خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افشاگری رسانه عبری زبان از بحران‌های عمیق کابینه اسرائیل - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 25 فروردین 1403 - 01:13
یک رسانه پر مخاطب عبری به بحران های مرکبی که رژیم صهیونیستی دچار آن شده و کابینه آن را تا آستانه فروپاشی پیش برده پرداخت.
نتانياهو،كابينه،اسرائيل،حماس،رژيم،جنگ،وزير،روز،قرار،صهيونيست ...

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در یادداشتی که در تارنمای آن در فضای مجازی منتشر شد، نتانیاهو را به دروغ گویی و آسیب رساندن جدی به امنیت رژیم اسرائیل از طریق شکست در نوار غزه و ایجاد درگیری‌های مختلف متهم کرد.
یارون آبراهام نویسنده این یادداشت در مقدمه آن آورده است، شخص نخست وزیر هم می‌داند که در مسیر رسیدن به رفح، آنگونه که وعده آن را داده بود، تمام اشتباهات ممکن و احتمالی را مرتکب شده است، نتانیاهو امروز به شخصیتی تبدیل شده که به دنبال جایی برای پناه گرفتن است، او در دام‌ها و معضلات مختلفی که از هر سو او را در بر گرفته‌اند، گرفتار شده است، او آنقدر مبهم سخن می‌گوید که حتی اعضای کابینه‌اش هم نمی‌دانند منظور واقعی او از پیروزی کامل در آینده نزدیک، چیست؟
این در حالی است که بحران‌های سیاسی از هر سو حمله ور است و دفتر او را هم به ورطه فروپاشی برده است.
نویسنده این مقاله که سعی کرده عامل تمام شکست‌های اسرائیلی در چند ماه اخیر را فقط بنیامین نتانیاهو معرفی کند، آورده است، دشوار است که باور کنیم بنیامین نتانیاهو 2024 همان نتانیاهو چند سال گذشته است که از عمق مشکلات گروه‌های مخالف دولت رشد کرد و به قدرت رسید، اما برخلاف تمام پیش بینی‌ها او احتمالا میراث فاجعه بار به جای بگذارد.
نویسنده صهیونیست پس از پرداختن به مشکل آفرینی‌های نتانیاهو در کودتای قانونی درباره ایجاد تغییرات در ساختار دستگاه قضایی (رژیم صهیونیستی) پرداخت و سپس به رخدادهای 7 اکتبر رسید و نوشت اگر چه گفته می‌شود او خودرو را با هر دو دست هدایت می‌کند، اما ظاهرا کشتی اسرائیل را در حالی هدایت می‌کند که از هوشیاری کامل بهره‌مند نیست.
به گفته این نویسنده، امروز در هیچ نقطه‌ای از ساختار اسرائیل نمی‌توان جایی را پیدا کرد که نتانیاهو دچار معضل نشده و از هر سو مشکلات او را محاصره نکرده باشند.
در بخش دیگری از مقاله به شکست‌های نظامی رژیم اسرائیل پرداخته و آمده است، در جبهه نظامی نتانیاهو خود را در شرایط بغرنجی قرار داده است که به نوعی می‌توان آن را نامشروع هم توصیف کرد، هر چند روز یک بار شاهد آن هستیم که نتانیاهو در یک نشست مطبوعاتی یا در اظهارات ابتدایی جلسه کابینه، در جمع نظامیان یا در بیانیه مطبوعاتی که دفترش صادر می‌کند همان شعارهای قبلی را تکرار کرده و واژه "پیروزی کامل" را به کار می‌گیرد، اما این عبارت برای ساکنان سدیروت که هفته جاری هم در معرض موشک قرار گرفتند چه تفسیری می‌تواند داشته باشد، برای 55 هزار سکنه سدیروت که از 6 ماه پیش به خانه خود باز نگشته‌اند؛ چگونه تفسیر می‌شود؟
تا بعد از آن زمان حمله به رفح در دستورکار تبلیغاتی نتانیاهو قرار بگیرد، می‌توان تمام اظهارات توخالی وی را که تصور می‌کردیم بعد از 7 اکتبر کنار بروند در این مدت همواره تکرار شده است تا ثابت کند که تصورات ما در مورد وی اشتباه بوده است.
