خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کابل: پاکستان و «تی‌تی‌پی» مشکلات را با مذاکره حل کنند - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:54
معاون وزارت داخله حکومت طالبان با اظهار اینکه درگیری های «تی تی پی» با نظامیان پاکستانی سبب بهانه جویی جامعه جهانی در رابطه با افغانستان شده، از دو طرف خواست مشکلات را با مذاکره حل کنند.
پاكستان،افغانستان،طالبان،حكومت،اظهار،كشور،حاكمه

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «محمد نبی عمری» معاون وزارت داخله حکومت طالبان در برنامه افطاری گروهی در ولایت «خوست» اظهار داشت اختلاف‌های «تی‌تی‌پی» با حکومت پاکستان سبب شده تا جامعه جهانی در رابطه با تعامل با هیئت حاکمه افغانستان بهانه‌جویی کند.
وی با درخواست از دو طرف برای حل مشکلات از طریق مذاکره، افزود: «به حکومت پاکستان و به برادرانی که با آن‌ها می‌جنگند، توصیه می‌کنیم که گفتگو کنید.
ما جنگ و انقلاب را دیده‌ایم این جنگ‌ها و انقلاب‌ها بیوه و یتیم برجا می‌گذارد، وطن را ویران و اقتصاد را خراب می‌کند».
عمری با اظهار اینکه تروریست‌ها در خاک افغانستان جایی ندارند، اظهار داشت: «جهانیان بهانه می‌سازند که در اینجا [افغانستان] تروریست‌ها حضور دارند و القاعده وجود دارد، سوگند یاد می‌کنم براساس اطلاعات ما که با تمامی ولایت‌ها تماس داریم، یک فرد القاعده هم در افغانستان وجود ندارد».
معاون حقانی با تأکید بر اینکه راه‌حل ناامنی‌ها در این کشور گفتگو است، خطاب به دولت پاکستان تأکید کرد اگر ارتش یک‌ میلیونی این کشور دو میلیونی هم شود، نمی‌تواند در جنگ پیروز گردد.
این درحالی است که در پی افزایش ناامنی‌ها در پاکستان، «خواجه آصف» وزیر دفاع این کشور ضمن اتهام‌زنی به هیئت حاکمه افغانستان از تی‌تی‌پی، می‌گوید اگر کابل مراکز تحریک طالبان پاکستان را تعطیل کند، تروریسم در پاکستان متوقف خواهد شد.
طالبان اما همواره حمایت از تی‌تی‌پی و وجود پناهگاه‌های این گروه در خاک افغانستان را رد می‌کند.
انتهای پیام/.