خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نزدیک به 900 هزار نفر در نوبت تشرف به حج قرار دارند

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403 - 18:53
در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه های کاروان های حج که در قم برگزار شد، با اشاره به اینکه حدود 900 هزار نفر در نوبت تشرف به حج قرار دارند، بیان شد که در سال های اخیر تلاش شده با کاهش تعداد خادمان و عوامل، زائران بیشتری به سرزمین وحی اعزام شوند.
حج،زائران،همايش،روحانيون،اشاره،فرهنگي،خادمان،تلاش،گذشته،كشور ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، همایش سراسری «روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج 1403» امروز با حضور حجت الاسلام سید عبدالفتاح؛ نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در شهر مقدس قم برگزار شد.
در این همایش به صورت زنده و از طریق فضای مجازی روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج سایر استان ها حضور داشتند.
افزایش هفت کاروان به زائران خانه خدا با کاستن از تعداد خادمان
حجت الاسلام سید عبدالفتاح؛ نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این همایش گفت: نزدیک به 900 هزار نفر در نوبت تشرف به حج قرار دارند و در سال های اخیر تلاش شده است با کاهش تعداد خادمان و عوامل، زائران بیشتری به سرزمین وحی اعزام شوند.
وی با بیان اینکه با گذشت نزدیک به دو دهه از نام نویسی حج، شماری از افرادی که ثبت نام کرده بودند بدون آن که چشمشان به خانه خدا بیفتد از دنیا رفتند، افزود: در حج پیش رو کمترین نرخ اعزام خادمان و عوامل را نسبت به تمام دوره‌های گذشته حج خواهیم داشت و با کاستن از تعداد خادمان، تعداد هفت کاروان به زائران خانه خدا افزوده شده است.
سرپرست حجاج ایرانی ضمن تقدیر از تلاش دست اندرکاران برگزاری حج، تجدید نظر در برنامه‌های گذشته را با توجه به تحولات و شرایط روز ضروری خواند و گفت: هدف ارائه خدمات بیشتر از سوی خادمان است.
وی خطاب به حاضران عنوان کرد: زائرانی که سال ها در نوبت بوده اند اکنون مطالبه گر هستند، لازم است به مهمانان خانه خدا بیشتر سر بزنیم و به آنها محبت کنیم، زیرا ائمه هم اینگونه بودند.
حجت الاسلام نواب با اشاره با ارتقای سطح دانش و معلومات زائران نسبت به گذشته تصریح کرد: روحانیون کاروان ها شایسته است آگاه و به روز باشند و در انجام مسئولیتی که همگی به‌عهده داریم اخلاص را در اولویت قرار داده تا در دل زائران خانه خدا نفوذ کنند.
محاسبه هزینه‌های حج در خارج از کشور بر مبنای نرخ ارز خارجی
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه با تلاش دست اندرکاران حج و زیارت مبلغی به دلیل صرفه جوئی و یا عدم ارائه خدمات در کشور میزبان طی حج گذشته بازگردانده شده که به زودی به حساب حجاج واریز خواهد شد، ادامه داد: در کشور تصور بر این است که هزینه حج گران است در حالیکه هزینه ها در خارج از کشور بر مبنای نرخ ارز خارجی محاسبه می شود.
وی به شرایط امروز جهان اشاره کرد و گفت: این شرایط در سال‌های قبل وجود نداشت، وضعیت جهان امروز ملتهب است و آتش زیر خاکستر بین غرب و شرق هرازگاهی زبانه می‌کشد.
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه دو عملیات‌ بزرگ و تنبیهی «طوفان الاقصی» و «وعده صادق» و پشتیبانی بی مهابای استکبار از نسل کشی مردم مظلوم فلسطین توسط صهیونیستها شرایط را پیچیده تر کرده است، افزود: برخی از کشورهای آزاده که وابستگی خاصی ندارند از قضیه فلسطین و ملت آزاده آن دفاع می‌کنند.
وی در پایان سخنان خود با خوانش انگاره‌های چند نظرسنجی گفت: ارزیابی روحانیون در حج در دو مدل انجام می شود یکی توسط رابطین و دیگری هم از طریق نظرسنجی اینترنتی که از حجاج انجام می شود و در اعزام ها تاثیرگذار است.
تسهیل برقراری ارتباط اینترنتی زائران با خانواده‌ها از کشور میزبان
سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این همایش با اشاره به شعارحج امسال «حج؛ قرآن محوری، همدلی و اقتدار امت اسلامی، دفاع از فلسطین مظلوم» گفت: یکی از راهبردهای امام خمینی(ره) برای حمایت از ملت فلسطین، حج ابراهیمی و مراسم برائت از مشرکین بود و این راهبرد با توجه به شرایطی که درجهان اسلام حاکم است تا به امروز دنبال شده است.
