خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اختصاص 100 میلیارد تومان به تالار مرکزی سنندج

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 12:53
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان از اختصاص بیش از 100 میلیارد تومان اعتبار به تالار مرکزی سنندج خبر داد.
عرصه،هنرمندان،استان،هنري،هنر،موسيقي،سنندج،كردستان،فرهنگ،تئات ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، علی‌اصغر دریایی در نشست هم‌اندیشی با هنرمندان شهر سنندج که به مناسبت ماه مبارک رمضان ضمن تبریک ایام و قبولی طاعات و عبادات، اظهار داشت: هدف از جلسات هم‌اندیشی علاوه بر برقراری گفت‌و‌گو و شنیدن صدا همه هنرمندان، برنامه‌ریزی برای آینده بهتر در عرصه فرهنگ و هنر مدنظر است.
وی گفت: در همه عرصه‌های هنری تلاش‌مان این است شرایط فعالیت و تولید آثار رو به رشد باشد، امسال با توسعه امکانات سخت‌افزاری و ایجاد فضاهای هنری حرفه‌ای و تخصصی از جمله افتتاح و تجهیز پلاتوهای شهرهای سقز، دیواندره و نگارخانه هنر سنندج شرایط لازم برای جهش تولید آثار هنری مهیا شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده پرداخت و افزود: سال گذشته برنامه‌ها و رویدادهای خوبی در قالب جشنواره‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌ عرصه‌های مختلف در داخل استان و خارج استان و برون مرزی (اقلیم کردستان عراق) برگزار شد، بدون شک امسال با توان و اهداف بیشتری این برنامه‌ها با همکاری و همراهی شما هنرمندان ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اختصاص اعتبار بیش از 100میلیارد تومان به تالار مرکزی سنندج عنوان کرد: همه تلاش و همت خود را در استان و وزارت متبوع بکار گرفته‌ایم پروژه تالار مرکزی سنندج در سال‌جاری به اتمام برسد تا از فضای مناسب این تالار نهایت استفاده برای تولید آثار هنری شود.
دریایی ضمن پاسخ به برخی از مطالبات و درخواست‌های هنرمندان در این نشست اذعان داشت: اگرچه در این فرصت اندک امکان طرح کلیه مسائل و حل و فصل آنها وجود ندارد اما دربِ اتاق بنده به روی همه هنرمندان و انجمن‌‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری در همه ساعت اداری و غیری اداری برای طرح مسائل و مشکلات باز است.
وی خاطرنشان کرد: ما از نقد سازنده و منصفانه اهالی فرهنگ و هنر استقبال کرده و سعی خواهیم کرد امسال در برگزاری جشنواره‌های هنری، کمبودها و کاستی‌های دوره‌های قبل با همت و تلاش شما هنرمندان رفع شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان یاداور شد: برگزاری 5 جشنواره بزرگ ملی و بین المللی در عرصه هنرهای نمایشی و 129 رویداد در عرصه هنر موسیقی، سرکشی از 76 نفر هنرمند عرصه‌های مختلف در منازل آنها از جمله اقدمات انجام شده سال گذشته بوده که در مجموع 12میلیارد و 700 میلیون تومان برای عرصه هنری استان از محل اعتبارات استانی و ملی هزینه شده است.
در ادامه این نشست از سوی همه انجمن‌های حاضر در این نشست؛ هنرهای تجسمی، نمایشی، موسیقی، سینما، خوشنویسان و خانه عکاسان به نمایندگی توانمندی‌ها و مشکلات موجود را در میان گذاشتند که مطالباتی همچون اینکه "جشنواره تخصصی موسیقی در استان وجود ندارد، پارسال کنسرت موسیقی یادوراه حسن زیرک و مجتبی میرزاده لغو شد، فرهنگ و ارشاد استان کردستان همیشه حامی هنرمندان عرصه موسیقی بوده است، بعضی از هنرمندان عرصه موسیقی تسهیلات بانکی کم بهره دریافت نکرده‌اند، دریافت کارت هنر و عضویت در صندوق اعتباری هنر برای بعضی از هنرمندان عرصه موسیقی و تجسمی هنوز فراهم نشده است و ایرادهایی بدون دلیل گرفته می‌شود".
سال گذشته فعالیت‌های خوبی در عرصه هنرهای تجسمی صورت گرفت و قول و قرارهایی برای امسال گذاشته شده که امیدواریم به همت مدیرکل تحقق پیدا کند؛ دفاتر خانه عکاسان در همه شهرستان‌های تأسیس و راه‌اندازی شده است انتظار هست جشنواره جداگانه و مستقلی در عرصه عکاسی تأیید و تثبیت شود؛ درخواست‌ها و مطالبات خوشنویسان استان از جمله برگزاری دوسالانه خوشنویسی و تأسیس موزه خوشنویسی استان، با همکاری مدیرکل فرهنگ کردستان که همیشه حامی خوشنویسان بوده‌اند، تحقق پیدا کند.
بازیگر خانم عرصه تئاتر نیز گفت: فضای مناسب برای تمرین گروه‌های تئاتر بسیار کم است انتظار هست اتاق‌های بیشتری به این گروه‌های هنری اختصاص داده شود، بیمه هنرمندان در سفر به جشنواره‌های هنری مدنظر قرار گیرد، کمبود فضاهای آموزشی و تمرین تئاتر با استفاده از امکانات موجود حل شود پلاتوی مجتمع فجرکه امکان توسعه آن وجود دارد توسعه پیدا کند، در جشنواره‌های برگزار شده امسال در حوزه تئاتر امکانات نور در اجرا و اسکان برای هنرمندان نامناسب بود، حداقل پلاتو های موجود در شهر سنندج را به صورت رایگان در اختیار هنرمندان این عرصه قرار بدهید.
وی افزود: برای دریافت و وصول اعتبارات عرصه سینما نیاز به دیپلماسی فرهنگی و رایزنی‌های ویژه است، ساختمان‌های موجود، فضای لازم برای فعالیت فرهنگی و هنری به ویژه ساخت فیلم ندارند، نیاز است تغییراتی در این ساختمان صورت گیرد، متأسفانه از ظرفیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای افزایش اعتبارات فرهنگی و هنری صورت نمی‌گیرد، آن چنان که شاید و باید است از هنر سینما در استان حمایت و پشتیبانی‌های لازم صورت نمی‌گیرد، اما همین مسئله در اقلیم کردستان عراق به نحو خوبی از فیلم‌سازان حمایت می‌شود، خانه سینمای مستند غیرفعال است، بودجه‌های اختصای یافته به سینما و فیلم سازی مبهم است در این راستا فراخوان‌های فیلم‌سازی را واضح و آشکار منتشر کنید، از شرکت‌های فیلم‌سازی نیز حمایت شود، در گرفتن مجوز هلی‌شات برای بخشی از مراحل فیلم‌سازی دچار مشکلات فراوانی هستیم؛ مسکن ملی هنرمندان همچنان راکد مانده است، به جای برگزاری جشنواره‌های عرصه نمایش و صرف هزینه‌های اسکان و پذیرایی در اجرای عمومی نمایش‌ها و تئاتر هزینه شود، هیچ پژوهشی در عرصه هنر در استان صورت نمی‌گیرد.
انتهای پیام/481/