خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مهمات عمل نکرده خطر بزرگ برای ساکنان نوار غزه

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 25 فروردین 1403 - 13:12
نشریه دانمارکی انفورماسیون هزاران بمب و موشک عمل نکرده را خطر بزرگ و چالش جدی برای ساکنان نوار غزه دانست و نسبت به پیامد‌های ناگوار آن هشدار داد.
غزه،نوار،بمب،عمل،جنگ،ساكنان،زمان،منفجر

به گزارش روز شنبه نشریه انفورماسیون، شمار بمب‌ها و موشک‌های منفجر نشده در نوار غزه، بسیار بیشتر از ۶ هزار و ۳۰۰ بمب و موشکی است که برخی نهاد‌های بین المللی اعلام کردند در سه ماهه نخست جنگ علیه غزه بر سر ساکنان این منظقه فرود آمده است.
بر اساس این گزارش، در سه ماه نخست جنگ، ۴۵ هزار بمب یعنی روزانه حدود ۵۰۰ و هر ساعت ۲۱ بمب روی نوار غزه ریخته شده است.
نشریه دانمارکی انفورماسیون اضافه کرد: این حجم از بمب و موشک به تخریب ۵۰ تا ۶۲درصد از ساختمان‌های نوار غزه منجر شده و ۴۵ درصد از ساختمان‌ها را به شکل غیرقابل تعمیر، ویران کرده است.
انفورماسیون درباره پیامد‌های ناگوار هزاران بمب و موشک عمل نکرده بر ساکنان نوار غزه و تاثیرات بلند مدت این پدیده پس از پایان جنگ هشدار داد.مهمات عمل نکرده خطر بزرگ برای ساکنان نوار غزه/پاکسازی منطقه به چند دهه زمان نیاز دارد
این نشریه به نقل از کارشناسان نوشت: پاکسازی نوار غزه از این بمب‌ها به چند دهه زمان نیز دارد و این حجم از بمب‌های عمل نکرده بر تلاش‌ها برای بازسازی این منطقه تاثیر منفی می‌گذارد و کار را پیچیده و مشکل‌تر می‌کند.
انفورماسیون با استناد به گزارش‌های نهاد‌های بین المللی ارزیابی کرد که ۱۴ درصد از بمب‌ها و موشک‌های ریخته شده روی نوار غزه، عمل نکرده و ممکن است با کمترین تحریکی منفجر شوند.
از آنجا که بسیاری از ساختمان‌های تخریب شده شامل چند طبقه بوده است، آوار بسیاری از این ساختمان ها، بمب‌ها و موشک‌های عمل نکرده را در خود جای داده و وجود هزاران بمب منفجر نشده باعث می‌شود که ساکنان این مناطق مجبور به زندگی در شرایطی مانند شرایط زمان جنگ باشند.
این خبر در حالی منتشر می‌شود که تنها یک ماه پس از جنگ علیه نوار غزه، دیده بان حقوق بشر اروپا- مدیترانه اعلام کرد: اسرائیل معادل ۲ بمب هسته‌ای مواد منفجره بر سر مردم غزه ریخته است.همان زمان نیز رژیم صهیونیستی به ریختن هزار بمب بر سر مردم فلسطین در نوار غزه از آغاز تجاوز به این منطقه اذعان کرد.
منبع: ایرنا