خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 31 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آثار هنرمندان بزرگ ایران به نیاوران می‌آید - تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 14:30
نمایشگاه « نگاهی به آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران» برگرفته از آثار پیشکسوتان هنرهای تجسمی کشور در فرهنگسرای نیاوران برپا می شود.
هنر،تجسمي،هنرهاي،نمايشگاه،هنرمندان،پيشكسوتان،عرصه،ايران،پيشك ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا نامی مدیر هنری این نمایشگاه امروز در نشست خبری این رویداد هنری گفت: در نمایشگاه هنرهای تجسمی ایران که از 25 خردادماه امسال در فرهنگسرای نیاوران افتتاح می‌شود هنرمندان پیشکسوت هنرهای تجسمی آثار خود را در بخش‌های مختلف از جمله هنرهای تجسمی دوران معاصر به نمایش می گذارند.
وی افزود: این نمایشگاه به پیشنهاد اولیه خانه هنری دل افکن و با همکاری خوبی که فرهنگسرای نیاوران و صندوق اعتباری هنر داشته برگزار می‌شود و فرصت مناسبی برای آشنایی هنرمندان جوان با پیشکسوتان است تا به نوعی به گوشه ای از واقعیت های هنر پی ببرند.
نامی با تاکید بر اینکه در جامعه هنری، تکنیک هنر مهم است تاکید کرد: آنچه باید و لازم است مورد توجه قرار گیرد پرورش فکر و اندیشه هنرمندان به ویژه افرادی است که به تازگی پا به عرصه هنر می‌گذارند.
این هنرمند پیشکسوت از تمام هنرمندان به ویژه فعالان عرصه هنرهای تجسمی برای بازدید از این نمایشگاه برای بهره مندی از اندوخته‌های هنرمندان پیشکسوت دعوت کرد.
روزگاری نظارت بر آثار بر عهده استادان بود / اکنون با معضل کپی برداری مواجهیم
علی ندایی از پیشکسوتان هنرهای تجسمی ایران که سابقه طولانی در آموزش این رشته دارد و در نمایشگاه هنرهای تجسمی معاصر ایران نیز حضور می یابد در سخنانی گفت: یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه ارتباط نسل جوان با پیشکسوتان هنرمند است.
در حال حاضر عصر تکنولوژی است و برخی از هنرمندانی که به تازگی پا به عرصه هنر گذاشته‌اند از دوران گذشته هنر اطلاعات چندانی ندارند و این نمایشگاه فرصت خوبی برای آشنایی آنان با نحوه کار و فعالیت هنرمندان در گذشته است.
وی با بیان اینکه در گذشته، نظارت به طور کامل تحت اختیار استاد بود، تاکید کرد: اما امروز این طور نیست، اتفاقات گوناگون از جمله فضای مجازی سبب شده که در برخی مواقع شاهد عدم نظارت‌ها و کپی برداری شویم که این موضوع نیز نگران کننده است.
امروز هنرمندان با استعداد و آینده دار زیادی داریم و باید بیش از پیش نسبت به شناسایی و توانمندسازی آنان کمک کنیم.
ندایی تصریح کرد: متاسفانه برخی بدون هیچ خط و مشی به دنبال رسیدن به موقعیت های کاذب هستند که این نیز در عرصه هنر نگران کننده است و باید طوری آموزش و فرهنگ سازی شود که هنرمندان مرحله به مرحله، پیشرفت در هنر را طی کنند.
معضلات فضای مجازی برای دنیای هنر
عین الدین صادق زاده از دیگر پیشکسوتان عرصه خوشنویسی و نقاشی خط نیز با قدردانی از برگزار کنندگان نمایشگاه هنرهای تجسمی معاصر ایران از جمله صندوق هنر، فرهنگسرای نیاوران و خانه هنر دل افکن، گفت: این نمایشگاه یکی از نمایشگاه‌های فاخر کشور به شمار می‌رود و از دلایل آن نیز می‌توان به حضور پر افتخار پیشکسوتان هنرهای تجسمی و همچنین حضور یک پیشکسوت و نقاد به عنوان مدیرهنری نمایشگاه اشاره کرد.
