خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دومینوی استعفا در رژیم صهیونیستی نتانیاهو را به گوشه رینگ می‌برد

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403 - 14:53
در پی استعفای چند فرمانده ارشد در ارتش صهیونیستی، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که دومینو وار بودن این اتفاقات نتانیاهو را گوشه رینگ می‌برد.
صهيونيستي،رئيس،استعفاي،امان،اكتبر،شكست،نظامي،هارل،نتانياهو،ا ...

رسانه‌های صهیونیستی امروز سه‌شنبه به موضوع استعفای آهارون هالیوا، رئیس بخش اطلاعات نظامی ارتش صهیونیستی موسوم به امان در پی شکست او در جلوگیری از عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ پرداختند.
براساس گزارش المیادین، هالیوا در متن استعفای خود به هرزی هالوی، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح رژیم صهیونیستی گفت که بخش اطلاعات مأموریتی را که به آن محول شده بود، انجام نداده است.
رسانه‌های صهیونیستی در همین راستا اعلام کردند: شکاف داخلی که با ورود به نبرد در نوار غزه شروع به گسترش کرد، به جایی رسیده است که گروه بزرگی از تحلیلگران و رهبران امنیتی و سیاسی این شکاف را بن بستی برای دستیابی به هر پیروزی یا دستاوردی می‌دانند.
آموس هارل، تحلیلگر مسائل نظامی در روزنامه صهیونیستی هاآرتص اعلام کرد موج بزرگی از استعفا‌ها در میان سران سیاسی و امنیتی در دوره آتی به دلیل عدم موفقیت در دفع عملیات ۷ اکتبر که از غزه آغاز شد، رخ خواهد داد.
هارل با اشاره به اینکه این استعفا‌ها بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به گوشه‌ی رینگ می‌کشاند، زیرا او تنها کسی است که تاکنون از عهده گرفتن مسئولیت شکست خودداری کرده است، افزود: آنچه از این به بعد اتفاق می‌افتد این است که او (نتانیاهو) اهداف جدیدی پیدا می‌کند تا آتش را بر رئیس امان بچرخاند و نتیجه گیری کند.
او همچنین اذعان کرد که شکست جامعه اطلاعاتی در ۷ اکتبر بسیار زیاد بود، اما این شکست به طور کامل بر عهده رئیس امان نیست، زیرا مسئولیت آن بر عهده بسیاری از نهاد‌های امنیتی و نظامی اسرائیل است.
تحلیلگر مسائل نظامی هآرتص افزود که برای سال‌ها، رژیم صهیونیستی به ریاست نتانیاهو سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن را دنبال کرد و روابط خود را با تشکیلات خودگردان فلسطین عمیق‌تر کرد و از حماس که قدرت خود را در نوار غزه ایجاد کرده بود، غفلت کرد.
در آن زمان، ارزیابی نهاد‌های امنیتی و نظامی این بود که حماس تضعیف شده است.
این همان چیزی بود که هارل آن را «کوری مفهومی» نامید.
هارل افزود: رئیس امان که استعفای خود را به هالوی ارائه کرده است، خواستار تحقیقات جامع و رسمی برای کشف کامل شرایط منجر به حوادث ۷ اکتبر شد و درخواست تحقیق می‌تواند موج خداحافظی نتانیاهو تلقی شود، دقیقا آخرین چیزی که نخست وزیر می‌خواهد.
استعفای رئیس امان پس از آن صورت گرفت که روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» دیروز دوشنبه فاش کرد که یهودا فوکس، فرمانده فرماندهی مرکزی در ارتش اشغالگر به رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح رژیم صهیونیستی، اطلاع داد که تا اوت آینده، پس از ۳ سال ماندن در این منصب بازنشسته خواهد شد.
این روزنامه به نقل از افراد نزدیک به فاکس نوشت که او خود را بخشی از ستاد کل می‌داند که در ۷ اکتبر شکست خورد و باید مانند بسیاری دیگر ماموریت خود را به پایان برساند.
در همین راستا، رسانه‌های صهیونیستی به نقل از منابعی در ارتش نوشتند که انتظار می‌رود پس از عید پسح صهیونیست‌ها، مقامات ارشد بیشتری در ارتش اشغالگر استعفای خود را اعلام کنند.