خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افغانستان خواستار آزادی تجهیزات مین‌روبی از گمرک پاکستان شد - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:54
سرکنسول افغانستان در کراچی در دیدار با رئیس گمرکات این شهر خواستار رهایی تجهیزات موسسه یک مؤسسه مین روبی شد که از یکسال گذشته در گمرک کراچی توقیف شده است.
گزارش،كراچي،مين،تجهيزات،افغانستان،مواد،منفجره،بقاياي،واجد

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، َ«سید عبدالجبار تخاری» سرکنسول حکومت طالبان در کراچی با «واجد علی» رئیس گمرکات کراچی دیدار کرده است .
در این دیدار تخاری پیرامون ترخیص یک کانتینر حامل وسائل و تجهیزات مین‌روبی متعلق به مؤسسه «هلو تراست» که از یکسال گذشته در گمرک کراچی متوقف است، صحبت کرده و خواهان همکاری طرف پاکستانی در آزادسازی این تجهیزات شده است.
به گزارش خبرگزاری دولتی «باختر»، واجد علی رئیس گمرک کراچی متعهد شده تا در این خصوص همکاری کند .
گزارش می‌افزاید اکثر مؤسسات مین‌روبی در افغانستان با مشکل کمبود تجهیزات مواجه هستند و آلودگی اراضی افغانستان با مین و مواد منفجر نشده باقیمانده از زمان جنگ‌ها، مشکلات جدی را متوجه جان و مال مردم ساخته است.
پیش از این سرویس مبارزه با مین سازمان ملل متحد گزارش داده بود از سال 1989، نزدیک به 44 هزار غیرنظامی افغان در اثر انفجار مین و بقایای مواد منفجره جنگ کشته یا مجروح شده‌اند که به طور متوسط حدود 110 نفر در ماه است.
گزارش درباره تأثیر مهمات انفجاری در افغانستان تأکید کرده بود یونیسف در سال 2022 میلادی حدود 700 مورد کشته شدن و یا معلول شدن کودکان بر اثر انفجار مین و بقایای مواد منفجره جنگ را ثبت کرده است، تقریباً دو کودک در هر روز.
انتهای پیام/.