خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حکومت طالبان 3 سفیر جدید به کشورهای منطقه معرفی کرد

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 25 فروردین 1403 - 13:13
سخنگوی حکومت طالبان از معرفی سه سفیر جدید در کشورهای ازبکستان، قزاقستان و آذربایجان در آینده ای نزدیک خبر داد.
رسمي،افغانستان،روابط،كشورهاي،سياسي،حاكمه،هيئت،سفير،طالبان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی هیئت حاکمه افغانستان اعلام کرد به زودی سه سفیر جدید در کشورهای ازبکستان، قزاقستان و آذربایجان مستقر خواهند شد.
وی درباره زمان معرفی رسمی این سفرا به کشورهای منطقه اظهارنظری نکرده است.
برخی کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند معرفی سفیران جدید از سوی حکومت طالبان به دیگر کشورهای منطقه در بهبود روابط سیاسی هیئت حاکمه افغانستان مؤثر است.
گفته می‌شود این انتصاب می‌تواند روابط کشورها را بهبود بخشد، تأثیر مثبتی بر عرصه تجارت و ترانزیت داشته باشد و نیز در زمینه رفع مشکلات مهاجرین افغان ساکن نقش مثبتی داشته باشد.
«سلیم پیگیر»، کارشناس مسائل سیاسی به طلوع نیوز گفتد: اکنون ما با دیگر کشورها تعامل داریم و نه مناسبات رسمی؛ بهتر است هیئت حاکمه افغانستان یک نظام حقوقی قانون‌مند داشته باشد تا بتوانیم مناسبت و روابط رسمی با دنیا داشته باشیم.
«معین گل سمکنی» دیگر کارشناس مسائل سیاسی معتقد است: «حکومت طالبان توانسته است طی چند سال گذشته با همسایگان،کشورهای منطقه و فراتر از آن، روابط خود را عادی سازی کند؛ به عنوان مثال انتصاب سفیر افغانستان در چین».
«شی جین‌پینگ» رئیس جمهور چین بهمن ماه سال گذشته طی مراسم رسمی استوارنامه «بلال کریمی» را به‌عنوان سفیر و نماینده ویژه حکومت طالبان در پکن پذیرفت.
کریمی پیش از آن در 11 آذر ماه سال گذشته استوارنامه خود را به «هونگ لی» رئیس تشریفات وزارت خارجه چین تقدیم کرده بود.
انتهای پیام/