خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 25 فروردین 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رایزنی دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات کشور‌های عضو سازمان شانگهای

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:47
احمدیان در ادامه ملاقات‌های خود در نشست دبیران شورا‌های امنیت ملی کشور‌های عضو سازمان شانگهای در قزاقستان با دبیر شورای امنیت ملی روسیه و وزیر امنیت عمومی چین دیدار کرد.
امنيت،ايران،ملي،جمهوري،سوريه،شوراي،اسلامي،سفارت،تروريستي،شانگهاي

علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که روز گذشته ۱۵ فروردین ماه برای شرکت در اجلاس دبیران شورا‌های امنیت ملی کشور‌های عضو سازمان شانگهای به قزاقستان سفر کرده است، امروز (پنجشنبه) و در دومین روز سفرش با برخی از همتایان خود دیدار کرد.
احمدیان امروز در ادامه‌ ملاقات‌های خود در قزاقستان با دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد.
نیکلای پاتروشف در این دیدار با ابراز همدردی نسبت به شهادت تعدادی از مستشاران جمهوری اسلامی ایران در سوریه، حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق را به شدت محکوم و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز از اقدام روسیه برای درخواست جلسه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در این باره قدردانی کرد.
دبیران شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در ادامه بر سر موضوعاتی مانند مبارزه‌ی مشترک با تروریسم، کمک شورا‌های امنیت ملی دو کشور به تسریع در پروژه‌های مختلف در دست اقدام دو طرف، از جمله کریدور شمال جنوب، کمک به دولت سوریه برای تحکیم بیش از پیش حاکمیت خود بر سراسر قلمرو این کشور و سایر مسائل مورد علاقه‌ی دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردند.
نماینده‌ مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی سپس با وزیر امنیت عمومی چین دیدار و در خصوص راه‌های اجرای بهتر سند راهبردی ۲۵ ساله بین دو کشور گفتگو کرد.
در این ملاقات طرف چینی با محکومیت مجدد حمله‌ی تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه این اقدام را نقض حاکمیت سوریه نیز برشمرد.
وزیر امنیت عمومی چین با راهبردی دانستن روابط دو کشور و داشتن اهداف، آرمان‌ها و تهدیدات مشترک بر تقویت هماهنگی و همکاری دو کشور در عرصه‌های دو جانبه منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌ویژه استفاده‌ی کاراتر از ظرفیت شانگهای تأکید کرد.
همچنین مشاور امنیت ملی جمهوری هند در نشست دبیران شورا‌های امنیت ملی کشور‌های عضو سازمان شانگهای از جمهوری اسلامی ایران در برابر حمله‌ی تروریستی به سفارت ایران حمایت کرد.
نماینده‌ پاکستان هم در اجلاس آستانه ضمن ابراز حمایت کشورش از ایران در برابر حمله‌ی تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه، این حادثه را تسلیت گفت.
دبیرکل سازمان شانگهای حمله‌ی تروریستی به سفارت ایران در سوریه را به جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت و اعلام کرد در این باره بیانیه‌ای صادر خواهد شد.
دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان در اجلاس قزاقستان از حمله‌ی تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت حملات تروریستی جدید نشان می‌دهد که کشور‌های عضو سازمان شانگهای باید همکاری بیش‌تری داشته باشند.