خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکنش انگلیس به کشف گورهای دسته‌جمعی در نوار غزه: تحقیقات اسرائیل کفایت می‌کند

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403 - 15:23
معاون نخست وزیر انگلیس با ردن شدن از گزارش‌های منتشر شده پیرامون کشف گورهای دسته‌جمعی در نوار غزه ادعا کرد که لندن به نتیجه تحقیقات رژیم صهیونیستی، به‌عنوان عاملان این جنایت وحشتناک جنگی، اکتفا میکند.
كشف،اسرائيل،گورهاي،گور،جنگي،رژيم،غزه،جنايت،ادعا،صهيونيستي،لن ...

به گزارش مشرق، اولیور داودن که در غیاب نخست وزیر انگلیس در پارلمان سخن می‌گفت این ادعا را در پاسخ به اظهارات مایری بلک نماینده حزب ملی اسکاتلند عنوان کرد که اظهار داشت: دو سال پیش، زمانی که گورهای دسته جمعی در اوکراین کشف شد، این مجلس در محکومیت این رویداد متحد شد و به درستی با آن گورها به عنوان شواهدی از جنایات جنگی برخورد کرد.
بلک با بیان اینکه «مقامات فلسطینی دو گور دسته جمعی را در خارج از بیمارستان های بمباران شده در غزه کشف کردند» پرسید: «آن قبرها نیز جنایت جنگی محسوب می شوند، اینطور نیست؟»
داودن با تداوم حمایت تمام قد لندن از رژیم صهیونیستی این طور ادعا کرد: «ما از دولت دموکراتیک اسرائیل انتظار داریم که هرگونه ادعای سوء رفتار را بررسی کند.
این دقیقاً همان کاری است که آنها انجام می دهند.» وی ادامه داد: «اما اینکه نماینده محترم به دنبال تشابه میان جنگ مشروع اسرائیل برای دفاع از خود و تجاوز روسیه است، باورنکردنی است.»
دولت لندن اصرار دارد که هرگونه مقایسه با گرایش منفی علیه رژیم اسرائیل قابل پذیرش نیست.
هفته پیش هم ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس ادعا کرد که اقدام تنبیهی ایران علیه رژیم صهیونیستی با آنچه او «دفاع مشروع اسرائیل از خود» نامید قابل قیاس نیست.
سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین امروز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) موضع لندن در قبال گورهای دسته‌جمعی در نوار غزه را به باد انتقاد گرفت و گفت: چگونه معاون نخست‌وزیر انگلیس می‌تواند به پارلمان بگوید که به اسرائیل برای انجام تحقیقات جدی در مورد جنایات جنگی اعتماد دارد؟
حسام زملط تصریح کرد: گورهای دسته جمعی جنایت جنگی محسوب می‌شود و آیا او معتقد است که عاملان این جنایت، قرار است به جای قوانین و نهادهای بین المللی قضاوت کنند؟
پیشتر منابع رسانه‌ای فلسطین از کشف یک گور دسته جمعی دیگر در بیمارستان ناصر در شهر «خان یونس» پس از عقب نشینی ارتش رژیم صهیونیستی خبر دادند.
طبق این گزارش، در این گور دسته جمعی پیکر ۷۳ شهید فلسطینی کشف شده است.
شبکه فلسطینی «القدس» اعلام کرد که تاکنون پیکر ۲۸۳ شهید در گورهای دسته جمعی در خان یونس کشف شده است.
در همین راستا، سازمان دفاع شهری نوار غزه نیز اعلام کرد: سه گور جمعی در بیمارستان ناصر وجود دارد و تعداد شهدا صدها نفر تخمین زده می‌شود.