خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکاوی پیروزی سپاهان مقابل ملوان؛ برد مهم

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403 - 14:30
پیروزی شیرین سپاهان مقابل ملوان را می توان حاصل آنالیز دقیق و بازی خوانی عالی کادر فنی زردپوشان، عملکرد خوب آنها در اجرای تاکتیک های مورایس و فرصت طلبی مغانلو دانست.
سپاهان،ملوان،شاگردان،بازي،تيم،پيروزي،گذشته،روز،زردپوشان،تارت ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته بیست و چهارم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری 2 دیدار پایان یافت که در یکی از این رقابت‌ها تیم فوتبال سپاهان اصفهان در ورزشگاه مرحوم سیروس قایقران با نتیجه 2 بر صفر از سد ملوان بندر انزلی گذشت.
سپاهان برای دومین هفته متوالی پیروز شد تا 3 امتیاز حیاتی را به حساب خود واریز کند و از روزهای بحرانی فاصله بگیرد؛ شاگردان مورایس در یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته بیست و چهارم به مصاف ملوان رفتند و در یکی از سنگین‌ترین بازی‌های نیم‌فصل دوم‌شان موفق شدند شاگردان تارتار را با دبل مغانلو شکست دهند تا همچنین جزو مدعیان قهرمانی به شماره آمده و اصلی‌ترین گزینه کسب سهمیه آسیایی باشند.
این دیدار در شرایطی برگزار شد که سپاهانی‌ها با توجه به پیروزی سرخابی‌ها مقابل رقبایشان، برای آنکه بتوانند فاصله‌شان را با صدر جدول حفظ کرده و همچنان شانس اندکی برای قهرمانی داشته باشند، باید از سد ملوان می‌گذشتند؛ اتفاقی که با تعویض به موقع مورایس رخ داد و سپاهان پیروزی ارزشمندی را به نام خود ثبت کرد.
سپاهان با این نتیجه 45‌ امتیازی شده و همچنان جایگاهش را در رده سوم جدول حفظ کرده است؛ در آن سو ملوان نیز 38 امتیازی باقی مانده و در رده پنجم جدول ایستاده است.
برد مهم
سپاهان بازی سختی را برد؛ ملوان امسال در قامت یک مدعی ظاهر شده و شانس بالایی برای کسب سهمیه آسیایی دارد و به همین خاطر با تمام وجود برای پیروزی می‌جنگد، با این وجود سپاهان در این بازی علی‌رغم اشتباهات پرشمار مدافعانش، مزد تجربه و کیفیت بالاتر بازیکنانش را گرفت و پیروزی ارزشمندی را به دست آورد و با در نظر گرفتن بازی‌های آینده، ارزش این 3 امتیاز در چندان نیز خواهد شد.
شاگردان مورایس هفته آینده باید مقابل پرسپولیس به میدان بروند و با در نظر گرفتن شرایط جدول و فاصله امتیازی تیم‌ها، 3 امتیاز بازی با ملوان باعث می‌شود که سپاهانی‌‌ها با خیال آسوده‌تری به مصاف پرسپولیس بروند.
خروج از بحران
سپاهان رفته رفته در حال نزدیک شدن به روزهای خوبش است؛ تیم مورایس که در نیم‌فصل دوم روند نزولی را در پیش گرفته بود، در هفته‌های اخیر با اتکاء به کیفیت و تجربه بالای بازیکنانش از زیر فشار خارج شده و درحال بازیابی کیفیت فنی خوبش است.
زردپوشان اصفهانی مقابل ملوان نیز با اتکا به همین برتری‌های تیمی پیروز شد؛ با این حال زردپوشان اصفهانی روز گذشته اگرچه در فاکتورهایی مانند تعداد و دقت پاس و تعداد شوت تا بسیار بهتر از ملوان ظاهر شدند، اما در تعداد خلق موقعیت و شوت در چارچوب هم‌تراز با ملوان عمل کرده و بهره چندانی از موقعیت‌هایشان نداشتند.
در واقع پیروزی سپاهان مقابل ملوان را می‌توان یکی دیگر از پیروزی‌های اقتصادی‌ این تیم تا به اینجای لیگ دانست.
شاگردان مورایس در روزی که 11 بار به سمت دروازه ملوان شوت‌زنی کردند، از این تعداد تنها 3 شوت درون چارچوب به ثبت رسانده و با زیرکی 2 موقعیت را تبدیل به گل کردند.
