خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هند: حکومت فراگیر اولویت‌ سازمان شانگهای در افغانستان است

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:54
مشاور امنیت ملی هند اظهار داشت تشکیل حکومت فراگیر و حفظ حقوق زنان و اقلیت ها، اولویت های فوری سازمان همکاری شانگهای در افغانستان است.
افغانستان،هند،حقوق،كشور،شانگهاي،مبارزه،امنيت،زنان،همكاري

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی هند در نشست سازمان همکاری شانگهای که در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، برگزار شد با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در افغانستان گفت تأکید کرد هند به عنوان همسایه نزدیک افغانستان، «منافع امنیتی و اقتصادی مشروع» در این کشور دارد.
مشاور امنیت ملی هند در ادامه تصریح کرد اولویت‌های فوری سازمان همکاری شانگهای در افغانستان شامل ارائه کمک‌های بشردوستانه، تضمین تشکیل یک «دولت واقعاً فراگیر و نماینده»، مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، و حفظ حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها است.
به گزارش «هندوستان تایمز»، دوال با اشاره به کمک‌های بشری دهلی‌نو به افغانستان گفت هند 3 میلیارد دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و 50 هزار تُن گندم، 250 تُن کمک‌های پزشکی و 40 هزار لیتر آفت‌کش مالاتیون برای مبارزه با تهدید ملخ‌ها برای کشاورزی افغانستان به این کشور اهدا کرده است.
گفتنی است تیرماه سال گذشته نیز اعضای سازمان همکاری شانگهای در نشستی از طالبان خواسته بودند تا در افغانستان یک حکومت فراگیر ایجاد کند و ضمن مبارزه با تروریسم، مسئله حقوق بشر و حقوق زنان را رعایت کند.
حکومت طالبان اما همواره در واکنش به این درخواست‌ها تأکید کرده که امنیت در این کشور برقرار است، اجازه تهدید از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را نمی‌دهد، کابینه هیئت حاکمه متشکل از نمایندگان همه اقوام است و حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان در این کشور تأمین است.
انتهای پیام/.