خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جو امنیتی دانشگاه کلمبیای آمریکا؛ کلاس‌ها مجازی شد

مشرق | بین‌الملل | دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403 - 19:53
مقامات دانشگاه مجبور به برگزاری مجازی  همه کلاس ها در روز دوشنبه  همزمان با آغاز عید پِسَح  یهودیان شده اند.
دانشگاه،ييل،روزنامه،كلمبيا،گزارش،شفيق،ديلي،كرافت،ستيزي،يهودي،تنش

به گزارش مشرق، «مینوچه شفیق» رئیس دانشگاه کلمبیا، در بیانیه ای روز دوشنبه به وقت محلی گفت که این تصمیم برای کاهش تنش گرفته شده و به همه ما فرصتی برای بررسی گام های بعدی می دهد.
شبکه سی ان ان آمریکا گزارش داد: این اقدام نشان دهنده وضعیت متشنج در دانشگاه آیوی لیگ و چالش بزرگ شفیق برای کنترل اوضاع است.
رابرت کرافت، میلیاردر آمریکایی و مالک نیوانگلند پاتریوتز و فارغ التحصیل کلمبیا، اعلام کرده که از ارائه کمک های مالی به دانشگاه خودداری خواهد کرد زیرا "دیگر کلمبیا نمی تواند از دانشجویان و کارکنان خود محافظت کند."
کرافت، بنیانگذار بنیاد مبارزه با یهود ستیزی، در بیانیه ای در ایکس نوشت: "دانشگاهی که من بسیار آن را دوست دارم - دانشگاهی که از من استقبال کرد و فرصت های زیادی برای من فراهم کرد - دیگر موسسه ای مانند گذشته نیست.تا زمانی که اقدام اصلاحی انجام نشود، از دانشگاه حمایت نخواهم کرد."
صبح دوشنبه به وقت محلی روزنامه ییل دیلی گزارش داد که در دانشگاه ییل، حداقل 16 نفر - از جمله تعدادی دانشجو توسط پلیس دستگیر شده و پلیس ورودی های این دانشگاه را نیز مسدود کرده است.
روزنامه ییل دیلی افزود: « معترضان طرفدار فلسطین در مقابل بینک پلازا که روزنامه دانشگاه است و از دانشگاه ییل می‌خواهند از تولیدکنندگان تسلیحات نظامی برای اسرائیل حمایت نکند, آنها سه روز است که در مقابل این روزنامه چادر زده اند.»
بر اساس گزارش ها، خبرنگاران روزنامه ییل دیلی نیوز نیز تهدید شدند که اگر محل را ترک نکنند، بازداشت خواهند شد.
تنش ها در بسیاری از دانشگاه های آمریکا از زمان حمله 7 اکتبر به اسرائیل توسط حماس افزایش یافته است.
با این حال، وضعیت در کلمبیا در روزهای اخیر پس از شهادت مقامات دانشگاه در مقابل کنگره در مورد یهودی ستیزی در این دانشگاه و افزایش اعتراضات حامیان فلسطین در دانشگاه و نزدیکی آن تشدید شد.
با آشکار شدن اوضاع، شفیق با درخواست‌های جدیدی برای استعفای خود مواجه شد و یک خاخام مرتبط با دانشگاه حتی از دانشجویان یهودی خواست که به دلیل نگرانی امنیت خود در خانه بمانند,