خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری در فارس راه اندازی شد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 10:53
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، گفت: پیرو مصوبه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان و برای اولین بار در کشور میز نهال، بذر و اندام های تکثیری در فارس راه اندازی شد.
استان،نهال،فارس،توليد،كشاورزي،كشور،ميز،حاضر،فعالان،اتاق،بازر ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدصادق حمیدیان، اظهار داشت: پیرو درخواست تعدادی از فعالان بخش کشاورزی و ارائه موضوع در صحن شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس، ایجاد میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری در استان در این شورا تصویب شد که هم اکنون این میز فعالیت خود را با حضور فعالان این بخش در استان آغاز کرده است.
وی افزود: استان فارس یکی از استان‌های مهم و پیشرو در امر تولید نهال در کشور است در سال 1401 تولیدکنندگان نهال عضو انجمن تولید نهال استان فارس مبادرت به تولید بیش از دو میلیون اصله نهال لیبل‌دار و استاندارد در نهالستان‌های خود کردند به طوری که در حال حاضر استان فارس یکی از استان‌های مهم در امر تولید نهال در سطح کشور است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، بیان کرد: نهال‌های تولید شده از انواع متنوعی از درختان میوه سردسیری، نیمه گرمسیری و انواع گیاهان زینتی و سبزی و صیفی را شامل می‌شود نهال‌های تولید شده توسط اعضای انجمن نهال استان فارس علاوه بر تامین نیاز باغداران استان به سایر استان‌های کشور نیز ارسال می‌شود.
وی گفت: در همین رابطه از سال‌های گذشته نیز تولید نهال‌های مختلف درختان میوه در استان فارس رواج داشته به طوری که در حال حاضر 5.7 میلیون اصله نهال استاندارد توسط تولیدکنندگان نهال استان فارس تولید می‌شود و به مناطق مختلف کشور ارسال می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همسو با این موضوع در حال حاضر تعداد 60 تولیدکننده مجوزدار نهال تحت پوشش انجمن صنفی تولید نهال بوده که نهال‌های خود را با توجه به استاندارد‌های وضع شده توسط موسسه ثبت و گواهی تولید بذر و نهال تولید می‌کند.
وی ادامه داد: این در حالی است که در حال حاضر 250 واحد توزیع کننده نهال تحت پوشش انجمن تولید نهال نیز در استان فارس فعال هستند که عمدتا محصولات خود را از تولیدکنندگان نهال مجوز دار فعال در استان فارس تهیه می‌کنند.
کیفیت بالا و مرغوبیت نهال‌های تولید شده در استان فارس به گونه‌ای است که به سایر استان‌ها نیز ارسال می‌شود.
حمیدیان عنوان کرد: موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد استان در کشور از لحاظ دسترسی آسان به فرودگاه، بنادر صادراتی و همچنین امکانات ریلی و وجود ارتباطات فامیلی با ساکنین کشور‌های حوزه خلیج فارس، این استان به عنوان نقطه استراتژیک در بحث صادرات محصولات کشاورزی در جنوب کشور مطرح باشد.
وی گفت: تلفیق این ظرفیت‌های منحصر به فرد با کیفیت بالای نهال‌های تولید شده در استان به همراه ایجاد میز نهال، بذر و اندام‌های تکثیری می‌تواند زمینه ساز گسترش صادرات نهال در استان شده و قدم موثری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال در استان باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تاکید بر اینکه نهال یک بخش مهم و ظرفیت و پتانسیل بالایی در استان است، از جمله اهداف راه‌اندازی این میز را در راستای تقویت و بهینه‌سازی نهالستان‌های استان، هدایت‌مند کردن تقاضا‌های نهال شناسنامه‌دار از استان افزایش صادرات نهال عنوان کرد.
حمیدیان تصریح کرد: با توجه به مزیت بخش کشاورزی استان در حوزه اقتصادی و توسعه‌ای استان فارس، اقدامی موثر در حوزه کشاورزی استان است.
وی گفت: با توجه به اینکه اتاق بازرگانی فارس همواره پیگیر حل مسائل و کمک به رفع مشکلات فعالان اقتصادی بوده موضوع تشکیل و راه‌اندازی میز‌های استانی و ملی مورد مطالبه فعالان اقتصادی استان بوده و در حال حاضر چهار میز ملی در استان فارس فعال است.
انتهای پیام/424/