خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 31 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آغاز رزمایش نظامی آمریکا و فیلیپین

تسنیم | بین‌الملل | دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403 - 12:54
آمریکا و فیلیپین رزمایش های نظامی سالانه خود را در بحبوحه تنش ها در دریای چین جنوبی آغاز کردند.
رزمايش،چين،فيليپين،درياي،جنوبي،تنش،برگزار،منطقه،پكن،دريايي،ك ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حدود 17 هزار نفر از نظامیان ارتش های آمریکا و فیلیپین رزمایش های نظامی سالانه خود را با نام «بالیکاتان 2024 یا شانه به شانه»، در بحبوحه تنش ها در دریای چین جنوبی آغاز کردند.
خبرگزاری ای بی سی به نقل از مایکل لوجیکو سخنگوی این رزمایش گزارش داد هدف از برگزاری این رزمایش سه هفته ای آمادگی برای جنگ است.
نیازی به پنهان کردن واقعیت نیست.
اگر ما آمادگی نداشته باشیم، آسیب و خسارات زیادی به کشور وارد می شود.
این رزمایش از امروز 22 آوریل تا 10 ماه مه در حالی در دریای چین جنوبی برگزار می شود که اخیرا مانیل و پکن منازعات و تنش هایی در این دریا داشته و حتی توپ های آبی نیز به سوی یکدیگر شلیک کردند.
لوجیکو افزود: برای نخستین بار این رزمایش ها در خارج از آب های منطقه ای فیلیپین در حدود 22 کیلومتری خط ساحلی این کشور برگزار می شود.
ارتش آمریکا در این رزمایش از موشک های هدایت شونده ضد هواپیمای SM-6 استفاده خواهد کرد.
در همین حال نظامیان فرانسه و استرالیا نیز که در مواجهه با رفتارهای تهاجمی چین در دریای چین جنوبی، روابط دفاعی خود را تقویت کرده اند، به دلیل آنکه این رزمایش در خارج از آب های منطقه ای فیلیپین، برگزار می شود، برای نخستین بار به این تمرین دریایی ملحق خواهند شد.نمایندگان 14 کشور آسیایی و اروپایی نیز به عنوان ناظر در این رزمایش حضور دارند.
فیلیپین قصد دارد از ژاپن برای شرکت در این رزمایش در سال آینده میلادی دعوت به عمل آورد.
مقامات افزودند: این رزمایش ها به طور مستقیم هیچ مهاجم خارجی را هدف قرار نمی دهد اما توانایی همکاری بین نیروهای دریایی کشورها را تقویت خواهد کرد.
در این رزمایش هچنین تاکتیک های انجام جنگ اطلاعاتی تمرین خواهد شد و امنیت دریایی و دفاع موشکی و هوایی یکپارچه کشورها را تضمین خواهد کرد.
ژنرال ویلیام جرنی مدیر اجرایی این رزمایش تصریح کرد این رزمایش ها براساس نظم و قوانین بین المللی و با حفظ حق حاکمیت و مسئولیت پذیری کشورها برگزار می شود.
ما تمریناتی نرمال و عادی را انجام می دهیم.
براساس این گزارش، پکن در مورد بیشتر بخش های دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد.
از مسیر ارتباطی سالانه بیش از 3 تریلیون دلار محموله های تجاری با کشتی از آنجا عبور می کنند.
پکن همواره رزمایش های مشترک کشورهای این حوزه را مورد انتقاد قرار داده و اظهار می کند که این اقدامات باعث افزایش تنش ها و برهم خوردن صلح و ثبات در منطقه می شود.
در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین چند روز پیش اظهار کرد چین از فیلیپین می خواهد تا از تشدید تنش ها و تحرکات در دریای چین جنوبی خودداری کرده و از آمریکا نیز خواست تا حمایت از درگیری ها و تقابلات در منطقه را کنار بگذارد.
انتهای پیام/