امروز هیچ کس در اسرائیل و از جمله اعضای کابینه چه اعضای کابینه جنگ و چه امنیتی و حتی سیاسی واقعا نمی‌دانند که منظور نتانیاهو از پیروزی کامل چیست، همه آنها به این نتیجه رسیده‌اند که این ادعایی است که قابلیت توصیف شدن ندارد، زیرا فقط می‌تواند ابزاری برای پیشبرد برنامه نتانیاهو باشد.
یکی از مسئولین عالی‌رتبه کابینه جنگ در این باره می‌گوید: بیایید فرض کنیم که به رفح هم حمله کردیم و باقی مانده قدرت نظامی حماس را هم از بین بردیم، این اقدام به معنای فروپاشی حماس نیست، از بین برنده حماس جایگزین حاکمیتی است که باعث شود شانس حماس برای ادامه بقای سیاسی کاهش پیدا کند، از بد روزگار حتی آمریکایی‌ها هم مجبور شدند این حقیقت را در نشست پر تنش آنتونی بلینکن وزیر خارجه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با تساحی هنگبی رئیس شورای امنیت (رژیم صهیونیستی) و ران دامیر وزیر کابینه تشریح کنند.
بحران بعدی نتانیاهو مسئله روز بعد از پایان جنگ است، نتانیاهو همچنان در میان دو جریان متضاد گرفتار باقی مانده است، از سویی تمامی مسئولین عالیرتبه نهادهای امنیتی، تمامی وزرای جنگ سابق، دولت آمریکا و کشورهای معتدل عربی هستند که تاکید دارند، جایگزین باید فتح یا ساختار‌های تشکیل دهنده تشکیلات خودگردان باشد و در سوی دیگر نتانیاهو دو وزیر کابینه ایتمار بن گویر و بتسلئیل سموتریچ قرار دارند که حماس بد است و تشکیلات خودگردان هم شکاری بیش نیست.
نتانیاهو تصمیمی در این رابطه نگرفته است و باعث شده است تا خلاء بزرگی ایجاد شود، در این گیر و دار دستاوردهای عملیات ارتش اسرائیل هم که باید به تحقق اهداف جنگ شتاب دهد لگدمال شده و روز به روز ضعیف تر و فرسوده تر می‌گردد.
شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در بخش دیگری از این مقاله آورده است: مسئله توافق مبادله اسرا هم نتانیاهو را در تنگنا قرار داده است، هفته گذشته نتانیاهو تقریبا به تنهایی در کابینه جنگ در مقابل اعطای اختیارات بیشتر به هیئت مذاکرات کننده اسرائیل ایستاد، زیرا این اقدام به معنای آن بود که باید با خواسته‌‌هایی که حماس بر آن پافشاری می‌کند، موافقت کرد در اینجا نتانیاهو با معضل دیگری روبرو می‌شد که چگونه به بن گویر و سموتریچ بقبولاند که این توافق از نگاه آنها نباید نامشروع تصور شده و باعث خروج از آنها از ائتلاف شود، به هر شکل به اعتراف بسیاری از مسئولین عالی‌رتبه در کابینه، نتانیاهو بین دو گزینه امضای توافق یا حفظ کابینه‌اش، گزینه دوم را به طور حتم انتخاب خواهد کرد.
در پایان این مطلب آمده است: البته این تمام مصائب نتانیاهو نیست بلکه نخست وزیر باید با مشکل قانون فرار از خدمت سربازی توسط حریدی‌ها هم تعامل کرده و در عین حال به معضل دفتر در حال فروپاشی‌اش هم رسیدگی کند به ویژه که تا چند روز آینده شاهد خروج و استعفای تعدادی از مسئولین عالی‌رتبه دفترش هم خواهیم بود، این در حالی است که برخی کارشناسان تاکید دارند که چنین رخدادهایی از وجود مشکلات عمیق تری خبر می‌دهند.
انتهای پیام/