خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هشدار مسکو درباره شکست تحقیرآمیز آمریکا در اوکراین

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403 - 13:31
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیش بینی کرد: ایالات متحده که بیش از پیش خود را غرق یک جنگ ترکیبی ضدروسی در اوکراین کرده است، مانند ویتنام و افغانستان دچار شکست بزرگ و تحقیر آمیز دیگری خواهد شد.
اوكراين،روسيه،ايالات،متحده،نظامي،آمريكا،واشنگتن،بسته،تصويب،ا ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی در مورد تخصیص کمک‌های جدید به اوکراین توسط کنگره آمریکا، ابراز عقیده کرد که غوطه ور شدن هر چه بیشتر ایالات متحده در یک جنگ ترکیبی علیه روسیه منجر به شکستی بزرگ و تحقیر آمیز برای مقامات واشنگتن خواهد شد، همانطور که در افغانستان و ویتنام چنین اتفاق افتاد.
زاخارووا گفت: «ما این مسئله را تأیید می‌کنیم که اقدامات ایالات متحده به عنوان یک طرف واقعی در درگیری نظامی در اوکراین، با مقابله بی قید و شرط و قاطع مواجه خواهد شد و غوطه‌ور شدن عمیق‌تر واشنگتن در یک جنگ ترکیبی علیه روسیه منجر به همان شکست بزرگ و تحقیرآمیز ایالات متحده خواهد شد که پیش از این در ویتنام و افغانستان افتاد و اینبار در اوکراین تکرار خواهد شد.»
به گفته این دیپلمات، نخبگان آمریکایی که اوکراین را با انواع سلاح پمپاژ می‌کنند و صرف نظر از وابستگی حزبی خود، مایل هستند تا اطمینان حاصل کنند که کی‌یف تا آخرین فرد اوکراینی با روسیه خواهد جنگید و حملات تروریستی خود به اهداف غیرنظامی روسیه، خرابکاری و قتل روزنامه نگاران را ادامه خواهد داد.
زاخارووا یادآور شد که علاوه بر همه اینها، واشنگتن به سرقت دارایی‌های مسدود شده روسیه نیز متوسل شده و کنگره آمریکا در این خصوص به دولت جو بایدن، چراغ سبز نشان داده است.
اکنون دیگر روی یک پیروزی افسانه‌ای برای کی‌یف شرط بندی نشده، بلکه بر این واقعیت تکیه می‌شود که ارتش اوکراین حداقل بتواند تا انتخاب ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، بدون اینکه وجهه بایدن تخریب شود، مقاومت خواهد کرد.
این مقام وزارت امور خارجه افزود که جمهوریخواهان منافع خود را در مشارکت در درگیری اوکراین دارند.
او توضیح داد که آنها به نفع صنایع نظامی بزرگ آمریکا لابی می کنند، که سهم بزرگی از بودجه اختصاص یافته برای اوکراین به جیب آنها سرازیر خواهد شد.
زاخارووا در پایان گفت: با این حال، تلاش‌ها برای نجات رژیم ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین محکوم به شکست است و اهداف و وظایف تعیین شده برای عملیات ویژه نظامی به طور کامل محقق خواهد شد.
به گفته این دیپلمات، تامین مالی کی‌یف تنها حمایت واشنگتن از تروریسم دولتی در اوکراین را نشان داده است.
لایحه کمک مضاعف به اوکراین به میزان تقریباً 61 میلیارد دلار روز شنبه، 20 آوریل توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد.
سنای ایالات متحده نیز رأی گیری در مورد لایحه های اختصاص بودجه به اوکراین، اسرائیل و تایوان را روز سه شنبه 23 آوریل آغاز خواهد کرد.
علاوه بر این، مجلس نمایندگان آمریکا با مصادره دارایی‌های فدراسیون روسیه به نفع اوکراین موافقت کرده است.
آخرین تلاش آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی اوکراین
در این رابطه، روزنامه "واشنگتن پست" نیز روز گذشته در تحلیلی نوشت که ایالات متحده بسته کمکی جدیدی برای کی‌یف را به تصویب رساند تا از فروپاشی اوکراین جلوگیری کند.
این نشریه با اشاره به اینکه تاخیر چند ماهه در ارائه کمک‌های مالی و نظامی ایالات متحده به کی‌یف، اوکراین را تقریباً در آستانه فاجعه قرار داده، افزود: بسته کمکی جدید تصویب شده توسط مجلس نمایندگان کنگره ظاهرا به "جلوگیری از فروپاشی اوکراین در سال جاری" کمک خواهد کرد.
در این مقاله یادآوری شده که فوریت ارائه کمک به کی‌یف به دلیل موفقیت‌های نظامی روسیه در میدان جنگ و همچنین بهبود وضعیت ارتش روسیه است، در حالیکه نیروهای مسلح اوکراین هر روز مواضع بیشتری را از دست می‌دهند.
این روزنامه در مورد وضعیت اسفبار ارتش اوکراین به سخنان اخیر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مورد برتری ده برابری روسیه از لحاظ تعداد گلوله‌های توپ اشاره کرد و افزود: علاوه بر این، هرچه می‌گذرد، تعداد کمتری از مردان اوکراینی به ارتش اوکراین ملحق می‌شوند، چرا که آنها می‌دانند بدون آموزش نظامی مناسب و تجهیزات کافی، در واقع به کشتارگاه خواهند رفت.
ضمن اینکه تشدید قانون بسیج در این کشور نیز تنها باعث خشم و نارضایتی بیشتر مردم اوکراین می‌شود.
این مسئله توسط کنستانتین کاساچوف، نایب رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز مطرح شد.
به گفته این سناتور بلندپایه، بسته جدید کمک به اوکراین از سوی ایالات متحده به معنای جان هزاران اوکراینی است که غرب همچنان آنها را برای رسیدن به اهداف ضدروسی خود به کشتن می‌دهد.
کاساچوف با اشاره به سخنان ولادیمیر زلنسکی که معتقد است تصویب بسته کمکی جدید آمریکا «جان هزاران نفر را نجات خواهد داد»، یادآور شد که رهبر اوکراین دو سال پیش، زمانی که با بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق انگلیس برای اخلال در روند مذاکرات استانبول به توافق رسید، نیز روی این موضوع حساب کرده بود.
به گفته او، در حالی که تصویب بسته کمکی جدید، در وهله نخست حمایت از مجتمع صنایع نظامی آمریکاست و برای سود آنها، مقامات واشنگتن هزاران اوکراینی را همچنان قربانی می‌کنند.
انتهای پیام/