خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

طالبان: نیازی به تعیین نماینده ویژه برای افغانستان نیست

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:54
رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر اظهار داشت تعیین نماینده ویژه برای افغانستان، در حالی که هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان حضور دارد، غیر ضروری است.
افغانستان،نماينده،ملل،امنيت،شوراي،رئيس،فريزر

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سهیل شاهین» رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به اظهارات «ونیسا فریزر» نماینده دائمی مالتا و رئیس دوره‌ای شورای امنیت گفت در شرایط کنونی و در موجودیت هیئت نمایندگی سازمان ملل برای افغانستان(یوناما)، به تعیین نماینده ویژه برای افغانستان نیازی نیست.
شاهین به طلوع‌نیوز گفت: ما تعامل با جامعه جهانی و حل مسائل را در روشنی مصالح و اصول خویش می‌خواهیم، اما چون نمایندگی ملل متحد در افغانستان با عنوان یوناما وجود دارد، بنابراین ضرورت به تعیین نماینده دیگر نمی‌بینیم.
رئیس دوره‌ای جدید شورای امنیت اخیراً در یک نشست خبری از اینکه تاکنون گامی در راستای تعیین نماینده ویژه برای افغانستان برداشته نشده، ابراز نگرانی کرده بود.
فریزر به خبرنگاران گفته بود: ما از حامیان بررسی گزارش مستقل از وضعیت افغانستان هستیم.
ما از طرح ارائه شده پشتیبانی می‌کنیم که در نهایت نیاز به عادی‌سازی روابط جامعه جهانی با افغانستان دارد اما برای این کار، باید اقدام‌هایی انجام شود.
ما مشتاقانه منتظر انتصاب فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان هستیم که متأسفانه چیزی در مورد آن نشنیده‌ایم.
طالبان پیش از این نیز در واکنش به قطعنامه شورای امنیت برای تعیین نماینده ویژه گفته بود نمایندگان ویژه نه تنها هیچ درگیری را در تاریخ معاصر افغانستان و جهان حل نکرده‌اند، بلکه با تحمیل نسخه‌های خارجی اوضاع را پیچیده‌تر کرده‌اند.
انتهای پیام/.