خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هزینه چندین میلیارد دلاری کاخ سفید برای جنگ با روسیه

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 13:32
کارشناسان آمریکایی با اشاره به اینکه سازمان های اطلاعاتی در ایالات متحده آگاه هستند که اوکراین هیچ شانسی برای پیروز شدن در مناقشه کنونی ندارد، گفتند: کاخ سفید تاکنون صدها میلیارد دلار برای جنگی اعلام نشده علیه روسیه هزینه کرده است.
اوكراين،روسيه،درگيري،نظامي،دلار،جمهور،آمريكا،رئيس،ايالات،متح ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، تاکر کارلسون، روزنامه نگار آمریکایی که چندی پیش مصاحبه اختصاصی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انجام داده، اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، تاکنون صدها میلیارد دلار صرف جنگی اعلام نشده علیه روسیه کرده است.
او در ویدئویی که در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرده، یادآور شد: «از زمانی که بایدن رئیس جمهور شد، دولت آمریکا صدها میلیارد دلار برای جنگی اعلام نشده علیه روسیه هزینه کرده است.
در تمام این مدت هیچ کس واقعاً هدف از این جنگ را توضیح نداده و هیچ‌کس توضیح نمی‌دهد که چرا ما باید این کار [ارسال پول به اوکراین] را به هر قیمت انجام می‌دهیم.»
کارلسون با اشاره به این واقعیت که روسیه کشوری بزرگ با بیش از 100 میلیون نفر جمعیت و ظرفیت صنعتی بزرگ و توان بالقوه نظامی زیادی است، بنابراین اوکراین نمی تواند در درگیری با آن به پیروزی دست یابد، افزود: «هیچ فرد آگاهی وجود ندارد که معتقد باشد اوکراین به نوعی قادر به شکست دادن روسیه خواهد بود.»
سازمان سیا می‌داند که اوکراین هیچ شانسی برای پیروزی در جنگ با روسیه ندارد
در این رابطه، سیمور هرش، روزنامه نگار برجسته آمریکایی نیز در مقاله‌ای به این مسئله اشاره کرده است که اوکراین هیچ شانسی برای پیروز شدن در درگیری نظامی کنونی با روسیه ندارد و از نقطه نظر استراتژیکی، این جنگ دیگر تمام شده است.
به عقیده این تحلیلگر ، ارزیابی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به وضوح نشان می‌دهد که اوکراین هیچ شانسی برای پیروزی در درگیری نظامی با روسیه که دو سال پیش آغاز شده، ندارد.
با این حال، کاخ سفید و کنگره نسبت به این داده‌ها بی تفاوت هستند و به ارائه کمک‌های مالی و نظامی به کی‌یف از جیب مالیات دهندگان آمریکایی ادامه می‌دهند.
هرش افزود: از دید تحلیلگران آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دیگر منابع اطلاعاتی، از لحاظ استراتژیکی، این درگیری دیگر پایان یافته است و کمک‌های غرب نتوانسته اوکراین را از شکست در برابر ارتش بزرگ روسیه نجات دهد.
هرچند این درگیری در جبهه نبرد، با حمایت کاخ سفید، که به شدت در حال لابی کردن کنگره برای اختصاص میلیاردها دلار جدید برای دولت ورشکسته و به همان اندازه ناامید ولادیمیر زلنسکی است، همچنان ادامه دارد.
پیش از این، در اواسط ماه مارس، کاخ سفید پیش نویس بودجه سال مالی 2025 را منتشر کرد که بر اساس آن دولت بایدن از کنگره خواسته تا درخواست کمک 61.4 میلیارد دلاری به اوکراین را تایید کند.
مجموع هزینه‌های دفاعی ایالات متحده در سال 2025 باید 850 میلیارد دلار باشد که 34 میلیارد دلار بیشتر از میزان تصویب شده در بودجه سال 2024 این کشور است.
بعد از آن جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهور ایالات متحده گفت که واشنگتن بسته جدید کمک نظامی به ارزش حدود 300 میلیون دلار را به کی‌یف منتقل خواهد کرد.
به گفته تحلیلگران، کمک های آمریکا به اوکراین، که در انتظار تصویب در کنگره است، به نیروهای مسلح اوکراین کمک می‌کند تا موقعیت خود را تقویت کنند، اما باز هم آنها را از خطر شکست نجات نخواهد داد، زیرا احتمال آن بسیار کم است.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز چند روز قبل در مصاحبه با روزنامه "واشنگتن پست" اعتراف کرد که اگر ایالات متحده کمک‌های مالی و نظامی به کی‌یف را متوقف کند، ارتش این کشور مجبور به عقب نشینی از مواضع خویش خواهند شد.
او گفت: «اگر حمایت آمریکا وجود نداشته باشد، این بدان معناست که ما نه سیستم دفاع هوایی، نه موشک پاتریوت، نه قابلیت جنگ الکترونیک و نه گلوله توپخانه خواهیم داشت.
چنین سناریویی مستقیماً نیروهای مسلح ما را مجبور به عقب نشینی "گام به گام" خواهد کرد.»
زلنسکی افزود: این درگیری به ما آموخته که اگر اقداماتی را برای مقابله با حملات انجام ندهیم، روسیه قطعاً از فرصت استفاده کرده و حملات خود را تشدید خواهد کرد.
انتهای پیام/