خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خروج نظامیان آمریکایی از نیجر

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403 - 14:13
آمریکا به درخواست نیجر نظامیان خود را از این کشور آفریقایی خارج می کند.
نيجر،نظاميان،آمريكا،آمريكايي،پايگاه،نظامي،نيامي،خروج،كشور،كمپل

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، چندی قبل نظامیان حاکم بر نیجر با اشاره به اتمام توافقنامه این کشور با آمریکا رسما از دولت واشنگتن خواستند،نظامیان خود را از نیجر خارج کند.
وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به دیدار اخیر « علی امین زین » نخست وزیر منصوب حاکمان نظامی نیجر با « کورت کمپل» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن اعلام کرد: در این دیدار کورت کمپل با خروح نظامیان آمریکایی از نیجر موافقت کرد.
در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده‌ است: کمپل و امین زین توافق کردند که برنامه خروج نظامیان آمریکایی از نیجر به زودی تدوین شود.
به نوشته پایگاه خبری « الوسط لیبیا» موافقت آمریکا با خروج نظامیانش از نیجر درحالی صورت گرفت که مقامات واشنگتن می‌خواستند با حاکمان نیامی توافقنامه نظامی جدیدی امضاء کنند.
آمریکا یک پایگاه هوایی در شمال نیجر دارد که از آنجا هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به پرواز در می‌آیند و عملیات مراقبت و جمع آوری اطلاعات را در غرب آفریقا تا جنوب لیبی انجام دهد.
در این پایگاه یکهزار و 100 نظامی آمریکایی مستقرند.
از زمانی که نظامیان بر نیجر حاکم شدند بحث تعطیلی پایگاه هوایی آمریکا مطرح شد و شورای نظامی حاکم بر نیامی در تیرماه 1402 تصویب کرد که این پایگاه تعطیل شود.
آمریکا از سال 2013 در چارچوب مبارزه با تروریسم همکاری نظامی و آموزشی خود را با نیجر شروع و در این کشور پایگاه هوایی تاسیس کرد اما با حاکمیت نظامیان بر نیامی روابط نیجر با دولت‌های غربی متشنج شد و به تیرگی گرائید.
قرار است یک هیئت آمریکایی طی روزهای آینده به نیجر برود تا درباره برنامه خروج نظامیان آمریکایی از این کشور آفریقایی گفت‌وگو کند.
چند روز قبل، شهروندان نیجر با برپایی تظاهراتی در نیامی خواستار خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان شدند.
نیجر در سال گذشته نظامیان فرانسوی که در چارجوب مبارزه با تروریسم در این کشور مستقر بودند از خاک خود اخراج کرد.
انتهای پیام/