خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

غربی‌ها با محکومیت حمله به ساختمان کنسولی ایران مخالفت کردند - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 10:54
اعضای غربی شورای امنیت با تصویب بیانیه ای که حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران در دمشق را محکوم می کرد مخالفت کردند.
حمله،روز،محكوم،غربي،اسرائيل،روسيه،امنيت،تصويب،شوراي،ايران،بر ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب بیانیه روسیه که در آن حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولی ایران محکوم شده بود مخالفت کردند.
تصویب بیانیه‌های مطبوعاتی در شورای امنیت نیازمند اجماع 15 عضو این شورا است.
دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ایالات متحده به اعضای شورای امنیت گفت که بسیاری از حقایق مربوط به حمله روز دوشنبه در دمشق مبهم است.
فرانسه و بریتانیا از این موضع حمایت کردند.
روز چهارشنبه همچنین سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم در یک کنفرانس مطبوعاتی از محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی طفره رفته بود.
سباستین فیشر، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آلمان در جمع خبرنگاران رسانه‌های آلمانی درباره نقش اسرائیل در آن حمله تردید ابراز کرده بود.
هواپیماهای جنگی اسرائیل روز دوشنبه 13 فروردین به ساختمان وابسته به سفارت ایران در سوریه حمله کردند.
حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه گفت این حمله با جنگنده اف-35 و شش موشک انجام شده است.
سپاه پاسداران ساعاتی بعدتر در اطلاعیه‌ای گزارش‌های پیشتر منتشرشده درباره شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان آنها در این حمله را تأیید کرد.این حمله با مخالفت کشورها و مقام‌های مختلف روبرو شده است.
ترکیه، پاکستان، عربستان سعودی، الجزایر، امارات، تونس، مصر، ونزوئلا، کوبا، چین، روسیه و شماری از دیگر کشورها و شخصیت‌های بین‌المللی اقدام اسرائیل را محکوم کرده‌اند.
دیمیتری پولیانسکی، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در پیامی در شبکه ایکس درباره ممانعت کشورهای غربی از تصویب این بیانیه گفت: «این مسئله مثالی روشن از استانداردهای دوگانه تروئیکای غربی و رویکرد واقعی آنها و نه رویکرد اعلامی‌شان به قانون‌مداری و نظم در فضای بین‌المللی است.»
انتهای پیام/