خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

خطر مرگ در کمین مصرف کنندگان داروهای گیاهی لاغری غیرمجاز

تسنیم | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 16:30
کارشناس امور خدمات سرپایی و بستری دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده­ های سلامت سازمان غذا و دارو با هشدار نسبت به مصرف مکمل های گیاهی کاهش وزن گفت: داروهایی که با شعار لاغری در کمترین زمان تبلیغ می شود؛ ممکن است به مرگ منجر شود.
وزن،مصرف،كاهش،لاغري،گياهي،تبليغ،كمترين،مجاز،متخصص

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، الناز ذوقی؛ کارشناس امور خدمات سرپایی و بستری دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده­ های سلامت سازمان غذا و دارو با هشدار نسبت به مصرف مکمل های گیاهی کاهش وزن اظهار کرد: داروهایی که با شعار لاغری در کمترین زمان تبلیغ می شود؛ ممکن است به مرگ منجر شود.
وی گفت: مکمل­ های گیاهی بسیاری برای کمک به کاهش وزن در داروخانه­ ها وجود دارند که عرضه آنها بدون نیاز به نسخه است ولی بدلیل وجود شواهد کم در خصوص اثربخشی آنها، در حال حاضر توسط دستورالعمل های معتبر موجود در زمینه درمان چاقی، مصرف روتین آنها توصیه نمیشود.
این متخصص داروسازی بالینی همچنین بیان داشت: ترکیباتی که توسط افراد غیر متخصص و عطاری­ های غیر مجاز برای کاهش وزن پیشنهاد می شوند ممکن است دارای آلکالوئیدها (نوعی ترکیب آلی شیمیایی) باشند.
وی در خصوص داروهای بدون مجوز سازمان غذا و دارو که در شبکه­ های غیر مجاز با عناوینی همچون لاغری در کمترین زمان ممکن تبلیغ می­ شوند ادامه داد: اینها دارای ترکیبات شبه افدرین و آمفتامین (مواد موجود در برخی مخدرها) هستند که باعث بروز طیف وسیعی از عوارض جانبی قلبی-عروقی و اعصاب روان شامل افزایش شدید فشار خون، سردرد، افزایش ضربان قلب، برافروختگی، بیماری عروق مغزی، سکته قلبی، آسیب کبدی، مشکلات جدی روانی و حتی بروز جنون، تشنج، اغما و حتی مرگ می­ شوند و استفاده از آنها ممنوع است.
انتهای پیام/