خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تلاش ازبکستان برای گسترش همکاری اقتصادی با افغانستان

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:54
وزارت زمین شناسی و معادن ازبکستان در نشست مجازی با وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان درباره گسترش همکاری های اقتصادی با افغانستان بحث و تبادل نظر کرد.
معادن،وزارت،افغانستان،ازبكستان،طالبان،كنفرانس،كشور

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان در اطلاعیه‌ای از برگزاری جلسه همکاری‌های دوجانبه این وزارتخانه با و وزارت وزارت زمین‌شناسی و معادن ازبکستان خبر داد.
بر اساس این اطلاعیه، در این کنفرانس ویدئویی، « ضیاءالرحمن الآریوبی» معاون طرح و برنامه‌ریزی و رؤسای وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان، «مغفورالله شهاب» سفیر افغانستان در تاشکند، مشاورین و رؤسای وزارت زمین‌شناسی و معادن و بخش خصوصی ازبکستان حضور داشتند.
معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت معادن طالبان با اشاره به روابط دیرینه دو کشور گفت: خوشبختانه افغانستان دارای امنیت سراسری و حاکمیت ملی و منابع معدنی فراوان بوده و زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری روی منابع معدنی کشور نیز مساعد است.
وی در ادامه از سرمایه‌گذاران ازبکستانی خواست تا با استفاده از این فرصت در معادن افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.
بر اساس اطلاعیه منتشر شده، طرف ازبکستانی نیز در این کنفرانس ضمن صحبت در مورد اهمیت روابط دو کشور، علاقمندی خود را در بخش پژوهش، تفحص، اکتشاف و استخراج معادن نفت و گاز، مس، آهن، سیمان، طلا و ذغال سنگ افغانستان ابراز نموده و خواهان خرید سالانه یک میلیون تن ذغال سنگ از افغانستان شد.
ازبکستان همچنین خواستار ایجاد تسهیلات برای هیئت‌های زمین‌شناسی و معادن ازبکستان در افغانستان شد و پرسش‌ها و ملاحظات خود را با وزارت معادن و پترولیم به اشتراک گذاشت.
دو طرف در انتهای کنفرانس نیز بر تداوم همکارهای مشترک و هماهنگی‌های بیشتر میان وزارت معادن و پترولیم افغانستان و وزارت زمین‌شناسی و معادن ازبکستان تأکید کردند .
انتهای پیام/.