وی افزود: در خصوص فعالیت‌ها و برنامه‌های اجرایی و فرهنگی تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا در این عملیات بزرگ که دربرگیرنده بیش از 85 هزار نفر است عملکرد موفقی داشته باشیم.
هرچند در این مسیر چالش‌های متعددی هم وجود دارد که از آن آگاه هستیم.
ارز حج 1403 تأمین شد
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با تلاش بانک مرکزی و همکارانمان ارز مورد نیاز حج وارد حساب این سازمان شده است و صدور ویزای زائران در حال پیگیری است.
وی بیان کرد: در حالی‌که با تلاش صورت گرفته هزینه ارزی حج نسبت به سال گذشته 319 دلار کمتر است، تغییرات نرخ ارز و بلیط هواپیما موجب همپوشانی در هزینه ها شده است اما در خدمات‌دهی در بخش‌های مختلف هیچ تغییری نسبت به سال‌های گذشته وجود ندارد و این موارد برای زائران باید تبیین شود .
حسینی با بیان اینکه انتظار یاری از سوی تک تک شما روحانیون و خادمان حج را داریم، افزود: ما با چالش‌های متعددی روبه‌رو هستیم به عنوان مثال در منا و عرفات کمبود فضا داریم و لازم است پیش از سفر، این موارد برای زائران تبیین شود.
وی اقدامات انجام شده برای تسهیل برقراری ارتباط اینترنتی زائران با خانواده های شان از کشور میزبان را یادآور شد و با اشاره به وضعیت جسمی زائران و حضور افراد کهنسال در کاروان ها، خواستار توجه به این موضوع شد.
روحانیون و زائران زبان‌دان در سفر حج به شبهات پاسخ دهند
معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز در این همایش توصیه هایی به حاضران ارائه کرد و گفت: انتظار این است که سیاست‌های بعثه مقام معظم رهبری در این سفر معنوی رعایت شود.
حجت‌الاسلام سید حسین رکن‌الدینی در خصوص نحوه پرکردن اوقات فراغت زائران بعد از انجام اعمال و مناسک حج با اشاره به اجرای طرح کتابخانه فرهنگی سیار، افزود: زائران در مکه در بش از 60 هتل اسکان دارند و می توان مسابقات کتابخوانی هم برگزار کرد.
وی با اشاره به شُبهاتی که ممکن است درحج مطرح ‌شود، گفت: روحانیون و زائران زباندان با رعایت مسائل به این شبهات پاسخ دهند و به «طرح مودت» اهتمام بورزند.
حج امسال‌، فرصتی تاریخی برای وحدت و انتقال درست معارف اهل بیت(ع)
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و از اساتید درس خارج دیگر سخنران این همایش بود که در باب ارشاد سخن گفت و ارشاد را نیازمند توجه به ضرورت‌هایی عنوان کرد.
آیت‌الله جواد مروی افزود: شما به عنوان مبلغ باید رفتاری توام با محبت داشته باشید و با آگاهی در میان مردم حاضر شوید.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دنیا تشنه شنیدن معارف حق اهل بیت است و حج امسال یک فرصت ویژه برای ما و انقلاب اسلامی ایران ایجاد کرده است که در تاریخ بی‌بدیل است و در این راستا باید به وظیفه خود در راستای حفظ وحدت و انتقال درست معارف اهل بیت(ع) عمل کنیم.
در این همایش با تشریح اقدامات فرهنگی توسط حجت‌الاسلام محمدعلی اخویان؛ مدیر امور آموزشی و فرهنگی معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و بیان توصیه ها و ملاحظات حراستی توسط حجت‌الاسلام سید یاسین موسوی زاده ادامه یافت.
حجت‌الاسلام غلام‌عباس عشرتی؛ مدیر جذب و سازماندهی معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز در این همایش با ارائه آماری گفت: برای حج امسال بیش از 710 نفر روحانی، معین و معینه اعزام خواهند شد و انتظار می رود با حضور و فعالیت بانوان معینه خدمات مطلوبی به بانوان حج گزار ارائه شود.
به گزارش تسنیم، در پایان این همایش نیز که به صورت مجازی برای مهمانان در سایر استانها به صورت بر خط نمایش داده شد برخی از نکات آموزشی حج 1403 در قالب فایل پاورپوینت برای روحانیون تشریح شد.
انتهای پیام/