خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

عملیات بازگشایی راه‌های مواصلاتی زیرکوه آغاز شد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403 - 17:30
فرماندار شهرستان زیرکوه با اشاره به طغیان رود و شکستن سد خاکی نوده گفت: در حال حاضر تمام جاده های مواصلاتی روستاهای شهرستان زیرکوه به مرکز قطع است و در حال انجام عملیات بازگشایی راه های مواصلاتی زیرکوه هستیم.
زيركوه،سيلاب،كنكور،روستا،مواصلاتي،شكسته،سد،قطع،شهرستان،ساعت، ...

فرماندار شهرستان زیرکوه در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند یادآور شد: بارندگی‌هایی از ساعت 16 روز گذشته تا ساعت شش صبح امروز پنجشنبه در شهرستان زیرکوه به وقوع پیوست باعث راه افتادن سیلاب شد.
محمد غیرتی با اشاره به طغیان رودخانه‌ها در پی سیلاب و آبگرفتگی شهر حاجی آباد، گفت: از آنجا که با توجه به حجم سیلاب احتمال شکسته شدن سد نوده که سدی خاکی و قدیمی است، وجود دارد، به این نتیجه رسیدیم که باید روستا خالی از سکنه شود.
سد شکست
فرماندار شهرستان زیرکوه ادامه داد: ساکنین روستا را تخلیه کردیم و در ساعت یک بامداد سد شکست و مردم را در جای امن اسکان دادیم که با شکسته شدن سد حجم عظیمی از آب سرازیر و باعث تخریب ابنیه شد.
راه مواصلاتی حاجی‌آباد به آبیز نیز قطع شد.
غیرتی گفت: کار خوبی که صورت گرفت این بود با توجه به اطلاعیه‌هایی که از قبل اعلام شده بود و هشدارهای سطح نارنجی که توسط هواشناسی داده شده بود توانستیم تصمیم درستی را بگیریم با وجود اینکه همزمان در روستاهای مختلف زیرکوه وحاجی آباد حجم بارندگی‌ها بسیار زیاد بود.
روستاهایی مانند آهنگران، محمدآباد، بغرایی، حسن آباد دچار آبگرفتگی معابر شده بودند و برخی از خانه‌های مردم زیرآب رفت.
وی افزود: برخی از جاده‌ها آسیب جدی دیدند و در همان ساعت اولیه ضمن تماس با استاندار و مشورت گرفتن از ایشان کمک‌هایی از قبیل وسایل سنگین راهداری، در اختیار ما قرار گرفت.
فرماندار زیرکوه با بیان اینکه جلسه مدیریت بحران در همان ساعات اولیه برگزار شد و برنامه‌ریزی برای سامان‌دهی انجام شد و به درستی تصمیمات گرفته شد.
در مرحله اول شریان‌های حیاتی باید برقرار شود تا بتوانیم نقاطی که آب و برق قطع شده را وصل کنیم و از آنجا که جاده‌ها تخریب شده و مسیر رودخانه‌ها خیس و مرطوب است و ماشین‌هایی که بخواهند عبور کنند فرو می‌روند باید بگذاریم آب فروکش کند.
تمام راه های مواصلاتی قطع است
غیرتی بیان کرد: در حال حاضر تمام جاده‌های مواصلاتی روستاهای شهرستان زیرکوه به مرکز قطع است و در حال انجام عملیات بازگشایی راه‌های مواصلاتی زیرکوه هستیم.
وی با اشاره به کمک رسانی ارتش سپاه و نیروی انتظامی از همان لحظات اولیه افزود: در حالی صبح امروز دانش اموزان باید خود را برای مرحله اول کنکور به مراکز شهرها می‌رساندند که در برخی نقاط که جاده خراب شده بود، ارتش با کمک خودروهای سنگین وارد عمل شد و دانش ‌آموزان کنکوری را به مقصد رساند.
خوشبختانه تلفات انسانی تا این لحظه نداشتیم.
بچه‌هایمان از کنکور باز ماندند
یکی از مردم روستاهای حاجی‌آباد هم به خبرنگار ما گفت: دیشب مسیر روستای نوده زیرکوه در اثر شکسته شدن بند خاکی روستا، به زیر سیلاب رفت و تمام مسیر‌های ارتباطی این روستا بسته شده است.
وی افزود: دیشب روستای نوده از جمعیت خالی شد تا مخاطرات شکسته شدن بند خاکی، جان کسی را تهدید نکند اما دانش آموزان این روستا به دلیل نبود اطلاع رسانی کافی از وضعیت بارش‌ها، به مکانی نزدیک به محل کنکورشان منتقل نشدند و صبح امروز هم به دلیل خرابی مسیر‌ها و ادامه سیلاب، از رفتن به جلسه کنکور بازماندند.
تعدادی هم که موفق به عبور از سیلاب شدند، مسئولان برگزاری کنکور به دلیل دیر رسیدن به محل کنکور، آنها را به سالن امتحانات راه ندادند.
انتهای پیام/254