سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روسیاهی تازه برای واشنگتن؛نقش اسکله آمریکا در کشتار النصیرات

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 21 خرداد 1403 - 13:54
در پی افشای اطلاعاتی مبنی بر نقش اسکله آمریکا در غزه در جنایت وحشیانه ارتش صهیونیستی علیه اردوگاه النصیرات، سازمان های حقوق بشری خواستار انجام تحقیقات دقیق در این زمینه و محاکمه ایالات متحده شدند.
آمريكا،اسرائيل،غزه،اسكله،ارتش،اردوگاه،عمليات،نقش،آمريكايي،بش ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از کشتار وحشیانه‌ای که رژیم صهیونیستی روز شنبه در اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه برای آزادی 4 اسیر صهیونیست انجام داده و حدود 300 غیرنظامی فلسطینی را قتل عام و 700 تن را زخمی کرد، اطلاعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه آمریکا تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه در حال ارائه حمایت‌های لجستیک به رژیم اشغالگر برای قتل عام مردم غزه است.
روشن است که انجام این عملیات وحشیانه برای آزادی چهار اسیر اسرائیلی دست کم بدون کمک اطلاعاتی آمریکا انجام نمی‌شد و حتی اگر برخی بخواهند نقش آمریکا را در این حمله وحشیانه و همچنین سایر جنایت‌هایی که ارتش اسرائیل از 7 اکتبر در غزه انجام داده، یک نقش ثانویه بدانند، کاملاً فاش شده است که آمریکا نقش اول را در این جنایت‌ها دارد.
نقش آمریکا در کشتار النصیرات
در این زمینه روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک مسئول صهیونیست اعلام کرد که پنتاگون و سیا از طریق پهپادها که برای جمع آوری اطلاعات درباره محل نگهداری گروگان‌ها (اسرای صهیونیست) بر فراز غزه پرواز می‌کردند، اطلاعاتی را در اختیار اسرائیل قرار دادند.
این مسئول صهیونیست افزود: با وجود اینکه اسرائیل امکانات ویژه‌ای برای جمع آوری اطلاعات دارد اما آمریکا و حتی انگلیس کمک زیادی به تل آویو در جمع آوری اطلاعات حساس از طریق پروازهای شناسایی و همچنین فضای سایبری ارائه می‌دهند که خود اسرائیل به تنهایی قادر به دستیابی به آنها نیست.
همچنین ناظران معتقدند که آمریکا و کشورهای غربی در جریان جنگ غزه از همه امکانات اطلاعاتی و امنیتی خود استفاده کرده‌اند تا نواقص و کاستی‌های اسرائیل را در این زمینه رفع کنند و این رژیم بتواند به اهداف تعیین شده خود در جنگ برسد.
در این زمینه قابل توجه است که مقامات صهیونیست عملیات آزادسازی 4 اسیر اسرائیلی در یک کشتار وحشیانه در اردوگاه النصیرات را نتیجه هفته‌ها برنامه‌ریزی و جمع آوری دقیق اطلاعات دانستند؛ اطلاعاتی که بدون کمک مستقیم آمریکا به دست نمی‌آمد.
در این راستا رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی نقش ایالات متحده در این عملیات جنایتکارانه را پنهان نکردند.
شبکه سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد: یک تیم آمریکایی حاضر در اسرائیل (فلسطین اشغالی) از تلاش‌های ارتش اسرائیل برای انجام عملیات «نجات» (کشتار وحشیانه در اردوگاه النصیرات) حمایت کردند.
این مقام آمریکایی اشاره به تیم آمریکایی وابسته به سفارت ایالات متحده در فلسطین اشغالی دارد که به اسرائیل در جمع آوری اطلاعات از 7 اکتبر تاکنون کمک می‌کند.
همچنین هیچ یک از مسئولان و مقامات آمریکایی در اظهارات رسمی و غیر رسمی خود کمک‌های اطلاعاتی به اسرائیل را تکذیب نکرده‌اند؛ به ویژه اینکه واشنگتن در اوایل جنگ غزه اعلام کرد که نیروهای ویژه آمریکایی (کماندوها) را برای تقویت تلاش‌های دفتر اف بی ای و وزارت خارجه آمریکا و دیگر متخصصان در عملیات آزادسازی اسرای اسرائیلی به اسرائیل (فلسطین اشغالی) فرستاده است.
علاوه بر آن مشاور امنیت ملی آمریکا در گفتگو با شبکه سی ان ان اعلام کرد که ما از اسرائیل برای یافتن گروگان‌ها در غزه حمایت کردیم.
اسکله آمریکا چه نقشی در جنایت ارتش اسرائیل در اردوگاه النصیرات داشت؟
همزمان با آن مسئولان آمریکایی به سرعت تلاش کردند تا نقش بندر موقت آمریکا در سواحل غزه به بهانه ورود کمک‌های بشردوستانه به این منطقه را در عملیات وحشیانه اسرائیل در اردوگاه النصیرات تکذیب کنند.
ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که «از این اسکله بشردوستانه و تجهیزات و پرسنل آن در عملیات آزادسازی گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی) استفاده نشده است.
اسرائیلی‌ها از منطقه‌ای واقع در جنوب این اسکله برای برگرداندن اسرای اسرائیلی استفاده کردند و هر اطلاعاتی که خلاف این را نشان بدهد نادرست است».
ارتش ایالات متحده در ادامه این بیانیه خود ادعا کرد که اسکله موقت در سواحل غزه برای یک هدف خاص ایجاد شده و آن کمک به انتقال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه است.
این ادعاهای ارتش آمریکا در حالی است که کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد بالگرد ارتش رژیم اشغالگر که در این عملیات وحشیانه در اردوگاه النصیرات شرکت کرده بود، از ساحلی بلند می‌شود که پشت سر آن اسکله آمریکاست.
همچنین اطلاعاتی که درباره حمله وحشیانه ارتش صهیونیستی به اردوگاه النصیرات منتشر شده نشان می‌دهد اشغالگران هنگام ورود به این منطقه از یک کامیون با پوشش کمک‌های بشردوستانه استفاده کردند که از کامیون های مخصوص ارسال کمک‌ها از طریق اسکله آمریکا به غزه بود.
علاوه بر آن، زمانبندی این عملیات شک و تردیدهای زیادی درباره نقش اسکله آمریکا در انجام آن ایجاد می‌کند؛ جایی که ارتش ایالات متحده تنها چند روز قبل از کشتار وحشیانه در اردوگاه النصیرات اعلام کرده بود که اسکله موقت آمریکا در غزه فعالیت خود را از سر گرفته است و کمک‌ها از این اسکله به داخل غزه مجدداً انتقال می‌یابد.
درخواست برای تحقیق درباره نقش اسکله آمریکا در کشتار النصیرات
از طرف دیگر سازمان دیده‌بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه در بیانیه‌ای به گزارش‌های منتشر شده درباره نقش اسکله آمریکا در کشتار غیرنظامیان بی‌گناه در اردوگاه النصیرات توسط ارتش صهیونیستی اشاره و اعلام کرد: تظاهر به استفاده از وسایل حمل و نقل غیرنظامی که برای کمک‌های بشردوستانه تعیین شده است و پوشیدن لباس کارکنان تیم‌های امدادی به عنوان پوشش برای حمله به مردم بی‌گناه، یک جنایت و خیانت بزرگ محسوب می‌شود.
این عملیات شنیع ارتش اسرائیل که از همه طرف علیه اردوگاه النصیرات انجام شده و تلفات بیشماری به غیرنظامیان بی‌گناه حاضر در اردوگاه وارد کرد، نقض فاحش قوانین بین‌المللی و اصول قوانین بشردوستانه است.
این سازمان حقوق بشری گزارش داد: رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند کامیونی که تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه برای حمله به النصیرات مورد استفاده قرار گرفت از منطقه‌ای حرکت کرد که اسکله شناور آمریکا در سواحل نوار غزه در آنجا ایجاد شده است.
سازمان مذکور خواستار محاکمه واشنگتن به عنوان شریک اصلی جنایت‌های ضد بشری اسرائیل علیه فلسطینیان در نوار غزه شد و اعلام کرد که باید تحقیقات لازم درباره استفاده از اسکله آمریکا در جنایت ارتش اسرائیل علیه اردوگاه النصیرات انجام بگیرد.
اصرار ارتش اسرائیل در استفاده از انواع سلاح‌های مرگبار علیه غیرنظامیان فلسطینی و اموال آنها و انجام کشتارهای روزانه ضد این مردم بدون هیچ توجیهی، غیر قابل قبول است.
این سازمان حقوق بشری تاکید کرد: آنچه که اسرائیل در غزه انجام می‌دهد جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و در چارچوب جنگ نسل کشی است که از 9 ماه قبل تاکنون در نوار غزه ادامه دارد.
بر همین اساس جامعه بین‌المللی و نهادهای حقوقی و قضایی جهانی باید ساز و کار جدی برای محاکمه مقامات و نظامیان اسرائیلی به خاطر جنایت علیه غیرنظامیان اتخاذ کنند و مانع فرار آنها از محاکمه شوند.
همچنین اسرائیلی‌ها باید به مردم فلسطین و خانواده‌های قربانیان طبق قوانین بین‌المللی غرامت بپردازند.
دیده بان حقوق بشر اروپا مدیترانه همچنین خواستار محاکمه آمریکا به دلیل نقش مستقیم آن در نسل کشی علیه مردم فلسطین در نوار غزه از طریق حمایت همه جانبه از اسرائیل در سطوح نظامی، لجستیکی، عملیاتی، مالی، سیاسی و ...
شد.
انتهای پیام/