وی افزود: نمایشگاه پیشکسوتان هنرهای تجسمی فرصت خوبی برای هنرهای تجسمی ایران و چشم انداز آینده آن و همچنین ایجاد فضایی برای گفت و شنود هنرمندان جوان با هنرمندان پیشکسوت به شمار می‌رود.
صادق زاده در بخش دیگری از سخنان خود به عصر جدید هنر و گسترش فضای مجازی اشاره کرد و گفت: فضای مجازی از جهتی به روند پیشرفت هنرمندان کمک می‌کند و از جهتی معضلاتی دارد که از جمله آن می‌توان به نداشتن خط و مرز آن اشاره کرد.
در نقاشی و همچنین نقاشی خط از عقبه خوبی برخوردار هستیم و وجود هنرمندان جوان با استعدادهای بالا نیز یک ظرفیت به شمار می‌رود.
صادقی بیان کرد: با توجه به حجم فضای مجازی جوانان ما دچار سردرگمی شده اند و جای نقد به معنای واقعی خالی است.
همچنین نقد جدی دانشگاهی و علمی باید در نقاشی و هنرهای تجسمی توسعه و فرهنگ سازی شود تا به وسیله آن بتوان جایگاه هنرهای تجسمی را ارتقا داد.
این هنرمند در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره نقش هنر در جامعه بیان کرد: کسی که هنرمند است، به کارش تعهد دارد.
یعنی هنرمند با تمام وجودش کار می‌کند.
وقتی با تمام باورش کار می‌کند، عشق در هنرش جاری می‌شود.
وقتی این عشق روی بوم نقاشی می‌آید، در جامعه تسری می‌یابد.
وقتی مخاطب با تابلوی نقاشی رو‌به‌رو می‌شود، آن عشق را دریافت می‌کند و حالش خوش می‌شود؛ مثل دیدن یک گل زیبا.
دیدن زیبایی‌ها حال انسان را خوش می‌کند.
صادق‌زاده ادامه داد: هنرمندان باعث انتشار زیبایی در جامعه می‌شوند.
وقتی جامعه‌ای از هنر عاری شود، حال آن جامعه خوب نیست.
تمام پلشتی‌های روزگار از جمله پرخاشگری‌ها و تندروی‌ها از نبود هنر نشات می‌گیرد.
به نظرم هنرمند آمده تا حال خود و جامعه‌اش را خوش کند.
آثار کدام هنرمندان در نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران حاضرند؟
مریم دل افکن مدیرخانه هنر دل افکن نیز در سخنانی با قدردانی از همراهی صندوق اعتباری هنر و فرهنگسرای نیاوران به جزییات برگزاری نمایشگاه «نگاهی به آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران» پرداخت و گفت: این نمایشگاه از 25 خرداد 1403 تا یکم تیرماه در فرهنگسرای نیاوران پذیران عموم علاقه مندان است.
دل افکن تاکید کرد: در این نمایشگاه پیشکسوتان عرصه هنرهای تجسمی از جمله آرمان استپانیان، ناصر اویسی، رضا بانگیز، افشین پیرهاشمی، حمید پازوکی، نیما پتگر، صداقت جباری، محمد ابراهیم جعفری، محمود جوادی پور، ابراهیم حقیقی ، بهروز دارش، گیزیلا وارگا سینایی، همایون سلیمی، کوروش شیشه گران، جلال شباهنگی،علی اکبر صادقی، عین الدین صادق زاده، رضوان صادق زاده، طلیعه کامران، پری یوش گنجی، نصرالله مسلمیان، کتایون مقدم، حسین محجوبی، رضا مافی، علی ندایی، احمد وکیلی،غلامحسین نامی و فرشته یمین شریف آثار خود را به نمایش می گذارند.
وی با بیان اینکه مراسم افتتاحیه با حضور هنرمندان و مسئولان متولی در عرصه هنرهای تجسمی برگزار می شود، گفت: این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت 10 تا 19 و روزهای تعطیل 14 تا 19 در فرهنگسرای نیاوران دایر است و امیدواریم در پی برگزاری آن بتوانیم انتقال تجربه بین نسل جدید و پیشکسوت را رقم بزنیم.
انتهای پیام/