خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

افزایش درخواست‌های جهانی برای تحریم تسلیحاتی اسرائیل - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 13:32
سازمان دیده بان حقوق بشر و گزارشگر سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در غزه مرتکب نسل کشی و جنایت جنگی می شود، خواستار انجام اقدامی فوری برای تحریم این رژیم در سطوح مختلف از جمله تسلیحات شدند.
اسرائيل،غزه،رژيم،سازمان،جنايات،تسليحاتي،نوار،فلسطين،ارتش،خوا ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در پی ادامه درخواست‌های سازمان‌های حقوق بشری برای تحریم تسلیحاتی رژیم صهیونیستی به خاطر جنایات آن علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه، امروز پنجشنبه سازمان دیده‌بان حقوق بشر با ارائه گزارشی مستند از کشتار 106 غیرنظامی از جمله 54 کودک در حمله ارتش اسرائیل به یک ساختمان مسکونی در غزه در تاریخ 31 اکتبر اعلام کرد که اسرائیل مرتکب جنایت جنگی در غزه شده است.
این سازمان حقوق بشری در ادامه تاکید کرد که کشورهای جهان باید ارسال سلاح برای اسرائیل را متوقف کنند و از تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی در فلسطین حمایت کنند.
از طرف دیگر «فرانچسکا آلبانیز» گزارشگر سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین که اخیرا گزارشی مستند از جنگ نسل‌کشی رژیم اشغالگر علیه مردم فلسطین منتشر کرده و به همین خاطر از جانب صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها مورد تهدید قرار گرفته بود نیز خواستار تحریم تسلیحاتی اسرائیل و توقف تجاوزات این رژیم به غزه شد.
آلبانیز در یک پیام ویدئویی گفت که اسرائیل غیرنظامیان غزه را قتل عام می‌کند و این منطقه را تبدیل به مکانی غیرقابل زندگی کرده است.
وی با اشاره به اینکه آثار ویرانی غزه بر نسل‌های آینده تأثیر خواهد گذاشت بر لزوم برداشتن گام‌های مشخص علیه اسرائیل تاکید کرد و خواستار اعمال تحریم‌های اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک، علاوه بر تحریم تسلیحاتی ضد این رژیم شد.
این گزارشگر سازمان ملل همچنین دیروز در سخنانی اعلام کرد که اسرائیل درحالی که خودش را مصون از هر مجازاتی می‌داند، از همه خطوط قرمز عبور کرده است.
وی با اشاره تلویحی به تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق تاکید کرد که اسرائیل یک سفارت خارجی را در خاک یک کشور دیگر مورد هدف قرار داده و همچنین یک تیم امدادی که برای کمک‌رسانی به غزه رفته بود را قتل عام کرد.
آلبانیز در ادامه خواستار محاکمه رژیم صهیونیستی به خاطر جنایات مستمر آن شد.
آلبانیز اخیرا در سخنانی گفت که از زمان آغاز ماموریت خود برای تحقیق درباره جنایات اسرائیل در نوار غزه، بارها مورد حملات و تهدیدات مکرر این رژیم قرار گرفته است.
وی طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که بعد از 5 ماه تحقیق و بررسی درباره جنایات و کشتارهای انجام شده توسط ارتش اسرائیل در نوار غزه، به این نتیجه رسید کاری که اسرائیل در غزه می‌کند، نسل‌کشی است.
اسرائیل 3 اقدام در چارچوب نسل‌کشی در غزه انجام داده که شامل کشتار فلسطینی‌ها در غزه، آواره کردن این مردم و نابود کردن نشانه‌های زندگی در آنجاست.
اسرائیل از سلاح‌های ممنوعه علیه فلسطینی‌ها در غزه استفاده می‌کند و این مردم را با گرسنگی قتل عام می‌کند.
این‌ها مجموعه جنایات جنگی است که قبلاً در سرزمین‌های اشغالی فلسطین رخ نداده است.
این گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه هشدار داد که آنچه اسرائیل در غزه انجام می‌دهد ایجاد شرایطی است که زندگی را برای فلسطینی‌ها غیرممکن می‌کند و اقدامات ارتش اسرائیل در غزه بیانگر قصد آنها برای نابودی همه عناصر زندگی در این منطقه است که در چارچوب جنایت نسل‌کشی طبقه‌بندی می‌شود.
اسرائیل گفته بود که هدف آن نابودی حماس است اما می‌بینیم جنایاتی که ارتش اسرائیل انجام داده منجر به کشتار تعداد بسیار زیادی از غیرنظامیان شده است.
به گزارش تسنیم، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای خواهد پرداخت که خواستار اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه اسرائیل، با توجه به «خطر نسل‌کشی در غزه» است.
در متن پیش‌نویس این قطعنامه «استفاده از سلاح‌هایِ انفجاریِ دارای اثرات فراگیر» در نواحی پرجمعیت نوار غزه توسط اسرائیل محکوم شده و از این رژیم خواسته شده «به تعهدات قانونی خود جهت جلوگیری از نسل‌کشی» در غزه پایبند باشد.
همچنین از کشورها خواسته شده فروش یا انتقال سلاح، مهمات و سایر تجهیزات نظامی به اسرائیل را متوقف کنند.
انتهای پیام/