خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«درگز» خاستگاه تمدن باستانی اشکانیان است

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:53
نماینده منتخب مردم شهرستان درگز در مجلس شورای اسلامی، گفت: درگز خاستگاه تمدن بزرگ اشکانیان در کشور است که دارای ظرفیت های تاریخی قابل توجهی است و به لحاظ آثاری که از آن دوران برجای مانده می تواند مقصد گردشگران بین المللی باشد.
سفر،درگز،خراسان،ستاد،شهرستان،رضوي،كشور،شرايط،گردشگري،مشهد،اج ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، حسین محمدزاده با حضور در قرارگاه عملیاتی مرکزی و ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به سابقه تاریخی، تمدنی و شرایط آب و هوایی درگز، اظهار داشت: شهرستان درگز با توجه به این شرایط می‌تواند گرانیگاه گردشگری خراسان باشد.
وی افزود: درگز خاستگاه تمدن بزرگ اشکانیان در کشور بوده که دارای ظرفیت‌های تاریخی قابل توجهی است و به لحاظ آثاری که از آن دوران برجای مانده می‌تواند مقصد گردشگران بین‌المللی باشد.
نماینده منتخب مردم شهرستان درگز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به گوناگونی اقلیم و شرایط آب و هوایی خاص و ظرفیت‌های آبی که شهرستان درگز دارد، همچنین نقاط بکر، مناظر بدیع و شرایط آب و هوایی بسیار متفاوت جذابیت‌های بالایی برای سفر این شهرستان ایجاد کرده است.
محمدزاده گفت: به دلیل صعب العبور بودن مسیر و دسترسی‌هایی که در حال حاضر دچار اختلال است، هم چنین به دلیل معرفی نکردن صحیح و جامع این ظرفیت در کشور انگیزه‌های لازم برای سفر مردم به این شهرستان کمتر است.
نماینده منتخب مردم شهرستان درگز در مجلس عنوان کرد: آثار باستانی درگز در نوع خود بی‌نظیر و به لحاظ آبادانی در شرق کشور منحصر به فرد است اگر این شرایط سفر به این شهرستان تسهیل شود، می‌توان به عنوان گرانیگاه گردشگری روی آن حساب کرد.
سفر با انگیزه زیارت و گردشگری
وی با اشاره اهمیت مدیریت سفرها به مشهد اظهار کرد: یکی از مقاصد بزرگ سفر در کشور استان خراسان رضوی و شهر مشهد است و این سفر با دو انگیزه زیارت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) و گردشگری انجام می‌شود.
محمدزاده با اشاره به نقش قرارگاه عملیاتی مرکزی و ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی تصریح کرد: سفر نوروزی فرآیندی است که چند میلیون نفر در مشهد حضور پیدا می‌کنند و نظم بخشی به این حضور حائز اهمیت است که در چند سال اخیر با مجموعه فعالیت و مساعی این ستاد شرایط ایده آل و خوبی فراهم شده است.
بندیان درگز یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و تمدنی خراسان و ایران
همچنین در این نشست سید جواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بر ضرورت ساماندهی مسیر سایت موزه بندیان درگز تاکید و اظهار داشت: بندیان درگز یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و تمدنی خراسان و ایران است.
وی بیان کرد: هفته گذشته دکتر مهدی رهبر از اعضای خبرگان حوزه باستان شناسی کشور را به بندیان دعوت کردیم و از حضور او بهره مند شدیم، به زودی نشستی کارشناسی در این زمینه برگزار خواهد شد.
هماهنگی بین 68 دستگاه و ارگان عضو ستاد
سید مسعود منتجبی، مسئول دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی نیز گزارشی از اقدامات انجام شده برای میزبانی شایسته از زائران و مسافران نوروزی و ماه مبارک رمضان ارائه کرد و گفت: عملیات خدمات رسانی به زائران با برگزاری مانور خدمت رسانی از 15 اسفند آغاز شد و تا بعد از تعطیلات عید سعید فطر ادامه دارد، طی این مدت نیز ستاد به صورت شبانه‌روزی فعال بوده است.
وی افزود: این دبیرخانه هماهنگی و ابلاغ سیاست‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی کشور و استان را به 68 دستگاه و ارگان عضو ستاد انجام می‌دهد.
منتجبی به برگزاری مستمر جلسات برنامه‌ریزی و نظارت اشاره و تصریح کرد: به تعداد 190 جلسه در استان شامل 4 جلسه ستاد استانی، 70 جلسه کمیته‌های تخصصی و 118 جلسه در ستادهای شهرستان برگزار شده است.
مسئول دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به موج ورود مسافران به مشهد در روزهای پایانی و تحویل سال و شب‌های قدر بیان کرد: با توجه به توزیع سفر و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، با وجود این‌که رتبه اول کشور از نظر ورود زائران و اشتغال واحدهای رسمی را داشتیم اما در حوزه اقامت مشکلی در اسکان زائران نداشتیم.
منتجبی گفت: 58 بازارچه صنایع دستی در شهرستان‌های خراسان رضوی راه اندازی شده و تاکنون 410 هزار نفر در این مدت بازدید داشته‌اند.
انتهای پیام/282/