خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکاوی تساوی سپاهان و تراکتور؛ تاوان حواشی

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:53
سپاهان و تراکتور در حساس ترین بازی نیم فصل دوم فوتبال بی کیفیت و کسل کننده ای را به نمایش گذاشتند، عدم تمرکز بازیکنان، ترس از شکست و کاهش انسجام تیمی و تاکتیکی در هر دو تیم باعث شد که این مسابقه تبدیل به یک بازی بی روح و سرد شود.
سپاهان،تراكتور،بازي،تيم،گذشته،شب،خلق،تساوي،گل،هجومي،بازيكنان ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، بازی‌های معوقه هفته‌های شانزدهم و هجدهم لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس روز گذشته با برگزاری 3 دیدار به پایان رسید که در یکی از این رقابت‌ها تیم فوتبال سپاهان اصفهان در ورزشگاه یادگار امام تبریز مقابل تراکتور تن به تساوی بدون گل داد.
لیگ بیست و سوم که به دلیل فرا رسیدن عید نوروز با تعطیلی دو هفته مواجه شده بود، شب گذشته به طور رسمی بازگشایی شد و سپاهان و تراکتور در چهارچوب هفته شانزدهم، یکی از حساس‌ترین بازی‌های نیم فصل دوم را برگزار کردند و با به نمایش گذاشتن یک فوتبال سرد و کم موقعیت تن به تقسیم امتیاز دادند تا سرخابی‌های پایتخت برنده واقعی این دوئل باشند.
سپاهان و تراکتور در حالی به مصاف هم رفته بودند که فاصله یک امتیازی و جایگاه دو تیم در جدول باعث شده بود که این بازی از حساسیت بالایی برخوردار شود.
از طرفی نتیجه این دیدار تاثیر زیادی در روشن کردن معادلات قهرمانی داشت و هر کدام از دو تیم شانسی را داشتند تا با به پیروزی در این دیدار فاصله‌شان را با صدر جدول کم کرده و به کورس قهرمانی اضافه شوند اتفاقی که در عمل رخ نداد و تساوی دو تیم بیش از هر چیز به سود استقلال و پرسپولیس تمام شد.
سپاهان با این نتیجه 38 امتیازی شده و همچنان در رده چهارم جدول خواهد ایستاد، تراکتور نیز با این تساوی 39 امتیازی شده و جایگاهش را در رده سوم حفظ کرد.
سرخابی‌ها برنده جدال سپاهان و تراکتور
لیگ بیست و سوم در یک‌سوم پایانی به حساس‌ترین مقطع خود رسیده و امتیازات باقی‌مانده با توجه به کورس نزدیک مدعیان قهرمانی، از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است.
حضور 4 مدعی بزرگ در کورس قهرمانی و فاصله نزدیک امتیازی آنها باعث می‌شود تا تیم‌ها با اولین اشتباه از کورس دور شده و بازگشت دوباره برایشان سخت شود.
در چنین شرایطی سپاهان یکی از دو بازی عقب افتاده‌اش را با تساوی به اتمام رساند تا علاوه بر از دست دادن 2 امتیاز حیاتی، امید به قهرمانی را در بین سرخابی‌ها دو چندان کند.
مصاف سپاهان و تراکتور بر خلاف پیش‌بینی‌ها کیفیت چندان خوبی نداشت و هر دو تیم موقعیت‌ گلزنی چندانی خلق نکردند؛ جنگ سرد دو تیم و حواشی پیش از بازی، روی کیفیت این مسابقه تاثیر گذاشته و حساسیت بالای بازی و ترس از شکست باعث شده بود که هر دو تیم بازی محتاطانه‌ای را به نمایش بگذارند و پیش از گلزنی به فکر بسته نگاه داشتن دروازه‌شان باشند و بخش زیادی از زمان مسابقه تحت تاثیر خطاها و خشونت بازیکنان قرار گرفته بود.
تغییر تاکتیک سپاهان حاصلی در پی نداشت
سپاهان شب گذشته بازی را خوب شروع نکرده و در ابتدای بازی نشانی از آن تیم شاداب همیشگی نداشت، مورایس در بازی شب گذشته نیز مطابق همه بازی قبلی ترکیب تیمش را تغییر داده بود و سپاهان را با 2 تغییر مهم به میدان فرستاد.
سرمربی پرتغالی سپاهان شب گذشته با توجه به مصدومیت نیازمند از نیما میرزازاد در درون دروازه بهره گرفت و کاوه رضایی را هم جانشین احمدزاده محروم نمود.
سپاهان شب گذشته بازی را با سیستم پایه 3_3_4 آغاز کرد و بازیکنان این تیم تلاش داشتند تا با پرس شدید، میانه میدان را از حریف گرفته و ارتباط خط هافبک تراکتور را با خط حمله این تیم قطع کنند و مانع بازی‌سازی شاگردان خمس از خط دفاع شوند؛ همین مسئله منجر به تغییر تاکتیک سپاهان در نیمه نخست شده و شاگردان مورایس برخلاف همیشه به جای ارائه همان بازی هجومی، رو به ارائه یک بازی واکنش‌گرایانه آورده بودند، اما تغییر تاکتیک سپاهانی‌ها جواب نداد و نتوانستند بازی همیشگی خود را به نمایش بگذارند.
