالان قرآنی علوم و معارف به عنوان اساتید و مربیان قرآنی، بیش از 432 کرسی تلاوت قرآن را در سراسر کشور برگزار کنند.
بهره‌مندی 2 هزار نفر از آموزش‌های عمومی و تخصصی تفسیر و تدبر قرآن
مدیر مرکز مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی از برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی تفسیر و تدبر قرآن کریم در مشهد و سطح کشور خبر داد و گفت: در سال 1402، نزدیک به 2 هزار نفر از آموزش‌های عمومی و تخصصی تفسیر و تدبر قرآن این مرکز بهره‌مند شده‌اند.
حجت‌الاسلام میریان افزود: مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی، دوره‌های آموزشی عمومی تفسیر و تدبر در قرآن را در قالب دو طرح «من قرآن را دوست دارم» و «شمیم تلاوت رضوی» به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.
وی گفت: در قالب طرح «من قرآن را دوست دارم» دوره‌های آموزشی عمومی تفسیر قرآن به صورت خودآموز و مجازی برگزار می‌شود.
فراگیران باید فایل‌های آموزشی استاد محسن قرائتی که برگرفته از برنامه تفسیر نور است را در سایت https://quranlove.quranrazavi.ir مشاهده کرده، نکات آموزشی را یادداشت برداری کنند که در پایان این دوره آموزشی آزمونی برگزار می‌شود و فراگیران با احتساب نمره 15، گواهی نامه گذراندن این دوره را کسب می‌کنند.
در سال 1402، 53 کلاس آموزشی برگزار شد که از این تعداد 39 کلاس مختص خانم‌ها و 14 کلاس مختص آقایان بود و 800 فراگیر از آموزش‌های تفسیری این طرح بهره مند شدند.
حجت‌الاسلام میریان تصریح کرد: دروه‌های عمومی تفسیر قرآن در قالب طرح «شمیم تلاوت رضوی» نیز به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.
در این طرح کلاس‌های حضوری با حضور استادان مجرب تفسیر در مساجد سطح شهر مشهد برگزار می‌شود که در ترم زمستان سال 1402، 39 کلاس آموزشی تفسیر به صورت حضوری و مجازی برگزار شد و 803 فراگیر از آموزش‌های این کلاس‌ها بهره‌مند شدند.
دوره‌های مجازی نیز با حضور استادان تفسیر در سطح ملی برگزار می‌شود.
برگزاری دوره‌های تخصصی تفسیر قرآن در مشهد ویژه مبلغان و طلاب
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی به برگزاری دوره‌های تخصصی «مهارت‌های بیان تفسیر» در مشهد اشاره کرد و افزود: هم‌چنین کلاس‌های تخصصی مهارت‌های «بیان تفسیر قرآن کریم» در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی به عنوان مجری طرح، مرکز مدیریت حوزه‌ علمیه خراسان و ستاد تفسیر قرآن قم با حضور استادان مجرب ستاد تفسیر قرآن کریم تحت اشراف استاد حجت‌الاسلام قرائتی برگزار می‌شود.
در این طرح مرکز حوزه علمیه مبلغان و استادان علوم قرآنی و طلابی که موفق به گذراندن سطح 2حوزه شده‌اند را برای شرکت در این دوره معرفی می‌کند؛ ستاد تفسیر قم نیز استاد تفسیر به دوره‌های آموزشی تفسیر در مشهد اعزام می‌کند و مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی نیز هزینه‌های اجرای این طرح را برعهده دارد.
وی خاطر نشان کرد: مبلغان، استادان علوم قرآنی و طلابی که موفق به گذراندن سطح 2حوزه شده‌اند می‌توانند در این دوره آموزشی ثبت‌نام کنند.
کلاس‌های این دوره آموزشی در موسسه افق نور یا دفتر تبلیغات اسلامی برگزار و در پایان کلاس‌های آموزشی، گواهی گذراندن دوره به شرکت کنندگان اهدا می‌شود.
حجت‌الاسلام میریان با بیان اینکه دوره‌های آموزشی مهارت‌های بیان تفسیر قرآن به صورت مقدماتی، تکمیلی و عالی برگزار می‌شود که هر دوره آموزشی شامل مراحل مختلف است، گفت: استادان این دوره‌های آموزشی از ستاد تفسیر قم، به مشهد اعزام می‌شوند و بعد از پایان دوره‌های مقدماتی فراگیران به مرحله تکمیلی راه می‌یابند و بعد از گذراندن مرحله تکمیلی از فراگیران آزمونی گرفته می‌شود و افرادی که نمره قبولی را در این مرحله کسب کنند به دوره تربیت مدرس تفسیر قرآن که برگزاری آن یکسال به طول می‌انجامد راه می‌یبابند.
فراگیران بعد از گذراندن این دوره آموزشی و انجام مصاحبه علمی می‌توانند به عنوان مدرس تفسیر در مراکز آموزشی قرآنی مشهد مشغول به کار شوند.
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی تصریح کرد: سال گذشته10 دوره آموزشی مقدماتی و یک دوره آموزشی تکمیلی تفسیر قرآن کریم برگزار شد که 351 شرکت کننده داشت.
از این تعداد 332 نفر موفق به اخذ گواهی نامه شدند که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده اولین دوره عالی تفسیر قرآن در سال جاری برگزار خواهد شد.
حجت‌الاسلام میریان یادآور شد: شیوه‌های بیان تفسیر، روش‌های انتقال مفاهیم قرآن به کودکان، روش برداشت از آیات و جریان شناسی از جمله سرفصل‌های دوره‌های آموزشی «مهارت‌های بیان تفسیر» است و آقایان زارعی، صفری، آیتی، افشاری مقدم، خلیل پور، پور دهقان، ابراهیمی از جمله استادان این دوره‌های آموزشی هستند.
انتهای پیام/282