خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درخواست تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی در دستور کار شورای حقوق بشر سازمان ملل

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 15:30
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‌ای را در دستور بررسی دارد که با توجه به «خطر نسل‌کشی در غزه» خواستار تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی است.
نويس،رژيم،غزه،سازمان،نمايندگي،صهيونيستي،محكوم،متن

خبرگزاری فرانسه نوشت: در صورتی که این پیش نویس در جلسه روز جمعه این شورا تصویب شود اولین بار است که این نهاد عالی حقوق بشر وابسته به سازمان ملل علیه جنگ غزه موضع گیری می‌کند.
در متن این پیش نویس «استفاده از سلاح‌های انفجاری با تاثیرات گسترده توسط (رژیم) اسرائیل» در مناطق پرجمعیت غزه محکوم می‌شود و از این رژیم می‌خواهد «به مسئولیت قانونی خود برای جلوگیری از نسل‌کشی پایبند باشد».
پیش نویس این قطعنامه از سوی پاکستان به نمایندگی از ۵۵ کشور از بین ۵۶ کشور عضو سازمان ملل متحد در سازمان همکاری اسلامی (OIC) (به جز آلبانی) ارائه شده است.
بولیوی، کوبا و هیات نمایندگی فلسطینی در ژنو نیز از این متن حمایت کرده اند.
در این پیش نویس هشت صفحه ای، از رژیم صهیونستی درخواست می‌شود به اشغالگری در اراضی اشغالی پایان داده و به سرعت «محاصره غیرقانونی» نوار غزه را رفع کند.
در این پیش نویس همچنین از کشور‌ها خواسته می‌شود فروش یا انتقال سلاح، مهمات و دیگر تجهیزات نظامی به رژیم صهیونیستی را به دلیل «خطر نسل کشی در غزه» متوقف کنند.
این پیش نویس همچنین «استفاده از گرسنگی غیرنظامیان به عنوان یک شیوه جنگی» را محکوم می‌کند و خواستار آتش بس فوری و محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی به عنوان پاکسازی قومی است.