زردپوشان در این دیدار به دنبال آن بودند که با پاس‌کاری‌های متوالی و کشاندن حریف به میانه میدان، خط هافبک قدرتمند تراکتور را دور زده و با تکیه بر توان هجومی بالا و قدرت حفظ و انتقال توپ زوج‌های رضاییان_ رضایی در جناح راست و زکی‌پور _شکاری در جناح چپ، از فضاهای خالی پشت مدافعان کناری تراکتور نهایت بهره را گرفته و با حملات برق‌آسا و ضربات ایستگاهی خلق موقعیت کنند.
علاوه بر این مورایس از ضعف تراکتور در عمق خط دفاع آگاه بود و برنامه داشت تا با استفاده از پاس‌های تک ضرب و حرکات ترکیبی، فضای بین دو دفاع وسط تراکتور را مورد هدف قرار دهند و مدافعان تیم مقابل را وادار به اشتباه کرده و با به دست آمدن گل برتری سعی در اداره بازی کنند.
اتفاقی که با توجه به قدرت حفظ توپ و توان پرس تراکتور عملاً رخ نداد تا سپاهان شب گذشته در فاز هجومی راه به جایی نبرد.
تیم مورایس مقابل تراکتور کیفیت همیشگی را نداشت و فشار بالای روانی ناشی از کورس قهرمانی و ترس از شکست باعث شد تا زردپوشان اصفهانی نتوانند از همه ظرفیت‌های فنی‌شان استفاده کنند و عملاً توان شکست دادن تراکتور را نداشتند.
سپاهان پس از تعطیلات دو هفته‌ای لیگ از شرایط مسابقه خارج شده و هنوز نتوانسته است به فرم ایده‌آل خود نزدیک شود.
از طرف دیگر بازیکنان این تیم در چند هفته اخیر تمرکز همیشگی را ندارند و در اجرای وظایف‌شان سرگردان نشان می‌دهند و این دو فاکتور باعث شده تا تیم مورایس از نظر فنی و تاکتیکی با افت بدموقعی مواجه شود.
واقعیت آن است که تیم مورایس در فاز هجومی نظم تاکتیکی همیشگی‌اش را نداشته و در دقایق زیادی از مسابقه، رو به ارائه بازی احساسی آورد و دقیقاً همین 2 عامل در کنار عدم تمرکز کافی بازیکنان باعث شد تا سپاهانی‌ها با وجود آنکه موقعیت‌های خوبی خلق کردند اما در زدن ضربات آخر بد عمل کرده و ناکام بمانند.
بررسی آمار بازی نشان می‌دهد که سپاهان شب گذشته در تمام فاکتورهای فوتبال هجومی از جمله مالکیت توپ، تعداد و دقت پاس ضعیف‌تر از تراکتور ظاهر شده و امید گل کمتری را هم خلق کرده است، سپاهان شب گذشته 8بار به سمت دروازه تراکتور شوت زده که از این تعداد 3 شوت آنها درون چارچوب بوده و امید گل 0.61 درصدی را خلق کرده است، در حالی بازیکنان تراکتور 7 بار به سمت دروازه سپاهان شوت زدند که از این تعداد 3 شوت آنها درون چارچوب بوده و امید گل 0.89 درصدی را خلق کرده بودند‌.
تراکتور و سپاهان به تساوی بدون گل رضایت دادند
تساوی تراکتور و سپاهان به نفع سرخابی‌ها + جدول
تراکتور و سپاهان در نیمه اول به تساوی رضایت دادند
تراکتور، دور از اوج اما بهتر از سپاهان
تراکتور در این بازی از شرایط اوجش فاصله داشت و انسجام تاکتیکی لازم را نداشت با این حال تیم خمس بهتر از سپاهان ظاهر شد و در هر دو نیمه تیم برتر میدان بود و در فاز هجومی عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشت؛ سرخ‌پوشان تبریزی شب گذشته با سیستم پایه 3_3_4 بازی کردند و خمس در این دیدار تلاش کرده بود تا با بهره گرفتن از مثلث آلوز_هادی_حسینی قدرت تخریبی خط میانی تیمش را افزایش دهد و فاصله بین خطوط تراکتور را به حداقل برساند.
تراکتور شب گذشته فضاهای پشت مدافعان کناری سپاهان به ویژه در جناح راست این تیم را مورد هدف قرار داده بود؛ شاگردان خمس تلاش می‌کردند تا با پخش توپ از میانه میدان و کشاندن بازی به کناره‌ها، به ویژه جناح راست سپاهان از فضای پشت مدافعان این تیم نهایت بهره را ببرند و با ارسال‌های کوتاه و کات‌بک به عمق دفاع و شوت از راه دور دست به خلق موقعیت بزنند.
علاوه بر این سرخ‌های تبریزی تلاش می‌کردند تا با حرکات ترکیبی و ایجاد چند ضلعی‌های متوالی در پشت محوطه جریمه موقعیت‌سازی کنند و به گل برسند و موقعیت‌های خوبی را هم خلق کردند اما دفاع منطقی سپاهان مانع از گلزنی آنان شد.
در مجموع می‌توان گفت سپاهان و تراکتور در حساس‌ترین بازی هفته فوتبال بی‌کیفیت و کسل کننده‌ای را به نمایش گذاشتند؛ عدم تمرکز بازیکنان، ترس از شکست و کاهش انسجام تیمی و تاکتیکی در هر دو تیم باعث شد که این مسابقه تبدیل به یک بازی بی‌روح و سرد شود.
انتهای پیام/170/