خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اوکراین صدور گذرنامه برای مردان خارج نشین را متوقف کرد

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403 - 12:49
اوکراین به منظور ترغیب مردان در سن نظامی که در خارج از این کشور زندگی می کنند اعلام کرد که صدور گذرنامه برای مردان 18 تا 60 ساله مقیم خارج از کشور را متوقف می کند.
اوكراين،كشور،مردان،خارج،اوكرايني،خدمت،روز،گذرنامه،سربازي،صده ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، صدها هزار اوکراینی به دلیل جنگ به خارج از کشور گریخته‌اند - اما این کشور نیاز فوری به نیروهای جدید دارد، بنابراین، کی یف در حال حاضر قوانین گذرنامه را تشدید می کند.
کی یف حدود دو هفته پیش قوانین بسیج سربازان را تشدید کرد.
از جمله اینکه مخالفان انجام خدمت سربازی شدیدتر مجازات می شوند و کسانی که خدمت سربازی می کنند دیرتر مرخص می شوند.
حالا مرحله بعدی دنبال می شود و در این مرحله اوکراین صدور گذرنامه برای مردان 18 تا 60 ساله مقیم خارج از کشور را متوقف می کند.
این در آیین نامه‌ای که روز چهارشنبه در پرتال رسمی آنلاین دولت منتشر شد، بیان شده است.
به طور خاص، این قانون بیان می کند که ارسال پاسپورت به نمایندگی های دیپلماتیک اوکراین در خارج از کشور "دیگر انجام نمی شود".
این بدان معناست که مردان اوکراینی در سن نظامی تنها در آینده می توانند گذرنامه خود را در این کشور دریافت کنند.
این اقدام بخشی از تلاش های دولت اوکراین برای تشویق مردان به بازگشت به کشورشان است.
روز سه شنبه، وزارت امور خارجه در کی یف از تعلیق موقت خدمات کنسولی برای مردان اوکراینی مقیم خارج از کشور بین سنین 18 تا 60 سال - به استثنای صدور کارت شناسایی برای بازگشت به اوکراین- خبر داد.
روز چهارشنبه صدها نفر از اوکراینی ها در مقابل دفتر صدور گذرنامه در ورشو، پایتخت لهستان به دلیل عدم تحویل مدارکشان به آنها اعتراض کردند.
مقامات این توقف را با "مشکلات فنی" توجیه کردند.
واسیل سواریچ، سفیر اوکراین در لهستان، به خبرگزاری فرانسه اطمینان داد که تمام درخواست‌های مدارک سفری که قبل از 23 آوریل ارائه شده است، بررسی خواهد شد.
پس از بیش از دو سال جنگ، اوکراین تحت فشار فزاینده‌ای از سوی کشور روسیه قرار گرفته است.
ارتش اخیراً برای جذب سربازان جدید با مشکلات زیادی روبرو بوده است.
دولت اوکراین بارها از مردان در سن خدمت سربازی خواسته است که بازگردند، گاهی به صورت نامحسوس و گاهی واضح.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی یک روز پس از حمله روسیه گفت: ما همه اینجا هستیم.
اما حالا لحن او خشن تر شدهاست.
در ماه ژانویه، مشاور زلنسکی از کشورهای میزبان خواست که حمایت از پناهندگان اوکراینی را متوقف کنند تا آنها بتوانند به خانه خود بازگردند.
به گفته وی اوکراین به مردان، در دفاع و به عنوان مالیات دهندگان نیاز دارد.
از زمان بسیج عمومی، مردان بین 18 تا 60 سال فقط در موارد استثنایی مجاز به ترک اوکراین هستند - برای مثال اگر از سه یا چند کودک مراقبت می کنند یا از مشکلات سلامتی جدی رنج می برند.
اوکراین می خواهد به این ترتیب اطمینان حاصل کند که مردان اوکراینی در سن نظامی که در خارج از کشور زندگی می کنند، بازگردند.
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز گذشته در سرویس آنلاین X نوشت: زندگی در خارج از کشور، شهروندی را از تعهدات نسبت به وطن خود معاف نمی کند.
به همین دلیل است که او دستور داد اقداماتی با هدف «بازگرداندن تعادل بین مردان در سن نظامی در اوکراین و افرادی که در خارج از کشور خدمت می کنند ایجاد شود.
تا به حال صدها هزار مرد اوکراینی با مدارک جعلی از مرز سبز به خارج از کشور فرار کرده اند تا از خدمت سربازی خودداری کنند.
به گفته ایهور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین، دفتر او در حال حاضر به دنبال صدها هزار نفر است که گفته می شود پیش نویس اخطارها و احضارها را نادیده گرفته‌اند.
انتهای پیام/