واقعیت آن است که سپاهانی‌ها روز گذشته اسیر بازی‌ منسجم و یکپارچه ملوانی‌ها شده و انگیزه بالا، دفاع دقیق و دوندگی بی‌امان شاگردان تارتار راه گلزنی را برای سپاهانی‌ها سخت کرده بود.
زردپوشان اصفهانی با توجه به نیازشان به برد سعی داشتند بازی مالکانه و هجومی را به نمایش گذاشته و با استفاده از حملات پردامنه، حرکات ترکیبی، فرار به عمق و سانتر از جناحین به گل برسند اما شناخت دقیق ملوان از شیوه بازی سپاهان در کنار دوندگی و پرس سنگین بازیکنان این تیم کار را برای گلزنی تیم مورایس سخت کرده بود.
از طرف دیگر نیاز به برد سپاهان باعث شده بود که بازیکنان این تیم استرس زیادی داشته باشند و همین امر میزان اشتباهات فردی را افزایش داده و ضریب دقت مهاجمان را در زدن ضربات نهایی کاهش داده بود.
با این حال، مورایس روز گذشته بار دیگر هنر بازی‌خوانی خود را نشان داده و با آوردن کاوه رضایی به زمین توانست گره بازی را باز کند.
یک بازی با دو چهره
در حقیقیت نمایش روز گذشته سپاهان می‌توان به دو نیمه کاملا متفاوت تقسیم کرد؛ زردپوشان در نیمه نخست زیر فشار بازی درگیرانه و منسجم ملوانی‌ها نمی‌توانستند تاکتیک‌های مدنظرشان را پیاده کنند و پرس و قطع توپ‌های مداوم شاگردان تارتار مانع شکل‌گیری بازی سپاهان شده بود اما در نیمه دوم و با خروج احمدزاده، شرایط سپاهان تغییر کرد و شاگردان مورایس موفق شدند انسجام تاکتیکی‌شان را بازیابی کنند و به مرور سوار بر بازی شدند.
نکته خوشایند سپاهان در این دیدار افزایش نرخ‌ بهره‌وری بازیکنان این تیم است.
سپاهان در هفته‌های اخیر نسبت به ابتدای فصل موقعیت‌های گلزنی کم‌تری را خلق می‌کند و شاگردان مورایس در هفته‌های اخیر به شدت فرصت‌سوز شده بودند اما روز گذشته نرخ‌ بهره‌وری مهاجمان سپاهان افزایش خوشایندی داشته و از موقعیت‌های خلق‌شده استفاده بیشتری انجام دادند.
صعود سپاهان به رده سوم با برد در دربی اصفهان + جدول
سپاهان در حالت دفاعی اما همچنان با مشکل روبه‌رو است و مدافعان این تیم در روند بازی اشتباهات مرگباری دارند.
خط دفاعی سپاهان مقابل ملوان تحت فشار زیادی قرار گرفت، آمار 6 شوت و یک شوت در چارچوب شاگردان تارتار مقابل سپاهان نشان از افت عملکرد شاگردان مورایس در فاز دفاعی است و چه بسا اگر عملکرد بدون نقص پیام نیازمند نبود، شاگردان مورایس با یک امتیاز زمین را ترک می‌کردند.
پیروزی شیرین سپاهان مقابل ملوان را می‌توان حاصل آنالیز دقیق و بازی‌خوانی عالی کادرفنی زردپوشان، عملکرد خوب آنها در اجرای تاکتیک‌های مورایس و فرصت‌طلبی مغانلو دانست.
در آن سو ملوان مقابل سپاهان نمایش خوبی ارائه داده و هوشمندانه عمل می‌کرد.
در حالت هجومی شاگردان تارتار با وجود آنکه در بیشتر فاکتورهای فوتبال هجومی ضعیف‌تر از سپاهان ظاهر شده بودند، اما موقعیت‌های خطرناک زیادی ایجاد کردند و با بدشانسی و بی‌دقتی نتوانستند از موقعیت‌های ایجادشده بهره ببرند.
در فاز دفاعی اما مدافعان این تیم پراشتباه ظاهر شده و عملکرد چندان خوبی نداشتند و بارها مقابل سرعت مهاجمان سپاهان جا ماندند و همچنین در جای‌گیری‌ها پراشتباه عمل می‌کردند.
انتهای پیام/170